cookie-img

Spletno mesto uporablja piškotke

za zagotavljanje spletne storitve, analizo uporabe, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotov ne bi mogli nuditi. Z nadaljnjo uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Nekaj nasvetov za varno vožnjo v času počitnic

Čas počitnic je praviloma čas oddiha in sproščenosti. Visoka temperaturna nihanja v ozračju in drugi vplivi so nedvomno lahko pasti za udeležence v cestnem prometu. Preverite, kaj svetuje AMZS inštruktor varne vožnje, preden se odpravite na pot.

Nekaj nasvetov za varno vožnjo v času počitnic

Poskrbite, da boste ves čas vožnje zbrani!

AMZS in inštruktorji varne vožnje iz AMZS Centra varne vožnje pozivajo vse udeležence v cestnem prometu, da ob odhodu na pot poskrbijo za primerno psihofizično stanje in zbranost. Brane Legan, inštruktor varne vožnje v AMZS Centru varne vožnje svetuje: "Svojo vožnjo stalno prilagajate različnim dejavnikom na cestah. Vsakodnevna vožnja naj bo opravljena na način, da pri tem ne boste povzročali nevarnosti ne sebi ne drugim. Zavedanje primernosti svojega načina obnašanja naj bo vodilo vsakemu vozniku in voznici, da lahko v prvi vrsti sami zagotavljate čim višjo stopnjo varnosti. Verjamemo, da večina razume razloge za obstoj pravil vožnje in obnašanja, saj je to za obvladovanje današnjega, izredno zahtevnega prometa nujno. Še posebej se je potrebno zavedati svojih psihofizičnih sposobnosti in pripravljenosti za vožnjo. Vpliv visokih temperatur, gost promet, pomanjkanje časa, znanja, izkušenj ter utrujenost so dejavniki, ki povečujejo nestrpnost, zmanjšujejo pozornost ter zmožnost prilagajanja hitrosti in varnostne razdalje. Vse to ob pomanjkanju zavedanja stopnje tveganja v vožnji lahko vodi v prometne nesreče."

 

Pot in vožnjo načrtujte v naprej 

V AMZS vsem voznikom priporočajo, da svojo vožnjo ustrezno načrtujejo s postanki, s primerno prehrano in osvežitvijo glede na dolžino in čas trajanja poti. Pri tem naj upoštevajo različne napovedi, povezane z vremenskimi stanji in posebnostmi, s stanjem cest in pričakovano gostoto prometa. V morebitnih nepredvidenih zgostitvah in zastojih vam bo to močno olajšalo čakanje, zato tudi ne pozabite na zalogo goriva in na brezhibnost zračenja in hlajenja avtomobila. V primeru zastoja ne pozabite na pravilno razvrščanje, ki bo omogočilo morebitno posredovanje intervencijskih vozil.

 

Pomembna opozorila

  • Prilagodite hitrost vožnje!

Hitrost vožnje predstavlja ključni problem prometne varnosti. S povečanjem hitrosti se bistveno poveča možnost nastanka prometne nesreče, hkrati pa so ob višjih hitrostih hujše tudi posledice prometnih nesreč. Zato naj bo hitrost prilagojena omejitvam, vozniškemu znanju in izkušnjam, gostoti prometa, vremenskim razmeram, stanju vozila ter stanju in preglednosti cest. Med vožnjo se pojavljajo različne pasti na cestah, kjer pa je najpomembnejše pravočasno pravilno prepoznavanje, čemur mora slediti pravočasno učinkovito reagiranje, običajno je to zmanjšanje oziroma prilagajanje hitrosti.

 

  • Zaspanost za volanom

Zaspanost za volanom je vzrok približno 20 % prometnih nesreč na cestah v Evropi in od 10 do 30 % v ZDA. Če ste med vožnjo zaspani ali če so oči razdražene in utrujene, pogled pa postaja zamegljen, so to pomembni razlogi za postanek. Bolje je prispeti na cilj nekaj minut pozneje, a varno.

 

  • Dehidracija 

Vozniki so v poletnih mesecih ogroženi tudi zaradi dehidracije. Raziskava znanstvenikov londonske univerze Loughborough je pokazala, da lahko vožnjo pod vplivom blage dehidracije primerjamo s tisto pod vplivom alkohola. Raziskava nakazuje, da bi morala biti skrb za zadostno pitje vode naloga vsakega odgovornega voznika. Čeprav morda še ne čutimo žeje, dehidracija že lahko prispeva k zmanjšanju zbranosti, glavobolu in utrujenosti.

Če se vozimo v vročem avtomobilu, vodo izgubljamo še hitreje. A tudi tisti, ki se hladijo s klimatsko napravo, so lahko izpostavljeni dehidraciji, še posebno, če si zato privoščijo manj postankov. Nekateri vozniki se pitju nalašč izognejo, da bi se izognili nepotrebni postankom in iskanju toaletnih prostorov med potjo, a to ni najboljša zamisel, saj potrebujemo tako vodo kot postanke in počitek.

 

  • Vožnja in alkohol ne gresta skupaj!

Alkohol in prepovedane droge že v manjših količinah pomembno zmanjšujejo posameznikove sposobnosti varne udeležbe v prometu. Zato naj bodo vozniki dovolj odgovorni, da vozijo le v ustreznem psihofizičnem stanju.

 

  • Upoštevajte varnostno razdaljo!

Ustrezna varnostna razdalja zagotavlja in omogoča, da lahko voznik pridobi čas za reagiranje na nepredvidene situacije okrog njega, po potrebi prilagodi hitrost ali ustavi in s tem prepreči trčenje.

 

  • Varnosti pas naj uporabljajo vsi v vozilu 

Uporaba varnostnih pasov na vseh sedežih velja za voznika in vse potnike v vozilu. Otroci naj bodo v ustreznih otroških sedežih pripeti pravilno.

 

  • Na pot se odpravite pravočasno

Čas odhoda na pot naj bo po možnosti v obdobju nižje gostote prometa in manjše vročine. Ustrezno načrtovanje in priprava na dopustniško pot lahko prihrani tako čas, kot tudi ohrani potrebno zbranost pri vožnji. Zato je izredno nevarna nezadostna psihofizična pripravljenost na vožnjo in pričakovane probleme.


Srečno pot!


news-img

Odkrivamo IT smučarske destinacije te zime

To zimo je treba obiskati sončne avstrijske Alpe in italijansko Južno Tirolsko, Falkensteiner Hotels & Residences pa pozivajo k nepozabni zimski pustolovščini.

favorite-img

Oglasno sporočilo

DARILNI PAKETI

article-img

Vsak mesec podarjamo bogata darila nosečkam, družinam z novorojenčki, malčki in otroki, parom, ki si želijo otroka in ženskam, ki bi se razvajale.

Klikni in izberi svoj darilni paket!

Darilni paketi - Prijava Nosečka
Darilni paketi - Prijava Novorojenček, dojenček
Darilni paketi - Malček (od 1 do 3 let)
Darilni
Darilni paketi - Želiva si otroka
Darilni paketi - Ženska sem