Prvi dan v vrtcu brez staršev
Prvo uvajanje v vrtec, skozi katerega gre večino otrok med prvim in drugim letom starosti, zahteva posebno pozornost staršev. Za otroka je to razburljivo in tudi stresno doživetje. Preberite nekaj nasvetov psihologa, kako otroka na to pripraviti.
Kot je za spletni portal zena.blic.rs pojasnila psihologinja Lela Veljković je vsak otrok drugačen. Nekateri otroci so bolj, drugi manj občutljivi, zato bo tudi uvajanje v vrtec različno. Dejansko pa so reakcije otroka na prve dni v vrtcu brez staršev odvisne od kakovosti odnosa med starši in otrokom. Posebej je pomembna njihova povezanost v predvrtčevskem obdobju. Kakovosten odnos omogoča, da se otrok v novem okolju hitreje prilagaja, saj se počuti ljubljen in zaščiten, pravi Veljkovićeva.
Razvoja otroka in njegova osebnost otežujejo odhod v jasli
Otrokova sposobnost izražanja je ob odhodu v jasli še precej nerazvita in v tem obdobju je zanj na prvem mestu še vedno neverbalna komunikacija. Starši morajo biti v obdobju uvajanja otroka v vrtec posebej pozorni na to, da mu nudijo dovolj dotika.
Občutljivi otroci se na odhod v jasli odzovejo bolj burno in običajno so zato tudi bolj razdražljivi. Vendar gre tu samo za prehodno fazo. S tem stresom ločitve od staršev se ob pomoči staršev vsi otroci uspešno soočijo.
Kako zmanjšati stres ob ločitvi?
Psihologinja Veljkovićeva svetuje, da se uvajanja v jasli lotimo potopoma. Najboljše je, da se otroka najprej spozna z osebami, ki bodo skrbele zanj in da prve dni le nekaj uric preživi v jaslih. Najbolje je, da se vsak dan ta čas nekoliko podaljša. Starši naj bodo v tem času potrpežljivi, da se bo otrok lahko postopoma privajal na novosti.
Pametno je, da se starši z vzgojiteljicami pogovorijo o osebnostnih lastnostih otroka, kaj ima otrok rad, kaj ga najbolj vznemirja in tako dalje.
"Otrok naj ima za v jasli s seboj svoje priljubljene igračke, tiste na katere je najbolj navezan in ob katerih se počuti varno," pravi psihologinja.
Čeprav otrok še ne more govoriti, da bi povedal kako se počuti in tudi ne razume vsega, kar mu starši govorijo, mu je potrebno vse razložiti z umirjenim, blagim tonom. "Jasli je potrebno otroku predstaviti kot lep kraj, kjer bo spoznal veliko prijateljev in kjer bodo zanj skrbeli prijetni ljudje," svetuje Veljkovićeva.
Tveganja težavnega prilagajanja
Čeprav gre zgolj za prehodne težave v prilagajanju, je lahko to za nekatere otroke izjemno tvegano. Psihologinja Lela Veljković je za spletni portal zena.blic.rs opozorila na to, da lahko nekateri malčki odreagirajo z regresijo, to pomeni, da se začnejo obnašati kot dojenčki in izgubo razvojnih spretnosti, ki so jih že osvojili. Na primer, lahko spet začnejo lulati v posteljo ali pa neprestano potrebujejo navzočnost enega od staršev. "Vendar, to ni zaskrbljujoče in spada med individualne odzive posameznega otroka na uvajanje," hrabri sogovornica.
VIR: zena.blic.rs na ringeraja.rs