Pretres možganov pri otroku
Če otrok pade, dobi udarec v glavo, lahko pride do pretresa možganov. To pomeni, da se pritisk, ki deluje na lobanjo, prenese na možgane in tam povzroči pretres. Če je udarec zelo močan, otrok potrebuje prvo pomoč.
V toplejših mesecih se otroci iz notranjosti stanovanj preselijo v naravo, pred hišo, na igrišče. Več se vozijo s kolesom, rolajo, plezajo. S tem pa se poveča tudi možnost udarca, padca in poškodb. Če se otrok ponesreči, udari v glavo, je zelo pomembno, da starši ali tisti, ki ga pazi, zna pravilno ukrepati, prepozna simptome pretresa možganov in zna nuditi prvo pomoč, če je to potrebno.
Simptomi
Če je udarec v glavo močan, lahko po nesreči nastopi kratkotrajna nezavest. Ponavadi pa se druge motnje pojavijo šele nekaj ur po udarcu v glavo. Otrok ima lahko vrtoglavice, boli ga glava, slabo mu je, lahko bruha. Včasih pride do kratkotrajne izgube spomina ali do spremembe vedenja. Otrok je lahko zelo utrujen, spi, lahko postane apatičen.
PREBERITE TUDI: Udarec v glavo: kako resna poškodba je?
Prva pomoč
Če pride do nesreče, je zelo pomembno, da znate otroku nuditi prvo pomoč. Namestite ga v hladen prostor ali senco, zgornji del telesa naj bo dvignjen.
Če je otrok po glavi poškodovan, ima rano, mu teče kri, ga oskrbite, namestite mu sterilno gazo in obvezo.
Preverite njegovo stanje, merite pulz, preverjajte dihanje. Pulz preverite na notranji strani zapestja pod palcem ali na vratni arteriji, levo ali desno od grla. Za nadzor dihanja otroku položite svojo roko na prsni koš, s tem boste občutili premikanje, dvigovanje in spuščanje prsnega koša.
Če je otrok nezavesten, ga namestite v stabilen bočni položaj. Takoj pokličite prvo pomoč.
Obisk zdravnika
Če otrok pade, se udari v glavo, njegov padec vzemite resno. Če tarna, da ga boli glava, če za nekaj trenutkov izgubi zavest, če postane utrujen, zaspan, če bruha, če tarna, da ima vrtoglavico, ga takoj odpeljite k zdravniku. Ta ga bo ustrezno pregledal, vam dal navodila ali pa ponesrečenca napotil v bolnišnico.
Dojenčki in manjši otroci ostanejo po navadi čez noč na opazovanju. Simptomi se namreč pogosto pojavijo šele nekaj ur po nesreči.
Dojenčki
Posebno previdni morate biti pri dojenčkih. Teh ne smete nikoli puščati samih ležati na previjalni mizi, na kavču, na postelji … Dojenček je zelo živahen, četudi se še ne plazi, se lahko obrne, lahko se odrine z nogami in pade na tla.
Dojenček, ki se že zna plaziti, mora biti ves čas pod skrbnim nadzorom odraslega. Še posebej nevarne zanj so stopnice, balkoni, terase. Poskrbite za dodatno zaščito, namestite posebne varovalne ograjice tam, kjer je to potrebno. Dojenčka pa klub temu imejte ves čas na očeh.
Če dojenček pade, se udari v glavo, četudi je poškodba majhna, ga odpeljite k zdravniku.
PREBERITE TUDI: Ko vam dojenček pade s postelje ...
Malčki
Malčki, ki že samostojno hodijo, vam lahko hitro pobegnejo na tobogan, splezajo na lestev in podobno. Igrala so lahko za majhnega otroka, ki še nima dobrega ravnotežja, zelo nevarna.
Vedno bodite zraven, če vaš malček pleza po drevju, se vzpenja na tobogan, pleza po lestvi, …
Nekoliko starejši otroci že obujejo rolerje in se vozijo s kolesi. Vi pa poskrbite, da bodo vedno imeli na glavi kolesarsko čelado in ščitnike.