Možgani nosečnic in mamic se pomlajujejo
Raziskovalci iz Norveške so prišli do zanimivega ugotovitve: da so možgani mamic drugačni, iz zelo posebni. V čem? Preverite v članku.
Novopečene mamice, pa tudi nosečnice se pritožujejo, da odkar so noseče oziroma rodile veliko bolj pozabljajo stvari in so raztresene. To pripisujejo vplivu hormonov ali neprespanosti.
V obsežni znanstveni raziskavi, ki so jo izvedli norveški strokovnjaki pa so dokazali, da mamice postanejo »pametnejše« kot so bile pred rojstvom otrok. Ženske, ki so rodile otroka imajo možgane v resnici »mlajše« od svoje dejanske starosti, saj nanje pozitivno vpliva nosečniško povečanje hormona estrogena.
PREBERITE TUDI: Ženski možgani se po porodu povečajo
»Ko opazujemo način na katerega se starajo naši možgani opazimo pomembno razliko med staranjem možganov žensk, ki so rodile in tistih, ki niso. Z magnetno preiskavo smo ugotovili, da so bili njihovi možgani za šest mesecev »mlajši« od njihove dejanske starosti, kar pomeni, da jih je nosečnost pomladila,« je povedala dr. An-Mari de Lang iz Univerzitete v Oslu.
Raziskava je zajela 12.000 žensk v srednjih letih, med katerimi jih je imelo 9.500 otroke. Znanstveniki so preučevali težo njihovih možganov in količino sivih celic in ugotovili, da so možgani mam biološko mlajši zaradi sprememb v nosečnosti in skrbi za dojenčka.
»Ženske, ki so rodile, še desetletja po porodu občutijo spremembe, ki so se jim zgodile nosečnosti in po porodu. Hormoni in spremembe imunskega sistema v nosečnosti imajo sposobnost zaščititi možgane,« pojasnjuje dr. De Langova.
VIR: Yumama.com