Na zimski sprehod obvezno brez dude!
Sprehodi na svežem zraku so pomembni za izgradnjo otrokovega imunskega sistema in nizke temperature niso razlog, da tičite doma. Kljub temu pa je potrebno biti nekoliko bolj pazljiv kot gre za sprehajanje z dojenčkom v večjem mrazu.
Otroci so drugega leta starosti so bolj podvrženi hipotermiji oziroma znižanju notranje telesne temperature pod normalno raven, prav tako njihovo telo hitreje izgublja toploto. Zato je pomembno, da mlajše otroke oblečemo nekoliko več, najbolje v oblačila iz naravnih materialov in v slojih. Prav tako je dobro, da jih pokrijemo, ko so pri miru v vozičku, saj jim je takrat hladneje.
Kdaj je najprimernejši čas za sprehod?
Pri kateri starosti lahko gremo z dojenčkom na sprehod, ko je zunaj mraz? Pediatri pravijo, da lahko že z enomesečnikom gremo ven, kljub mrazu. Če je otrok nedonošen, se je vseeno bolje zadrževati doma, ko so temperature res nizke, pod nič stopinj Celzija. Čeprav so v državah, kjer so vajeni izjemno nizkih temperatur, otroci zunaj tudi, ko je precej pod ničlo, v naših krajih na takšne razmere nismo prilagojeni, zato pediatri odsvetujejo sprehajanje ob izredno nizkih tempraturah.
Najbolje je, da za zimski sprehod izberemo čas okrog poldneva in ne hodimo ven, ko je zunaj megla ali močnejši veter. Izogibati se je treba sprehajanju v večernih urah in »sprehodih« po nakupovalnih centrih, saj se tam zadržuje večja količina ljudi in zato hitreje pride do okužbe z najpogostejšimi boleznimi, ki so značilne za zimski čas.
PREBERITE TUDI: Lahko dojenčku sprehod na mrazu škoduje?
Za prve zimske sprehode z dojenčkom je dovolj pol ure, z odraščanjem pa lahko ta čas postopoma podaljšujete. Otroci, ki so starejši od dveh, treh let so lahko zunaj tudi dlje, v kolikor so fizično aktivni, pravijo pediatri.
Dudo raje pustite doma
Otrokom pozimi skoraj vedno »puščajo« noski, kar ni razlog za pretirano skrb, saj je to povsem običajna reakcija na hladen zrak. Poskrbite le, da jim boste nos in predel okrog ust redno brisali, osušili, saj se vlažna koža hitro lahko vname. Iz istega razloga je boljše, da na sprehodu dojenček ne uporablja cuclja (dude), saj se pod njo nabira slina, zaradi katere rado pride do razdraženja kože na tem predelu.
Topla kapa – obvezna oprema za zimske sprehode
Najpogostejša napaka je, da starši otroka za sprehode običajno premalo ali preveč oblečemo. Zelo pomembno je, da ima otrok zunaj vedno na glavi kapo. Dojenčki namreč kar četrtino telesne temperature izgubljajo prek glave.
Nikakor ni dobro, da je otrok preveč oblečen, ko je v zaprtem prostoru. S tem namreč lahko pride do poslabšane sposobnosti regulacije telesne temperature in je zato otrok bolj dovzeten za prehladna obolenja. Večjim otrokom, ki so bolj aktivni, skačejo in tečejo, je bolje obleči kakšen sloj manj, zunanja oblačila pa naj bodo nepremočljiva.
PREBERITE TUDI: Strokovnjakinja svetuje - Novorojenček in mraz
Kako boste vedeli, če je otroku preveč mraz? Dojenček, ki ga na sprehodu zebe ne bo ravno dobre volje, verjetno bo jokal, imel ledene rokice in lahko tudi rahlo drhti. Če opazite te znake, se vrnite na toplo, otroka ogrejte in mu ponudite topel napitek.