Prvo lulanje po porodu: nasveti
Vse, ki smo kdaj rodile, vemo, da je lahko prvo lulanje po porodu zares mučno. Nekaj trikov, kako si lahko olajšate prvo samostojno lulanje po porodu.
Vse, ki smo kdaj rodile, vemo, da je lahko prvo lulanje po porodu lahko zares mučno. Tudi če porodna pot ostane cela, je tkivo vseeno zatečeno in utrujeno, v trebuhu pa mišice sploh nimajo občutka za poln mehur in pritiskanje.
Tudi po carskem rezu je lahko lulanje izziv zaradi katetra, ki odrgne sečnico in prav tako zamegli občutek tiščanja na vodo ter sproščanja mišic, da sploh lahko lulamo.
Tukaj je nekaj trikov, kako lahko prvo samostojno lulanje doživite v lepši luči.
1. Poskušajte se popolnoma sprostiti.
Ni potrebe po pritiskanju, pač pa po sproščanju mišic, ki preprečujejo uhajanje urina. Za večino žensk to pomeni, da se usedejo na stranišče, zaprejo oči, se umirijo, si morda odprejo vodo … in sčasoma steče.
2. Lulajte s pomočjo tuša.
Urin je topel in zato lahko prvo lulanje zelo peče tudi brez poškodbe porodne poti. Zelo pomaga, če si tekom lulanja držite med nogami ročko tuša s hladnejšo vodo, saj tako ublažite pekočino.
PREBERITE TUDI: Obkladki za občutljivo nožnico po porodu
3. Pomagajte si z mrzlim obkladkom.
Če tuš ni na voljo, lahko namesto njega uporabite nekaj koščkov wc-papirja, ki jih prepojite z mrzlo vodo, potem pa to kot obkladek držite na spolovilu dokler lulate. Obkladek bo zaradi vode razredčil urin, pa tudi deloma preprečil stik urina s porodno potjo, s čimer zmanjša pekočino.
Po porodu je pomembno redno uriniranje
Zelo pomembno je, da ženska po porodu redno hodi na vodo, saj telo v nosečnosti zadržuje vodo v telesu, po porodu pa jo intenzivno izloča. Ženska se v prvih dneh po porodu zato opazno več znoji, pa tudi lulanje je pogostejše, vendar včasih nanj kar pozabimo, ker zaradi utrujenih mišic težje čutimo poln mehur.
Svetuje se, da se ženska vsake dve do tri ure opomni, da gre poskusit lulat, pa čeprav ne čuti potrebe po tem.
Ste tudi ve imele izzive s prvim lulanjem? Ste odkrile še kak drug način za lajšanje prvega uriniranja?
PREBERITE TUDI: Tako izgleda prvih 24 ur po porodu
Špela Slovša je direktorica Inštituta Umbilica, ustanoviteljica Združenja doul Slovenije ter idejni vodja kampanje Dula (doula) za vsak par. Kot dula, svetovalka za dojenje in nošenje ter voditeljica izobraževanj deluje od leta 2015.
Sama pravi, da že od samega začetka svojega delovanja išče povezavo z dulami in drugimi obporodnimi strokovnjaki, saj verjame, da je združevanje edini način za dosego nekaterih ciljev, ki so za posameznika preveliki.
V letu 2021 je tako nastal Inštitut Umbilica, z namenom, da z različnimi akcijami dosežejo nujno potrebne izboljšave v slovenski obporodni oskrbi.
Več informacij najdete na spletni strani www.umbilica.si in družabnih omrežjih Facebook www.facebook.com/institut.umbilica in Instagram www.instagram.com/institut_umbilica/