cookie-img

Spletno mesto uporablja piškotke

za zagotavljanje spletne storitve, analizo uporabe, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotov ne bi mogli nuditi. Z nadaljnjo uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Pri otrocih je najpogostejši rak kostnega mozga

clock-img

30.9.2024

Čeprav rak predstavlja tretji najpogostejši vzrok smrti pri mlajših od 15 let, umrljivost z leti vse bolj pada, tako da danes pozdravijo že skoraj 80 odstotkov otrok z rakom.

Pri otrocih je najpogostejši rak kostnega mozga

Ja, tudi otroci in celo dojenčki zbolevajo za rakom.

Kateri rak je najpogostejši med otroci, kako se z diagnozo soočajo otroci in njihovi starši, kako poteka zdravljenje v tretjem nadstropju Pediatrične klinike, kjer se zdravijo najmlajši rakavi bolniki ... vse to smo preverili pri društvu Junaki 3. nadstropja, ki ga sestavljajo starši otrok, zdravljenih na hemato-onkološkem oddelku. 


Najpogostejša je levkemija

"Po podatkih Onkološkega inštituta je najpogostejše rakavo obolenje pri otrocih levkemija oziroma rak kostnega mozga, ki predstavlja 30 odstotkov vseh rakov pri otrocih," je povedala predsednica društva Urška Kolenc. 

Tumorji osrednjega živčevja predstavljajo 21 odstotkov, limfomi 12 odstotkov, nevroblastom, mehkotkivni sarkom, kostni sarkom in nefroblastom vsak sedem odstotkov ter retinoblastom tri odstotke rakov pri otrocih.

Kot nam je zaupala Urška, za rakom zbolevajo otroci vseh starosti, tudi dojenčki.

 

PREBERITE TUDI: Otrok in kronična bolezen

 

Kar 80 odstotkov otrok z rakom to težko bolezen uspešno premaga

Rak je seveda bolezen, ki se je vsi zelo bojimo, saj lahko s sabo prinese tudi smrt. In kakšna je umrljivost za rakom pri otrocih?

"Podatki Onkološkega inštituta kažejo, da je rak pri otrocih sicer redka bolezen, toda predstavlja pa tretji najpogostejši vzrok smrti pri mlajših od 15 let.

Umrljivost z leti vse bolj pada, tako da danes pozdravijo že skoraj 80 odstotkov otrok z rakom. Po podatkih registra raka v Sloveniji letno umre deset otrok z rakom, ki so mlajši od 20 let," odgovarja Urška, ki je zaradi ATRT tumorja na možganih izgubila hčerko, staro komaj dve leti in štiri mesece.

 

Junaki tretjega nadstropja

Prav vsem otrokom z rakom je skupna neverjetna moč in pogum pri spopadanju s to težko boleznijo. (FOTO: Junaki tretjega nadstropja)


Pomoč in podpora psihologinje za starše in otroke

Biti v strahu, ali bo tvoj otrok preživel težko bolezen, ali ga celo izgubiti, je za starša najhujša možna bolečina. Kako se z diagnozo raka pri otroku soočajo njihovi starši?

"Ni pravila, starši se odzivajo zelo različno, vsak na svoj in najboljši način, ki ga v tistem trenutku zmore. Seveda je dignoza sprva za vse vedno izjemen šok, toda potem se pa vsak zase in na svoj način spoprime z eno najtežjih življenjskih preizkušenj.

Na oddelku v tretjem nadstropju Onkološkega oddelka za otroke deluje tudi psihologinja, ki je staršem in otrokom v pomoč pri najtežjih stiskah," odgovarja Urška, ki ima poleg najsvetlejše zvezdice na nebu še eno hčerko.

 

PREBERITE TUDI: Kakšno čustveno podporo potrebuje bolan otrok?

 

Neverjetna moč in pogum pri spopadanju z rakom

Kaj pa otroci? Kako jim sploh razložiti to, da imajo raka in da jim morda celo grozi smrt? Kako se otroci soočajo s to težko diagnozo?

"Tudi pri otrocih ni nekega pravila, tako kot njihovi starši se tudi oni odzivajo zelo različno oziroma vsak na svoj način. Prav vsem otrokom z rakom pa je skupna neverjetna moč in pogum pri spopadanju z boleznijo," nam je zaupala Urška in dodala:

"Za rakom zbolijo tudi dojenčki, ki so komajda prišli na svet, zato se starši otrok, ki so zboleli za rakom, ne smejo preveč obremenjevati, kaj v okolju je pripeljalo do bolezni. Največ, kar starši lahko storimo je, da kadar se nam zdi, da z otrokom nekaj ni v redu, čimprej ukrepamo in vztrajamo, da se poišče vzrok. Na ta način lahko bolezen odkrijemo v zgodnji fazi, kar pomeni večjo možnost ozdravitve."

In kaj mamica otroka, ki je zbolel in umrl za rakom, svetuje vsem staršem na Ringaraja.net?

"Bodite veseli in hvaležni za vsak dan zdravja, za čisto vsak običajen dan, ki ga preživite z otrokom, da lahko hodi v šolo, se igra s prijatelji in obiskuje različne dejavnosti. In manj se obremenjujte z malenkostmi."

news-img

Kravje mleko nima dovolj hranil za zdrav razvoj malčkov

Pravilna prehrana malčkov po 1. letu je ključna za zdrav razvoj. Mlečne formule, kot sta Aptamil 1+ in 2+, zagotavljajo potrebna hranila, ki jih kravje mleko ne vsebuje, ter podpirajo razvoj imunskega sistema z dodatkom prebiotikov.

favorite-img

Oglasno sporočilo

DARILNI PAKETI

article-img

Vsak mesec podarjamo bogata darila nosečkam, družinam z novorojenčki, malčki in otroki, parom, ki si želijo otroka in ženskam, ki bi se razvajale.

Klikni in izberi svoj darilni paket!

Darilni paketi - Prijava Nosečka
Darilni paketi - Prijava Novorojenček, dojenček
Darilni paketi - Malček (od 1 do 3 let)
Darilni
Darilni paketi - Želiva si otroka
Darilni paketi - Ženska sem