cookie-img

Spletno mesto uporablja piškotke

za zagotavljanje spletne storitve, analizo uporabe, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotov ne bi mogli nuditi. Z nadaljnjo uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Prepiri med sorojenci: kako jih reševati?

clock-img

28.10.2024

Vsi starši si želijo, da bi bili sorojenci med sabo v dobrih odnosih, da bi držali skupaj, se imeli radi, se igrali. Pa vendar, vedno ni tako. Včasih se dom spremeni v bojne krike in užaljeni jok. Sorojenci so si spet v laseh. Kaj storiti?

Prepiri med sorojenci: kako jih reševati?

Ko so bratci in sestrice še majhni, se največkrat prepirajo zaradi igrač ali sladkarij. Vsi se želijo istočasno igrati z isto igračko ali pa štejejo koščke čokolade, ki jih delijo starši. In tukaj se šteje vsak, še tako majhen košček. Če ni pravično, je ogenj v strehi!


Povsem normalno je, da sorojenci tekmujejo med sabo za naklonjenost svojih staršev, zato pa je toliko večja odgovornost staršev, da ravnajo preudarno in pravično. Največkrat jo brez posledic odnese mlajši otrok. Iz preprostega razloga, ker starši mislijo, da bo starejši ravnal bolj preudarni in se mu lahko hitreje dopove, kaj je prav in kaj ne. Ampak, s tem dajejo mlajšemu še večjo moč. Lahko nagaja, se joče, kriči, kazen pa doleti starejšega otroka.


Za prepir sta kriva vedno dva

To naj bo vaš moto, ko poskušate ločiti sorojenca, ki sta si v laseh. Starejši seveda ne joče, ker solze zadržuje, mlajši se dere na vse pretege, da pritegne pozornost staršev in da ne bi slučajno ti mislili, da si je kriv sam.


PREBERITE TUDI: Familylab svetuje - Prepiri med sorojenci


Kdaj posredovati?

Ni prav, da so starši vedno sodniki prepira. Če se sorojenca kregata, si nagajata in če ni prehudo, je bolje, da se starši ne vmešavajo. Seveda bo slej ko prej prišel mlajši ali starejši otrok povedati, da je bratec ali sestrica naredil to in to. Pa poskusite odreagirati drugače in mirno povejte, da naj se zmenita sama. Morda boste nad izidom presenečeni, morda se bo bodo solze posušile same od sebe in namesto bojnih krikov se bo kmalu zaslišalo normalno pogovarjanje.

Normalno je, da se sorojenci včasih sprejo, dajte jim možnost, da se tudi pobotajo sami in najdejo ustrezno rešitev. Navsezadnje bodo morali kompromise sklepati vse življenje.

 

Dajte jim odmor

Včasih je prepir med sorojenci prehud in starši morajo posredovati. Včasih ne zaleže, da jih mirite, da jim rečete, naj se zmenijo sami. Včasih se prepir stopnjuje. Takrat je dobro, da posredujete vmes. Nikar pa ne iščite krivca, ne reagirajte prehitro, ne povzdigujte glasu. V hodnik postavite dva stola, vsakega na svojo stran ali pa otroka posedite za kuhinjsko mizo, vsakega na svojo stran in vztrajajte, da sedita toliko časa, dokler ne premislita, zakaj sta se sprla in kako bi lahko to še drugače rešila. Naj do rešitve prideta sama, nato pa se z njima pogovorite. Povesta naj vsak svojo zgodbo, medtem ko eden govori, mora drugi poslušati in obratno. Na koncu ju vprašajte še, kakšna rešitev se jima zdi primerna.

 

Če sta v vaši družini dva ali več otrok, potem veste, da je prepir včasih neizbežen. Ampak, to ne pomeni, da se bodo grdo gledali vse življenje. Prav zanimivo je, da včasih prav tisti sorojenci, ki so si v otroštvu najbolj v laseh, v odrasli dobi gojijo pravo prijateljstvo.


PREBERITE TUDI: So edinci srečni ali razvajeni?

 

DARILNI PAKETI

article-img

Vsak mesec podarjamo bogata darila nosečkam, družinam z novorojenčki, malčki in otroki, parom, ki si želijo otroka in ženskam, ki bi se razvajale.

Klikni in izberi svoj darilni paket!

Darilni paketi - Prijava Nosečka
Darilni paketi - Prijava Novorojenček, dojenček
Darilni paketi - Malček (od 1 do 3 let)
Darilni
Darilni paketi - Želiva si otroka
Darilni paketi - Ženska sem