cookie-img

Spletno mesto uporablja piškotke

za zagotavljanje spletne storitve, analizo uporabe, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotov ne bi mogli nuditi. Z nadaljnjo uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Pasavček varuje

clock-img

24.1.2010

Varnostni pas nas lahko reši, zato vedno preverite, da ste v avtomobilu vsi pravilno pripeti. Ta droben KLIK, ki ga slišite, ko pripnete varnostni pas, je vez z življenjem.

Pasavček varuje

Pasavček skrbi za varnost otrok

Z opazovanjem dejanske pripetosti, ki smo jo opravljali v ponovljenih meritvah na različnih vrstah cest znotraj in zunaj naselij ter avtocestah, smo ugotovili, da v Sloveniji uporaba otroških sedežev iz leta v leto narašča. Delež ustrezno nameščenih otrok med vožnjo, ki je pred začetkom projekta Pasavček, marca 2005, znašal 53,3 %, se je v dveh letih izvajanja projekta povečal na 65,8 % (maj 2007). Opazen je pozitiven trend pri uporabi otroških sedežev med vožnjo otrok v osebnih avtomobilih, vendar pa z rezultatom še vedno ne smemo biti zadovoljni, dokler ne dosežemo vsaj 90-odstotne pripetosti otrok, tako kot je to v prometno bolj varnih državah (Švedska, Nizozemska).

Kako pa se pripenjamo odrasli?

Uporaba varnostnih pasov na vozniškem sedežu je relativno dobra (83,3 %, maj 2007), čeprav je zadnje opazovanje pokazalo, da se je uporaba pasov nekoliko znižala. Ženske voznice so bolj pogosto pripete kot moški vozniki. Tudi otroci so pri voznicah bolj pogosto nameščeni v otroške sedeže kot pri moških voznikih. Zato je še bolj pomembno, da očke opozarjamo na pomembnost uporabe varnostnih pasov in otroških sedežev med vožnjo, saj so otroci le tako ustrezno zavarovani.

 

Ali veste?

Da povprečna odrasla oseba s telesno težo 70 kg udari ob trku pri 30 km/h z naletno težo več kot pol tone. Naletna teža se pri hitrosti 50 km/h poveča že na 1,8 tone, pri 90 km/h pa je že kar 5,5 ton. Nikoli si najbrž ne bi mislili, da ste lahki tako težki, kajne?


Prav tako je pomembna informacija, da je delež pripetosti z varnostnimi pasovi na avtocestah bistveno višji kot na lokalnih cestah in ulicah v naseljih. To je verjetno posledica tega, da ljudje podcenjujemo ogroženost na vsakodnevnih vožnjah v poznanem okolju, pri relativno nizkih hitrostih in na kratkih razdaljah. Vendar so takšne predpostavke napačne, saj je statistično dokazano, da se večina nesreč pripeti v bližini doma oz. 10-20 km od bivališča posameznika, torej ravno v "domačem okolju", kjer se počutimo najbolj varne.

Pripetost odraslih na zadnjih sedežih v avtomobilu pa je še vedno zelo nizka - le 30-odstotna. Zavedati se moramo, da so sile ob trku enake za prednje in zadnje sedeže, kar pomeni, da so naletne teže enake in nepripet potnik na zadnjem sedežu lahko poleg sebe poškoduje tudi spredaj sedečo osebo, saj se z veliko težo zaleti vanjo. Zato je odgovornost voznikov, da vedno preverimo, da so vsi potniki v avtomobilu pripeti in ustrezno zavarovani z varnostnim pasom ali otroškim sedežem.


Projekt Varnostni pas

V okviru izvajanja Nacionalnega programa varnosti cestnega prometa bo pod okriljem ministrstva za promet v času od 17. marca do 4. aprila 2008 potekal projekt Varnostni pas. V ta namen je pripravljena medijska kampanja, ki jo bomo zasledili na televiziji in slišali preko radia. Poleg tega bodo v tem času povečane tudi aktivnosti po šolah in vrtcih v okviru projekta Pasavček.
Varnostni pas nas lahko reši, zato vedno preverite, da ste v avtomobilu vsi pravilno pripeti. Ta droben KLIK, ki ga slišite, ko pripnete varnostni pas, je vez z življenjem.

PRIPNI(te) svoje življenje!

Nekaj pravil o pravilni uporabi varnostnih pasov v avtomobilu

-    Preden zaženete motor, se pripnite z varnostnim pasom.

-    Višina gornjega prijemališča varnostnega pasu mora biti prilagojena telesni višini - zgornji del varnostnega pasu mora teči čez sredino rame. Ne sme zdrsniti z rame, niti ne sme biti preblizu vratu.

-    Spodnji del pasu, ki poteka preko bokov, naj bo nameščen čim nižje in naj bo primerno zategnjen.

-    Pas naj bo poravnan in ne zvit!

-    V avtomobilu morajo biti pripeti vsi potniki (tako na prednjih kot tudi zadnjih sedežih). Otroci morajo biti zavarovani v posebnih varnostnih sedežih. Nepripeti potniki na zadnjih sedežih ogrožajo poleg sebe tudi voznika in potnika na prednjem sedežu.

-    Uporaba varnostnih pasov je obvezna tudi v vseh drugih vozilih na vseh sedežih, kjer so pasovi vgrajeni.

-    Pomembno je, da varnostne pasove občasno pregledamo, če niso morda narezani, preščipnjeni ali dotrajani. Če je bilo vozilo resneje poškodovano v prometni nesreči, je nujno potrebno zamenjati celoten sistem varnostnih pasov, četudi poškodbe niso vidne.

-    Še posebno opozorilo glede posebnih zaponk, ki naj bi zagotavljale večje udobje. Zaponke so nevarne, ker onemogočajo samodejno zategovanje pasu, zato varnostni pas ob trku ne opravi svoje funkcije.

-    Preverite tudi, ali imate pravilno nameščen sedež in vzglavnik. Vzglavnik naj bo nastavljen tako, da je zgornji rob vzglavnika poravnan z vrhom glave.

-    Tudi med nosečnostjo morajo bodoče mamice uporabljati varnostni pas, saj tako najbolj učinkovito zaščitijo še nerojenega otroka pred poškodbami pri morebitnem trku.

DARILNI PAKETI

article-img

Vsak mesec podarjamo bogata darila nosečkam, družinam z novorojenčki, malčki in otroki, parom, ki si želijo otroka in ženskam, ki bi se razvajale.

Klikni in izberi svoj darilni paket!

Darilni paketi - Prijava Nosečka
Darilni paketi - Prijava Novorojenček, dojenček
Darilni paketi - Malček (od 1 do 3 let)
Darilni
Darilni paketi - Želiva si otroka
Darilni paketi - Ženska sem