cookie-img

Spletno mesto uporablja piškotke

za zagotavljanje spletne storitve, analizo uporabe, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotov ne bi mogli nuditi. Z nadaljnjo uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Nakup nepremičnine z leasingom ali posojilom?

Lasten dom, hiša ali stanovanje so sanje vsake družine. Kljub temu, da so se cene nepremičnin v zadnjem obdobju umirile so še vedno na visokih ravneh in predstavljajo za družino največjo naložbo v življenju.

Nakup nepremičnine z leasingom ali posojilom?

bank in leasingških hiš lahko najdemo skoraj vse potrebne informacije o posameznih finančnih storitvah in si naredimo informativne izračune. Na podlagi izračunov izvemo, kolikšna bi bila mesečna obveznost za posojilo ali leasing za vsoto, ki jo potrebujemo. Tako se lahko precej natančno orientiramo in kar od doma primerjamo razlike med posameznimi ponudniki.

 

Ker pa gre v primeru nakupa nepremičnine za izjemno velik finančni zalogaj vam svetujemo, da se za dokončno izbiro banke ali leasingške hiše ne odločate zgolj na podlagi informacij pridobljenih na spletnih straneh ampak se raje dogovorite za osebni termin pri svetovalcu. Ker je ponudba bank in leasingških hiš raznolika se je potrebno dobro seznaniti z vsemi pogoji in razlikami v ponudbi. Poleg tega si je treba vzeti dovolj časa in dobro razmisliti, kje in kakšno pogodbo skleniti, saj gre za obveznost, ki vas bo spremljala deset, dvajset ali celo več let.

 

Nakup nepremičnine s posojilom

 

V današnjih časih večina družin za nakup nepremičnine vzame posojilo ali kredit. Pri kreditnem razmerju gre za pravno razmerje med upnikom, ki da neko stvar na up, in dolžnikom, ki to stvar prejme.

 

Običajno se nepremičnino financiranja s pomočjo hipotekarnega posojila, le v manjši meri pa sredstva za nakup nepremičnin izvirajo iz običajnih posojil oziroma sredstev, ki jih za reševanje stanovanjske problematike dajejo na razpolago država, različne državne in paradržavne institucije.

 

Pri posojilih, ki jih je moč dobiti za financiranje nepremičnin, ločimo zavarovana in nezavarovana posojila. O nezavarovanih govorimo takrat, kadar posojilodajalec za posojeni znesek ne zahteva posebnega zavarovanja. Po obsegu so veliko bolj številčna zavarovana posojila. Zavarovanje je lahko v obliki posebne police, sklenjene z zavarovalnico, lahko so to ustrezno plačilno sposobni poroki, lahko uporabimo tudi vrednostne papirje, bančne vloge, ipd. Najpogosteje pa se zaradi svojih značilnosti vzame v zavarovanje kar sama nepremičnina. V takem primeru govorimo o hipotekarnem posojilu.

 

Hipotekarno posojilo je s hipoteko zavarovano posojilo, torej upnikova terjatev. Navadno je to dolgoročno posojilo, ki je zavarovano z nepremičnino, katero posojilojemalec s sredstvi posojila kupuje. Ob morebitnem neplačilu posojilnih obveznosti ima upnik pravico zahtevati prodajo zastavljene nepremičnine. Prodaja je možna šele potem, ko je upnik izčrpal že vse druge možnosti, s katerimi bi se lahko posojilno razmerje ohranilo. Med zastavnimi pravicami predstavlja hipoteka enega izmed najvarnejših instrumentov zavarovanja plačila.

 

Nakup nepremičnine z leasingom

 

Pred odločitvijo o najemu posojila velja razmisliti še o eni možnosti financiranja nakupa nepremičnine, to je o leasingu, ki postaja v Sloveniji zelo priljubljen način financiranja nakupa nepremičnine. Pri financiranju z leasingom lahko izbirate med finančnim in poslovnim (operativnim) leasingom.

 

Glavna razlika med njima je, da je po poteku obdobja leasinga pri finančnem leasingu lastnik nepremičnine lahko jemalec leasinga, torej vi, pri poslovnem oziroma operativnem leasingu pa lastnik nepremičnine ostane dajalec leasinga. Bolj enostaven je vsekakor finančni leasing, ki je primerljiv z dolgoročnim kreditom, medtem ko je poslovni leasing primerljiv z dolgoročnim najemom. Ker operativni leasing predstavlja zgolj najem nepremičnine predstavlja finančni leasing oziroma zakup alternativo financiranja nakupa nepremičnine.

 

Pomembna prednost zakupa v primerjavi s financiranjem z bančnim posojilom je v tem, da banke svojim komitentom navadno postavljajo zelo ostre pogoje in zahteve glede plačilne sposobnosti in danih zavarovanj, medtem ko ima zakupodajalec kot lastnik nepremičnine na razpolago mnogo več manevrskega prostora za prilagajanje pogojev financiranja, saj ima vse do dokončnega poplačila nepremičnino v svoji lasti. Zato se lahko posamezniki, ki želijo pridobiti nepremičnine, pri tej obliki financiranja odločajo med različno dolgim obdobjem zakupa in različnimi višinami na začetku vloženih lastnih sredstev, s čemer si prilagajajo tudi višino mesečnih obveznosti.

 

Pred dokončno odločitvijo dvakrat premislite

 

Ob veliki poplavi ponudb se je težko odločiti. Pomembno je, da si pred tako pomembno odločitvijo kot je nakup nepremičnine vzamete dovolj časa in dobro premislite, ter preverite ponudbe različnih bank in leasingških hiš, ter izberete tisto, ki je za vas najugodnejša.

 

Pred najemom posojila ali leasinga pa si morate odgovoriti tudi na pomembno vprašanje: »Ali boste sposobni redno odplačevati obroke?« Če je odgovor nikalen, potem se za ta korak raje ne odločite, ker če obrokov ne boste odplačevali v skladu s pogodbo, boste nepremičnino zagotovo izgubili. Ker gre v tem primeru za pomembno odločitev vam predlagamo, da tehtno premislite preden se odločite za ta korak.

 

DARILNI PAKETI

article-img

Vsak mesec podarjamo bogata darila nosečkam, družinam z novorojenčki, malčki in otroki, parom, ki si želijo otroka in ženskam, ki bi se razvajale.

Klikni in izberi svoj darilni paket!

Darilni paketi - Prijava Nosečka
Darilni paketi - Prijava Novorojenček, dojenček
Darilni paketi - Malček (od 1 do 3 let)
Darilni
Darilni paketi - Želiva si otroka
Darilni paketi - Ženska sem