Otroci naj bodo bosi
Hoja brez čevljev je najbolj naravna in primerna za otroke, zato naj bodo ti čim večkrat bosi. Malo stopalce se namreč najbolje razvije brez čevljev. Naj vaš malček steče v naravo bos!
Nekateri morda še vedno menijo, da je najboljši čevelj za razvijajočega otroka visok, trd in s trdim vložkom za stopalni lok. Že dolgo pa vemo, da temu ni tako. Otroška obutev, sploh prvi čeveljčki, morajo biti mehki, dovolj veliki in udobni.
Občutljivo stopalo
Otroško stopalo do prvega leta starosti zraste za skoraj polovico do končne rasti. Je mehko, prilagodljivo in občutljivo. Pomembno je, da se z njim ravna pravilno. Dokler se malček ne prične sam postavljati na noge, dokler sam ne naredi prve korake, čevljev ne potrebuje. Zadostujejo copati iz blaga ali debelejše nogavičke, ki ne drsijo. Paziti morate, da dojenčku ne obuvate premajhnih žabic, nogavičk ali copatk. Ne sme ga tiščati, »obutev« mora biti udobna.
Tek bosih nogic
V toplih, predvsem poletnih mesecih izkoristite toploto in se sezujte, kadar je le mogoče. Vaš malček bo zadovoljno hodil bosih nogic po travi, po zemlji, naučil se bo hoditi celo po pesku. Nekaj vaje in ta ga ne bo več pikal v podplate, povrhu vsega pa je takšna masaža stopal še zelo zdrava. Tudi sami boste spet ugotovili, kako čudovito je hoditi brez čevljev! Kar pogumno.
»Zelo je zaželeno, da so otroci v toplih mesecih čim več bosi. Zaželeno je tudi, da doma ne nosijo copatk, oziroma naj nosijo debelejše nogavičke z nedrsečim podplatom. Prepričana sem, da ni otroka, ki mu copati ne bi bili odveč, vsaj pri igri,« svetuje fizioterapevtka Špela Gorenc Jazbec.
Bose nogice – zdrave nogice
»Ko je otrok bos, to pomeni, da ima res proste noge za gibanje. Ne ovirajo ga okorni čevlji, ki mu marsikdaj ne dovolijo, oziroma ga ovirajo pri plazenju, plezanju, skratka prostem gibanju. Poleg omenjenega pa je tudi izredno pomembno, da se pri hoji z bosimi nogicami res krepijo in oblikujejo stopala in stopalni loki na najbolj naraven način. Stopala se takrat najlažje ravnotežnostno odzivajo, saj jih pri tem ne ovirajo čevlji, sandali,« meni Gorenc Jazbečeva.
Primerna obutev za malčka
»Ko otrok začne s prvimi samostojnimi koraki je čas, da začnemo razmišljati o nakupu prvih otroških čeveljčkih. Zelo pomembno je, da pri izbiri in nakupu upoštevamo nekaj preprostih dejstev. Kot prvo, naj bo čevelj dovolj velik in dovolj širok, da ne utesnjuje nogice. Ko čevelj otroku obujemo, ga postavimo na tla, da s težo obremeni stopalo. Saj šele takrat res vidimo ali je čevelj primerne velikosti. Čevelj naj bo v celoti, tako podplat kot zgornji del čevlja, čim mehkejši. Čevelj mora biti upogljiv v vse smeri in podplat čim bolj prožen. Razni vložki in stopalni loki so nepotrebni. Za prvo obutev je bolj primeren čevelj na vezalke, saj se lepše oprime nogice. Če vremenske razmere dopuščajo, naj čevelj ne sega čez otrokove gležnje,« svetuje Špela Gorenc Jazbec.