cookie-img

Spletno mesto uporablja piškotke

za zagotavljanje spletne storitve, analizo uporabe, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotov ne bi mogli nuditi. Z nadaljnjo uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Otroška sebičnost: Ali otrok mora deliti svoje igrače?

Ko otroci dopolnijo tri leta, začnejo razumeti, kaj pomeni imeti predmet v lasti, v praksi pa se to običajno pokaže tako, da ne delijo sladkarij ali nikomur ne dajo svoje igrače. Kako otroka učiti nesebičnosti oziroma deljenja stvari?

Otroška sebičnost: Ali otrok mora deliti svoje igrače?

Ko dopolnijo tri leta, otroci začnejo razumeti, kaj pomeni imeti predmet v lasti, v praksi pa se to običajno pokaže tako, da ne delijo sladkarij ali nikomur ne dajo svoje igrače. Čeprav večina staršev skuša otroka prisiliti, da deli in razlagajo, kako slabo je biti sebičen, je to napaka, menijo psihologi. Svetujejo, da ne ogrožate otrokove pravice do varovanja »svojega premoženja« in mu z osebnim zgledom pokažete, da je lepo deliti.

 

Nikoli ga ne poskušajte prisiliti, da je radodaren, saj bo to povzročilo nasprotni učinek in užaljenost pri otroku in se bo razvil v negotovo osebo. Poleg tega malčkov nikoli ne "označujte", jih imenujete sebični ali skopuhi, ker bodo mislili, da so slabi in da jih ne marate.

 

PREBERITE TUDI: Ti "strašni" dveletniki

 

Opozorite in pohvalite, ko vidite, da nekdo nekaj deli, na glas komentirajte, da se počutite ponosni, saj je otrok dovolil bratu in sestrici, da uporabljata njegove igrače. Najmlajši imajo radi, ko starejši odobravajo njihova dejanja, in spoznanje, da se radodarnosti veselite, jih bo spodbudilo k pogostejši delitvi.

Otroci se učijo tako, da opazujejo svoje starše, zato poskrbite za to. Izogibajte se konfliktnim situacijam, na primer ne prinesite otrokove najljubše igrače v park ali igralnico, saj bo, če jo izgubi, se zlomi ali jo kdo vzame, to negativno vplivalo nanj.

 

PREBERITE TUDI: Mama, otroci so bili mirni, dokler nisi prišla!

 

Ko pridejo njegovi mali prijatelji, jim predlagaj, da si za nekaj dni zamenjajo igrače ali pa jih vse skupaj zberejo in razglasijo za skupne. Povejte jim zgodbe, v katerih glavni junaki vedno delijo svoje stvari z drugimi. In verjemite v svoje otroke, tudi če nič od naštetega ne uspe, saj je to le razvojna faza. Otroci bodo kmalu spoznali, da je veliko bolje, če se igrajo s prijatelji, brati in sestrami, si delijo igrače in bodo uživali.

 

Vir: Ringeraja.rs

DARILNI PAKETI

article-img

Vsak mesec podarjamo bogata darila nosečkam, družinam z novorojenčki, malčki in otroki, parom, ki si želijo otroka in ženskam, ki bi se razvajale.

Klikni in izberi svoj darilni paket!

Darilni paketi - Prijava Nosečka
Darilni paketi - Prijava Novorojenček, dojenček
Darilni paketi - Malček (od 1 do 3 let)
Darilni
Darilni paketi - Želiva si otroka
Darilni paketi - Ženska sem