Osvojili finalno etapo Varno na kolesu
Več kot 420 otrok iz desetih šol finalistk letošnjega razpisa Varno na kolesu se je zbralo na slavnostni razglasitvi zmagovalcev. Z razpisom Varno na kolesu družba Butan plin s partnerji spodbuja aktivnosti za večjo varnost v prometu.
Letos se je najbolje odrezala OŠ Bršljin iz Novega mesta, na drugo mesto se je uvrstila OŠ Jurija Vege iz Moravč, tretje mesto pa je zasedla OŠ Pohorskega Odreda Slovenska Bistrica. Na razpisu, ki ga družba Butan plin skupaj s partnerji in podporniki izvaja že četrto leto zapored, je letos sodelovalo 87 osnovnih šol in več kot 2.500 otrok iz vse Slovenije.
Poleg zmagovalcev so se med finaliste uvrstile tudi OŠ Tišina, OŠ Sveti Tomaž, OŠ dr. Janeza Mencingerja Bohinjska Bistrica, OŠ Šmartno v Tuhinju, OŠ Dobrepolje, OŠ Prestranek in OŠ Mislinja. Prav vsi otroci so se razveselili številnih praktičnih nagrad, šole pa za svoj trud prejele denarno donacijo v skupni vrednosti 5.500 evrov, od tega zmagovalna kar 1.000 evrov. Po koncu uradnega dela so se šolarji podali na raziskovanje različnih kolesarskih kotičkov in se preizkusili v številnih prometno-kolesarskih vsebinah, utrjevali svoja znanja in sposobnosti v polžji vožnji, spretnostnem poligonu in tako spoznavali različne stile in načine kolesarjenja.
»Iskreno čestitam vsem sodelujočim osnovnim šolam, ki so se skozi vse leto tudi s pomočjo razpisa Varno na kolesu pripravljali na svojo prvo aktivno vlogo v prometu – biti kolesar. V družbi Butan plin si že vrsto let prizadevamo in podpiramo aktivnosti za čim večjo varnost otrok v prometu, obenem pa s projektom Varno na kolesu spodbujamo k gibanju in krepitvi kolesarske kulture v Sloveniji. Izjemno nas veseli tako številčen odziv osnovnih šol, ki v projektu prepoznavajo doprinos k vsebinam, ki jih že sicer obravnavajo in tako skupaj, tudi ob podpori partnerjev, sooblikujemo pogoje za večjo varnost vseh nas na cestah,« je ob razglasitvi zmagovalcev četrte generacije Varno na kolesu poudaril generalni direktor družbe Butan plin Tomaž Grm.
Sicer se je v letu 2015 v Sloveniji zgodilo skupno 1.372 prometnih nesreč z udeležbo kolesarjev, v katerih je kar 14 kolesarjev izgubilo življenje. Da je vseslovenska kolesarska pobuda odlično izhodišče prizadevanj za zmanjšanje števila prometnih nesreč in eden glavnih temeljev za dvig kolesarske kulture, so bili skupnega mnenja tudi drugi govorci. Igor Velov, direktor Javne agencije za varnost prometa, je poudaril pomen preventivnih aktivnosti za večjo varnost kolesarjev na naših cestah. »Projekt Varno na kolesu pomembno dopolnjuje naše aktivnosti in ukrepe za večjo varnost kolesarjev v okviru nacionalne akcije in usposabljanja po šolah.«
Aleš Kalan, generalni sekretar Kolesarske zveze Slovenije, ki je bil sicer tudi član strokovne komisije, je izrazil navdušenje nad izdelki, ki so jih pripravili učenci ter jih povabil, da prevzamejo pobudo tudi doma in čim večkrat povabijo starše na kolesarski izlet. Mladim kolesarjem je toplo popotnico za čim varnejše kolesarjenje zaželel tudi veleposlanik Kraljevine Nizozemske Bart Twaalfhoven, na pobudo katere se je razpis Varno na kolesu v letošnjem letu pridružil Evropskemu kolesarskemu festivalu.
***
O Varno na kolesu
Razpis Varno na kolesu je nastal na pobudo družbe Butan plin ob strokovni podpori Javne agencije RS za varnost prometa, Kolesarske zveze Slovenije in v sodelovanju s partnerji družbo Telekom Slovenije, družbo BTC in Kolesarskim društvom Rog. Vseslovenska kolesarska pobuda Varno na kolesu je namenjena zagotavljanju prometne varnosti najmlajših kolesarjev. Izpostavlja varno vožnjo s kolesom, katere osnova je popolno opremljeno kolo ter kolesarska čelada. Ob tem pa opozarja tudi na problematiko neurejene kolesarske infrastrukture v marsikaterem slovenskem kraju. Poleg varnosti je temeljni namen pobude tudi spodbujanje kolesarstva kot zdravega načina življenja, ki posameznikom prinaša kakovostnejše življenje. V pobudo so vključene osnovnošolke in osnovnošolci, ki v tekočem šolskem letu opravljajo kolesarski izpit in se tako v novi vlogi vključujejo v promet.
Sodelovanje otrok in njihovih mentorjev je potekalo v okviru treh različnih sklopov nalog, kjer so šolarji opazovali promet, varne in morebiti nevarne poti za kolesarje v svojem kraju, razmišljali o obvezni opremi kolesa in o kolesarjenju kot zdravem in koristnem načinu preživljanja prostega časa. V svoji občini so iskali tudi predloge za kolesarski izlet. Šole so po vsakem sklopu posredovale en izdelek v ocenjevanje strokovni komisiji. S postavitvijo kolesarskega kotička na svoji šoli in pregledom oziroma dopolnitvami Prometno-varnostnega načrta pa so lahko pridobili še dodatne točke.
Ob zaključku razpisa se na regionalnih srečanjih razglasijo finalisti tekočega šolskega leta, ki se združijo na zaključni prireditvi in razglasitvi zmagovalcev. V letošnjem letu se je tako v aprilu odvilo sedem zaključnih regionalnih podelitev v Ljubljani, Celju, Dolenjskih Toplicah, Cerknici, Cezanjevcih pri Ljutomeru, Mariboru, Ljubljani in v Kranju, kjer so zahvale in priznanja za svoj trud in ustvarjalnost prejele prav vse sodelujoče šole ter mentorji. Učenci pa so bili prav tako nagrajeni z odsevniki in šolskimi zvezki. Vse do 15. junija 2016 bodo izdelki razstavljeni v prostorih družbe BTC, v hali A, v Ljubljani.
Več informacij o projektu si lahko preberete tukaj ali na Facebook strani Varno na kolesu.