cookie-img

Spletno mesto uporablja piškotke

za zagotavljanje spletne storitve, analizo uporabe, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotov ne bi mogli nuditi. Z nadaljnjo uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Pripravite telo na nosečnost: 8 najpomembnejših korakov

clock-img

4.1.2025

Da bo nosečnost čim lepša in in bo porod minil brez zapletov, je potrebno pripraviti telo na nosečnost še pred zanositvijo. Preverite, katerih je osem najpomembnejših korakov do zdrave nosečnosti.

Pripravite telo na nosečnost: 8 najpomembnejših korakov

Če boste svoje telo pripravili na nosečnost še pred zanositvijo, se lahko izognete marsikateri nosečniški nevšečnosti in poskrbite, da bo porod minil brez zapletov, pojasnujejo ginekologi. Ni potrebno, da s tem pretiravate, vseeno pa obstaja nekaj osnovni napotkov, ki jih je dobro upoštevati.


1. Pozornost pri jemanju zdravil

Splošno pravilo je, da v času pred in med nosečnostjo ne smete jemati zdravil, ne da bi se o njih posvetovali z zdravnikom. Če ste na kakršnikoli terapiji, se posvetujete s farmacevtom ali zdravnikom o tem, kakšen vpliv ima določeno zdravilo na nosečnost. Na primer, po terapiji z zdravili proti mozoljavosti, ki vsebujejo izotretinoin, ne smete zanositi vsaj šest tednov. Če ste jemali zdravilo, pa niste vedeli, da ste noseči, je pomembno, da svojega zdravnika obvestite o vrsti, količini, dozi in kombinaciji zdravil ter o času jemanja zdravil.

 

PREBERITE TUDI: Ali res veste, kako poteka ženski cikel v telesu?


2. Opravite zdravniški pregled

Čeprav menite, da ste popolnoma zdravi, je pred nosečnostjo dobro opraviti laboratorijsko analizo krvi in urina ter pri zobozdravniku preverite stanje zob. Če imate sladkorno, astmo, epilepsijo ali visok krvni pritisk, se posvetujete z zdravnikom, katere preglede je potrebno opraviti pred nosečnostjo. Te bolezni sicer niso nobena ovira za nosečnost, če prilagodite terapijo in jo izvajate pod nadzorom zdravnika, ki spremlja vaše osnovno obolenje ter pod nadzorom porodničarja, strokovnjaka za rizično nosečnost.


3. Preverite svoja reproduktivne organe

Vaš izbrani ginekolog naj vam naredi test PAP, vzame bris materinčnega vrati in vaginalni bakteriološki bris, vas testira za klamidijo in druge mikroorganizme, ki lahko povzročajo neplodnost in povečujejo možnost za izvenmaternično nosečnost ter težave v razvoju zarodka. 

Poprosite ginekologa za kolposkopski pregled materničnega vratu, ki je skupaj s testom PAP najboljši pokazatelj zdravja materničnega vratu. Naredi naj vam tudi ultrazvočni pregled reproduktivnih organov, ki bo pokazal v kakšnem zdravstvenem stanju so maternica in jajčniki. Če ste imeli vi ali vaš partner kakšno spolno bolezen, o tem obvezno obvestite vašega ginekologa.


4. Prenehajte z uporabo kontracepcije

Ko se pripravljate na nosečnost, morate najprej prenehati z jemanjem kontracepcijskih tabletk in počakati vsaj dva menstrualna cikla, preden poskusite zanositi. To sicer ni pogoj, saj do povsem zdravih nosečnosti pride tudi takoj po prenehanju jemanja kontracepcijskih sredstev, ampak, če že načrtujete nosečnost, si le privoščite nekaj normalnih ciklov menstruacije. Ko se vam menstruacija uravnovesi, boste lažje zanosili, bolj točno boste namreč lahko predvideli svoje plodne dneve in izračunali termin poroda.


5. Zaščitite se pred nalezljivimi boleznimi

Če niste še preboleli rdečk in ošpic, se pred nosečnostjo raje cepite. Če v vašem življenju obstaja velika verjetnost, da boste prihajali v stik s krvjo, se obvezno cepite tudi proti virusu hepatitisa B. S cepljenjem zmanjšate možnost za infekcijo v času nosečnosti, ki je lahko v nekaterih primerih nevarna za zarodek. Toda, pozor! Od cepljenja do zanositve naj minejo vsaj trije meseci!

 

PREBERITE TUDI: 14 dejstev o zanositvi, ki bi jih morali poznati vsi


6. Ne pozabite na folno kislino

Vsaj tri mesece pred zanositvijo nujno poskrbite za folno kislino - dnevno vzemite po pet miligramov folne kisline. Ta vitamin je namreč nujen za pravilen razvoj živčnega sistema zarodka in za proizvodnjo rdečih krvnih celic. Pomanjkanje folne kisline povečuje možnost za nastanek nepravilnosti pri razvoju nevralne cevi pri otroku, kar lahko povzroči smrt ali težko invalidnost otroka.

 

7. Če je potrebno, shujšajte

Če imate previsoko telesno težo, svetujemo, da pred nosečnostjo izgubite nekaj kilogramov. Debelost namreč povečuje nevarnost za povišan krvni pritisk in povišan sladkor v nosečnosti. Včasih je debelost tudi pokazatelj policističnih jajčnikov, redkejših ovulacij, težav, ki jih je potrebno odpraviti pred nosečnostjo. Naročite se na pregled pri endokrinologu, da boste preverili hormone ščitnice in jajčnikov.

 

8. Opustite škodljive navade

Alkohol, cigarete in kava so škodljive razvade, ki jih je bolje opustiti še pred nosečnostjo. Dokazano je, da imajo otroci kadilk, nižjo telesno težo ob rojstvu in so kasneje v življenju bolj nagnjeni k pljučnim in alergijskim obolenjem. 

Kar se tiče kave, prehranski strokovnjaki priporočajo največji vnos do 300 miligramov dnevno, kar je približno tri skodelice kave. Pretiravanje s kavo v nekaterih primerih povzroči krče, razdražljivost, povečan krvni tlak, nespečnost in celo spontani splav. 

Ko poskušate zanositi, se je dobro izogibati tudi pitju alkohola.

 

PREBERITE TUDI: Ali ležanje po seksu pomaga pri zanositvi?


VIR: Ringeraja.rs (www.blic.rs)


DARILNI PAKETI

article-img

Vsak mesec podarjamo bogata darila nosečkam, družinam z novorojenčki, malčki in otroki, parom, ki si želijo otroka in ženskam, ki bi se razvajale.

Klikni in izberi svoj darilni paket!

Darilni paketi - Prijava Nosečka
Darilni paketi - Prijava Novorojenček, dojenček
Darilni paketi - Malček (od 1 do 3 let)
Darilni
Darilni paketi - Želiva si otroka
Darilni paketi - Ženska sem