Poganjalec: vse kar morate vedeti
Kaj je pomembno vedeti, preden svojemu najmlajšemu kupite poganjalec?
Lepi poletni dnevi bodo počasi prešli v jesenske, a še vedno dovolj tople, da bomo z našimi najmlajšimi uživali zunaj. Za daljše sprehode lahko za tiste mlajše otroke, ki ne morejo prehoditi daljše razdalje, pripravimo poganjalec.
Poganjalec - ravnotežno kolo
Poganjalec je odličen način, kako otroka pripraviti na kasnejše učenje vožnje s kolesom. S poganjalčkom namreč otrok osvaja pomembne gibalne veščine, uči se lovljenja ravnotežja in koordinacije gibanja. Poleg tega se ravno zaradi zgradbe poganjalčka, ki nima pedal, otrok počuti bolj varno, saj so njegove noge na tleh.
Na kaj je treba paziti?
1) Poganjalec ne sme biti prevelik - to je izredno nevarno, saj se otrok ne more samostojno poganjati ali ustaviti. Poleg tega pa tudi ne razvija ravnotežja, kar je v bistvu glaven razlog za poganjalca.
2) Sedež mora biti na taki višini, da lahko otrok s stegnjenimi nogami stopi na tla.
3) Varnostna čelada - otrok naj vsakokrat na poganjalčku nosi varnostno čelado.
4) Otroka na poganjalcu ne puščajte samega.
5) Pomembno je. da se otrok poganja z nogami izmenično in ne z obema hkrati.
Namig za prvič
Če imate možnost, otroka na novega poganjalčka najprej postavite nekje notri, da se z njim spozna. Morda naj se zapelje en krog po dnevni sobi ali celotnem stanovanju, preden greste ven.
Zdaj pa na kolo
Veljalo naj bi pravilo, da ko ne morete več teči tako hitro, kot se otrok poganja na poganjalcu, takrat je čas za prehod na pravo kolo. Kolesarstvo je namreč zelo pomembno za razvoj, saj ob tem sodelujeta obe polovici možganov, otroci pridobivajo koordinacijo gibanja, ravnotežja, krepi se kardiovaskularni sistem in mišična moč.