Otroška glava na kolesu potrebuje dobro zaščito
Otroci morajo na na kolesu obvezno nositi čelade. Ker se v najstniškem obdobju bistveno zmanjša veselje nad njimi, so proizvajalci poskrbeli, da čelade vse bolj postajajo modni dodatek. Pa so sodobne, modne kolesarske čelade tudi varne in udobne?
Potrošniške organizacije so na primerjalnem testu preizkusile več kot 60 različnih modelov čelad, dobra polovica je bila namenjena otrokom. Približno polovico testiranih čelad je moč kupiti v slovenskih trgovinah, tako najbolje kot najslabše ocenjeno.
Na policah je vedno več polnih čelad
Izdelovalci privabljajo kupce s čeladami, poslikanimi z najrazličnejšimi motivi, z junaki otroških risank, z barvnimi kombinacijami, ki pritegnejo mladostnike, pa tudi z resnejšimi in manj pisanimi čeladami za starejše uporabnike. »Pri tem je v primerjavi s preteklimi leti dobro vidna težnja po ponudbi polnih čelad, ki objamejo celotno glavo in s katerimi naj bi privabili tiste, ki jim pri vsakodnevnem kolesarjenju v šolo ali na delovno mesto niso po godu narebrene športne čelade,« je povedal Boštjan Okorn, vodja testiranja pri ZPS in dodal: »Vsaka sprememba ni vedno najboljša. Polne čelade so resda videti privlačnejše, a če nimajo ustreznih odprtin za zračenje, bo uporabnik pod njimi le stežka zadržal hladno glavo. Pred nakupom moramo torej najprej pomisliti, da se bomo pod čelado udobno počutili le, če nam med kolesarjenjem ne bo kapljal znoj z obraza.«
Čelade bistveno zmanjšajo poškodbe glave ob padcu
Test potrošniških organizacij je pokazal, da čelade sicer bistveno pripomorejo k zmanjšanju poškodb glave ob padcu ali celo pri udarcu v robnik, vendar pa vse ne zadržijo sile udarca oziroma ga ne ublažijo enako kakovostno. »Med preizkusom, sicer strožjim od standardnega (simulirali smo padec z višine 1,5 metra, standard je 1,1 metra), se je izkazalo, da bi kolesar, ki bi si na glavo nadel slabo ocenjeno čelado, pri padcu še vedno dobil udarec v moči boksarskega mojstra. Prav verjetno je, da bi jo odnesel s pretresom možganov,« je način testiranja varnosti predstavil Boštjan Okorn.
Pomembna je pravilna namestitev
Če želimo, da čelada opravlja svojo funkcijo, jo je treba pravilno namestiti. »Večina čelad omogoča dodatno zategovanje z okroglim gumbom na zadnjem delu, pri zaponkah pa sta v uporabi predvsem dva sistema: z rebrastim trakom, ki omogoča natančnejše zapenjanje, in klasična dvodelna zaponka, pri kateri je treba že pred zapenjanjem natančneje prilagoditi dolžino trakov,« je poudaril Okorn in dodal: »Ustrezna nastavitev čelade povzroča uporabnikom veliko težav. Raziskave, ki so jih opravili v različnih delih Evrope, celo kažejo, da so imeli le redki kolesarji pravilno nameščeno čelado. Ne samo, da je bila zato njihova glava manj varna, za vsakdanjo vožnjo je pomembno tudi dejstvo, da je nošenje napačno nameščene čelade manj udobno.«
Poceni, a kakovostne
Glede na rezultate testa objavljene v junijski reviji VIP je treba za čelado, ki zagotavlja otroku dobro zaščito, odšteti le 25 evrov. Prav tako so rezultati testa pri čelada za odrasle pokazali, da lahko potrošniki za 45 evrov kupijo čelado z dobrim razmerjem med ceno in kakovostjo.
»Čelade na testu, so sicer najprej namenjene kolesarstvu, a standard EN 1078, ki ga čelade izpolnjujejo, zagotavlja, da jih lahko potrošniki uporabljajo ne samo na kolesih, pač pa tudi med rolanjem, kotalkanjem in vožnjo z rolko,« je še povedal Boštjan Okorn.
Nasvet
Kakovostna čelada je ključnega pomena ob morebitnem padcu s kolesom. Vendar mora le ta udobno sesti na glavo, seveda pa spet ne sme na njej preveč poplesavati. Čelado pred nakupom vsekakor preizkusite in povprašajte strokovnjaka, kako jo je treba natančno in pravilno nastaviti. Pri ZPS bolj priporočajo nakup v trgovini kot na spletu.
Več informacij: Revija VIP, junij 2012, www.zps.si