cookie-img

Spletno mesto uporablja piškotke

za zagotavljanje spletne storitve, analizo uporabe, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotov ne bi mogli nuditi. Z nadaljnjo uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Nega trebuha in presredka po porodu

clock-img

14.8.2024

Po porodu se ženska spremeni, njen trebuh je ohlapen, mehak, lahko je napihnjen. Morda se vam prve dni zdi, da nikoli več ne boste imele normalnega trebuha. A morate vedeti, da telo potrebuje čas, da si opomore. Čez noč ne bo šlo.

Nega trebuha in presredka po porodu

Poporodno obdobje za žensko traja osem tednov. V tem času mora podoživeti porod, zaceliti rane, dojiti (če je to njena želja), si nabrati novih moči, spoznati dojenčka, se naučiti novega družinskega vzdušja. To je čas, ko mora ženska paziti nase, dovoliti, da jo drugi razvajajo, si vzeti odmor za počitek in uživati s svojim dojenčkom.

Prvih deset dni po porodu imenujemo prvo poporodno obdobje. Telo ženske se 'celi' od poroda, počitek je zelo pomemben. Dojke se navajajo na novo vlogo, na dojenje, mlečne žleze proizvajajo mleko. Družina spleta prve vezi, potrebuje mir.


PREBERITE TUDI: Celjenje čustvenih ran po travmatičnem porodu


Trebuh po porodu

Po porodu se ženska spremeni, njen trebuh je ohlapen, mehak, lahko je napihnjen. V predelu medenice lahko občutite pritisk, v prvih urah po porodu je v trebuhu zelo živahno. Organi imajo spet več prostora in zavzamejo svoj običajni položaj. Trebuh se spreminja tudi na zunaj, temna črta (linea fusca), ki je med popkom in sramno kostjo, bo čez nekaj dni zbledela. Morda se vam prve dni po porodu zdi, da nikoli več ne boste imele normalnega trebuha. A morate vedeti, da telo potrebuje čas, čez noč ne bo šlo.


Kako si lahko pomagate sami?

Trebuh si nežno masirajte z masažnim oljem v smeri urinega kazalca ali pa z dvema prstama vlecite kožo vzdolž trebušne gube. To vam bo kožo dobro prekrvavilo in pomagalo, da se ta hitreje napne.

V prvih dneh po porodu čim večkrat ležite na trebuhu, s tem boste razbremenili presredek in medenico. Pod boke potisnite blazino in tako privzdignite zadnjico. Če je tudi glava dobro podprta z blazino, se na tak način telo precej sprosti. Tak položaj pospeši krčenje maternice in pospeši poporodno čiščo.

 

PREBERITE TUDI: Tanja Želj - klepet: Poporodne poškodbe se ne bodo pozdravile same!


Presredek

Skoraj vsaka ženska, ki je rodila, občuti bolečine v presredku. Zaradi raztezanja tkiva se v predelu okrog sramnih ustnic lahko naredijo manjše razpoke ali odrgnine, predel je lahko tudi otekel. Morda se je presredek med porodom celo strgal in je bilo potrebno šivanje. Ne glede na to, ali ste bili šivani ali ne, pa presredek po porodu potrebuje nego.


Nega šivanega presredka

Šivan presredek boli. Kako hude so bolečine in kako dolgo traja celjenje je odvisno od dolžine in globine rane, tehnike šivanja in celjenja. Poleg naštetega pa je dejstvo tudi, da vsaka ženska bolečino dojema drugače.

Če imate šivan presredek, lahko celjenje spodbudite tudi tako, da presredek razbremenite. V prvih dneh po porodu zato ne sedajte neposredno na presredek, niti ni priporočljivo sedenje po turško. Če želite vstati iz postelje, se iz nje skobacajte po vseh štirih.

Pritisk med sedenjem lahko zmanjšate z obročem. Povsem zadostuje napihnjen plavalni obroč, če ga nimate pa si lahko pomagate tudi z brisačo. Zvijte jo in oblikujte v krog. Prve dni po porodu poskušajte čim manj sedeti.

Tudi zračenje presredka bo pospešilo celjenje. To lahko naredite tako, da ležete na posteljo, pod zadnjico si pripravite debelo brisačo ali večkrat prepognjeno rjuho, odstranite vložke in pokrčite noge. Pokrijte se s tanko rjuho.

Vedite, da vsak naslednji dan po porodu šteje. Že po nekaj dnevih, največ pa po dveh tednih se boste počutili veliko bolje. Bolečine bodo izginile, dojenje bo počasi steklo. Pričeli boste uživati z dojenčkom, šli boste na prvi sprehod. Dojenček bo mirno spal na svežem zraku, vam pa bodo sprehodi koristili za celo telo.

 

PREBERITE TUDI: Novopečena mamica - tole je dobro vedeti 


news-img

Kako prepoznati otrokov talent?

V prostem času moramo otroku zagotoviti varno in spodbudno okolje, v katerem bo razvijal svoj kognitivno-čustveni svet in rasel v samozavestno osebo. V poplavi ponudbe naj vam bo v pomoč 7 ključnih dejavnikov.

favorite-img

Oglasno sporočilo

DARILNI PAKETI

article-img

Vsak mesec podarjamo bogata darila nosečkam, družinam z novorojenčki, malčki in otroki, parom, ki si želijo otroka in ženskam, ki bi se razvajale.

Klikni in izberi svoj darilni paket!

Darilni paketi - Prijava Nosečka
Darilni paketi - Prijava Novorojenček, dojenček
Darilni paketi - Malček (od 1 do 3 let)
Darilni
Darilni paketi - Želiva si otroka
Darilni paketi - Ženska sem