cookie-img

Spletno mesto uporablja piškotke

za zagotavljanje spletne storitve, analizo uporabe, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotov ne bi mogli nuditi. Z nadaljnjo uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Nevarnosti v Jadranskem morju

Če se letos odpravljate na dopust na jadransko morje, preverite, katere nevarnosti prežijo na vas v našem morju.

Nevarnosti v Jadranskem morju

Čeprav je jadransko morje eno najvarnejših, je v njegovih vodah doma nekaj prebivalcev, ki so s svojimi ugrizi, vbodi in piki neprijetni in nam lahko uničijo počitnice. Na kaj moramo biti pozorni in kako si pomagati, če naletimo na nevšečnost?

 

1) Morski ježki

Morske ježke poznamo vsi. Sicer njihove bodice vsebujejo strup, ki pa ni nevaren za človeka. Bolj neprijetno je, ko nanj stopimo, saj se bodice zarijejo v kožo. Če se to zgodi, je nujno, da bodice odstranimo, da ne povzročijo vnetja. Najlažje boste to storili s kisovimi obkladki, stara modrost pa pravi, da pomaga tudi iztisnjen sok iz nezrelih fig.

 

2) Meduze

V našem morju je več kot 60 vrst meduz, tiste bolj pogoste so večinoma nenevarne. To so uhati klobučnjak, morski klobuk in morska cvetača. Dve bolj neprijetni, ki povzročata opekline, lahko pa tudi slabost, glavobol in slabo počutje, sta kompasna meduza in pa najnevarnejša – mesečinka.

 

PREBERITE TUDI: Prva pomoč ob ožigu meduze

 

3) Ognjeni črv

Ognjeni črv sicer živi precej globoko, vendar se zaradi višjih temperatur pojavlja tudi ob obali. Sicer ni smrtno nevaren, je pa stik z njim precej boleč, njegove ščetine se pogosto v koži zlomijo in jih je težko odstraniti. Vbod ognjenega črva sproži močno draženje kože, rdečice, opekline in izpuščaje, ki trajajo nekaj ur. Nasvet, ki ga ponujajo na Havajih (tam so črvi zelo pogosti), je, da na mesto vboda nalepimo lepilni trak, počakamo, nato pa z njim spulimo ščetine.

 

4) Morske vetrnice

Na tleh v Jadranskem morju najdemo morske vetrnice, ki so prav tako kot meduza, ožigalkarji. Stik z morsko vetrnico navadno pusti samo nelagoden občutek, v skrajnih primerih pa dermatitis v obliki opeklin, oteklin ali izpuščajev.

 

5) Nevarne ribe

Ribi, ki sta nevarne predvsem zaradi ugrizov, sta murena (nevaren in boleč ugriz, ki se počasi celi) in srebrnoproga napihovalka (ima močno čeljust z ostrimi zobmi in njen ugriz lahko pusti hude posledice, prav tako je strupena za uživanje). Zaradi strupenih bodic pa sta nevarni velika škarpena (znana po rdeči barvi kože in ima polno bodic s strupenimi žlezami, ki pri vbodu povzročajo različno močne bolečine) in rdečemorska plamenka (vse bodice te ribe so strupene, vbod pa povzroči izredno močno bolečino, včasih tudi resnejše simptome).

 

6) Skat in morski bič

Te vrste srečamo zelo redko, ker se zadržujejo v globinah in so plahi. Če pride do vboda, je treba mesto poškodbe je sprati z vodo, odstraniti bodice in prizadeti ud potopiti v tako vročo vodo, kot jo posameznik lahko prenese, potem pa obiskati zdravnika.

 

7) Morski zmaj

Najbolj strupena riba, ki se zakoplje v pesek, iz njega pa molijo le oči in strupeni trni, zato ga zlahka pohodimo. Poleti se iz globin preseli v plitvine. Ko ga pohodimo, se iz trna, ki je prodrl v kožo, izloči strup, ki povzroča hude bolečine, lahko pa se pojavijo tudi drugi simptomi: otekline, srbečica, otrplost, omotica, glavobol in slabost, v najhujših primerih mišična paraliza in smrt. Če stopimo na to nevarno ribo, je pomembno, da v rani ne ostane noben trn, potem pa rano izpostaviti toploti ali vročini, saj je strup termolabilen, kar pomeni, da se razgradi na visoki temperaturi.

 

8) Hobotnica in želva

Te ugrizi so zelo redki, vendar se vseeno zgodijo, če se živali počutijo izzvane. Želve ugriznejo samo takrat, ko se počutijo ogrožene, imajo pa izjemno močne čeljusti, zato je njihov ugriz boleč in globok in je treba poiskati zdravniško pomoč.


PREBERITE TUDI: Možne nevarnosti za otroka ob vodi

 

9) Morski psi

Pri nas imamo kar 33 različnih vrst morskih psov, 4 nevarnejše in sicer: sinji morski pes, morski bik, morski tiger in tudi veliki beli morski pes. V zadnjih 150 letih (odkar merijo statistiko napadov), se je sicer zgodilo le 11 napadov morskega psa, ki so se končali s smrtjo, zadnji avgusta 1974 v bližini Omiša. Leta 2008 je morski pes napadel slovenskega inštruktorja potapljanja, vendar se je na srečo izvlekel.

 

news-img

Patris Health®: Podpora za bodoče starše

Patris Health® podpira pare pri prizadevanjih za zanositev s Paketom za plodnost, ki vključuje hitri krvni test nosečnosti in prehranski dopolnili Fertil+ za ženske in moške s sestavinami, ki imajo dokazano vlogo pri plodnosti in razmnoževanju.

favorite-img

Oglasno sporočilo

DARILNI PAKETI

article-img

Vsak mesec podarjamo bogata darila nosečkam, družinam z novorojenčki, malčki in otroki, parom, ki si želijo otroka in ženskam, ki bi se razvajale.

Klikni in izberi svoj darilni paket!

Darilni paketi - Prijava Nosečka
Darilni paketi - Prijava Novorojenček, dojenček
Darilni paketi - Malček (od 1 do 3 let)
Darilni
Darilni paketi - Želiva si otroka
Darilni paketi - Ženska sem