Oprema za dojenčka 0 do 3 mesece
Na tržišču lahko najdemo poplavo različne opreme in pripomočkov za dojenčke. Preverite, kaj bo vaš dojenček takoj po rojstvu zares potreboval.
Katera je torej tista zares nujna oprema za novorojenčka oziroma dojenčka do tretjega meseca starosti, smo vprašali Špelo Gorenc Jazbec, diplomirano fizioterapevtko razvojno-nevrološke obravnave in avtorico priročnika Pravilno ravnanje z dojenčkom.
1) Tolažilna dudica, cuceljčki za stekleničke
Zelo pomembna je izbira tolažilne dudice in cuceljčka, kajti s pravilno izbiro svojemu dojenčku omogočite najboljše možnosti za nadaljnji razvoj motorike ust in ustne votline, ki ključno vpliva na razvoj govora in učenje hranjenja po žlički, oziroma uvajanje goste hrane.
Pri izbiri dudice in cuceljčka bodite pozorni na njihovo obliko. Kljub temu, da se že kar nekaj časa na veliko propagirajo ortodontsko oblikovane dudice in cuceljčke, vam raje priporočam izbiro okroglih. Material naj bo čim mehkejši (lateks je mehkejši od silikona). Ko namreč otroka dojite, otrok z jezičkom splošči bradavico, iz katere potem sesa mleko. Če torej vi dojenčku ponudite že ploščato dudico ali cuceljček, mu to delo odvzamete in mu s tem odvzamete tudi možnost za pravilen razvoj motorike ust in ustne votline. Pomembna je tudi velikost dudice in cuceljčka, ki naj bo primerna dojenčkovi starosti.
PREBERITE TUDI: Kaj ZARES potrebujem za novorojenčka?
2) Pleničke
Bombažne, bambusove, take za enkratno uporabo … niti ni pomembno iz česa so, pomembno je da so čim tanjše in da z veliko blaga med nogicami ne motijo dojenčkovega gibanja. Morda so zaradi tega najprimernejše take za enkratno uporabo, ki naj bodo res čim tanjše in čim bolj mehke.
Če ste se odločili za pralne plenice iz tekstila, ki so zelo mehke in tanke, potem tudi s tem ni nič narobe. Če že uporabljate take pleničke, potem jih povijte čim bolj na ozko. Dojenčkovo čim bolj raznovrstno gibanje in prosta pot le temu namreč vpliva na pravilen razvoj kolkov. Zato naj bo izbira pravih pleničk premišljena in ne le modna muha.
3) Voziček
Dojenček v prvih treh mesecih zagotovo potrebuje voziček z globoko košaro, ne glede na to ali se je rodil poleti ali pozimi. Kajti globoka košara ne nudi zgolj zaščite pred raznimi vremenskimi vplivi, temveč dojenčku nudi tudi čvrsto ravno podlago, ki je pomembna za dojenčkov nadaljnji razvoj. Pomembno je, da je košara tudi dovolj prostorna, pazite pa tudi, da je voziček dovolj stabilen.
4) Igralna blazina
Veliko boljše kot razni ležalniki, gugalniki in počivalniki je, da svojega dojenčka, kadar je buden, odložite na igralno blazino na tleh. Blazina naj bo izdelana iz nedrsečega materiala, dovolj čvrsta, pa vendar toliko mehka, da se na njej otrok ne more poškodovati.
Igračke razprostrite okoli dojenčka in mu s tem dajte spodbudo za gibanje. Kadar je dojenček na tleh na blazini, se mu lahko pridružite in spustite k njemu na blazino. Nobene potrebe ni, da bi dojenčka vedno dvigovali v naročje.
PREBERITE TUDI: VIDEO - Kako se pravilno dvigne, nosi in položi dojenčka?
5) Igračke
V tem prvem obdobju se dojenček sam ne bo kaj dosti igral. Bolj kot to, ga boste z igračkami zabavali vi. V tem prvem obdobju dojenčki najlažje opazijo igračke in predmete močnih kontrastnih barv, kot so modro-rumena, rdeče-zelena in črno-bela kombinacija.
Veliko bolj kot vid je pri novorojenčkih razvit sluh, kar nam logično pove, da bo novorojenček bolje reagiral na zvočne igračke, vendar imajo raje nizke kot visoke tone.
Kasneje ko vaš dojenček že začenja s prijemanjem, pa je najbolje, če mu ponudite kakšen lahek in ne prevelik obroček ali pa kakšno ropotuljico, ki naj bo ravno tako čim lažja in primerna za prijem z malimi ročicami. In seveda ne pozabite, da je igra z mamico in očkom bolj zanimiva od katere koli igrače.
PREBERITE TUDI: Povijanje v štručko (swaddling)