Očetovski čut je enako sposoben kot materinski
Aktualne raziskave kažejo, da so tudi očetje, ki s svojim dojenčkom vsak dan preživijo več kot štiri ure, enako sposobni kot mame prepoznati njegov jok.

Mama najbolje ve, kaj je najboljše za njenega dojenčka, mar ne? Saj ga je vendar dobrih devet mesecev nosila v svojem telesu, ga rodila in ga za razliko od očeta lahko tudi doji.
Pa ne samo to, mama je sposobna tudi prepoznati jok svojega dojenčka, česar očetje enostavno ne zmorejo.
Pa to res drži?
Evolucijski smisel
Aktualne raziskave kažejo, da so tudi očetje, ki s svojim dojenčkom vsak dan preživijo več kot štiri ure, enako sposobni kot mame prepoznati njegov jok.
Te ugotovitve nasprotujejo preteklim študijam in izpostavljajo, da je za dobro povezanost z dojenčkom in prepoznavanje njegovega joka bolj kot spol pomemben čas, ki ga starš preživi z dojenčkom.
PREBERITE TUDI: Nega dojenčka - Kako spodbuditi očeta?
To, da bi naj samo mame prepoznale dojenčkov jok ima sicer osnovo v biologiji. Pri veliko sesalcih so namreč očitne razlike pri starševanju med spoloma, kar ima evolucijski pomen - če namreč oče ne bo ostal z družino in skrbel za potomce, ni nobene potrebe po očetovskem čutu, usklajenim z mladički.
Toda ljudje smo vendarle vrsta, v kateri za otroka ne skrbi samo mama, temveč tudi oče, sorojenci in drugi družinski člani. Zato ima tudi očetovski čut svoj evolucijski smisel.
Tako mame kot očetje prepoznali jok svojega otroka v 90 odstotkih!
Da bi torej preverili, ali so tudi očetje zares sposobni prepoznati jok svojega dojenčka, so raziskovalci proučevali 29 družin - 15 iz Francije in 14 iz Demokratične republike Kongo.
Posneli so šest avdioposnetkov osemsekund dolgega spontanega joka dojenčkov, starih med 58 in 153 dni. Mame in očete so nato ločeno prosili, če lahko med posnetki joka različnih dojenčkov, ki so jih lahko poslušali večkrat in med katerimi je bil tudi posnetek njihovega dojenčka, prepoznajo jok svojega otroka.
V povprečju so tako mame kot očetje jok svojega dojenčka prepoznali v 90 odstotkih!
PREBERITE TUDI: Očetova priprava na prihod dojenčka
Res pa je, da so bili očetje, ki s svojim dojenčkom preživijo manj kot štiri ure na dan, manj uspešni - jok svojega otroka so prepoznali le v 75 odstotkih. Ker nobena od 29 mam, ki so sodelovale v študiji, s svojim dojenčkom ne preživi manj kot štiri ure na dan, je bilo nemogoče narediti direktno primerjavo med spoloma.
Raziskovalci so tako opozorili, da je bila težava prejšnjih raziskav predvsem v tem, da so se osredotočale samo na mame ali pa niso upoštevale količine časa, ki ga starš dnevno preživi z otrokom in pomembno vpliva na povezanost ter dobro poznavanje dojenčka.