Most med načinom bivanja doma in v vrtcu
Z vključevanjem v družbo imamo odrasli bistveno več izkušenj kot otroci in kljub dejstvu, da govorimo o koraku izven cone udobja, se spomnimo, da otroci prestopajo te okvirje z radovednostjo in brez predsodkov.
Začelo se je novo šolsko leto in postalo je jasno, da ni več poti nazaj. Preplavljajo nas različne informacije, dobre in slabe izkušnje, strahovi … Vse bolj jasno je, da zlahka naštejete kar nekaj razlik med bivanjem doma in v vrtcu.
Ste pred dilemo, slepo slediti navodilom ali vseeno narediti tako kot čutite, da je prav?
Vaš otrok je edinstven in prav je, da mu poleg rezervnih oblačil, pleničk pripravite najljubšo igračo, s katero se bosta stisnila. Izpostavite alergije in druge zdravstvene posebnosti. Namignite s čim se otrok rad igra in kaj ga umirja … in če se boste počutili bolje, napišite vse kar se vam zdi pomembno, da bi vzgojiteljica vedela. Potem pa z ljubeznijo spremljajte svojega otroka kako krmari na poti socializacije. Socializacije? Vrtec je prvi večji korak, ki ga otrok naredi v smeri vključevanja v družbo in to imenujemo socializacija.
Z vključevanjem v družbo imamo odrasli bistveno več izkušenj kot otroci in kljub dejstvu, da govorimo o koraku izven cone udobja, se spomnimo, da otroci prestopajo te okvirje z radovednostjo in brez predsodkov. Razlika med nami in otroki je, da bo otrok z enakim navdušenjem poskusil in raziskal neznano, ko se bomo sami raje držali že poznanih poti. Ne smemo pa pozabiti, da je raziskovanje naporno in da male glave potrebujejo svoj čas.
PREBERITE TUDI: Kako se starši pripravite na uvajanje v vrtec? (Nasvet vzgojiteljice)
Dragi starši nikoli ni prezgodaj ali prepozno, da otroku pustite raziskovati in ste varen pristan, ki ga pri neustrašnem potovanju nujno potrebuje.
Čas v vrtcu bo potekal po rutini, v okolju in z ljudmi, ki so drugačni in na to ne morete vplivati. Lahko pa vplivate na svoje prepričanje in v primeru, da niste pomirjeni, dajte možnost, da vam vzgojiteljica strokovno utemelji nejasnosti. Ne pravim, da se morate popolnoma podrediti sistemu, pravim pa, da mu vseeno dajte priložnost in seveda obdržite določeno mejo kritičnosti.
Najpomembnejše je, da opazujete svojega otroka in odprto komunicirate z vzgojiteljico. Otroka spodbujajte in s čim večjim navdušenjem spremljajte aktivnosti, ki jih počnejo v vrtcu. Morebitne težave izpostavite, ne odlašajte. Z otrokom odkrito govorite tudi o manj prijetnih stvareh in če ravno se je zgodilo, otroku dajte vedeti, da ga imate najraje na svetu in da se to ne bo spremenilo, obnašanja/dogodka/situacije pa vendarle ne podpirate. Z otrokom poklepetajte o tem, da so povsod pravila, ki so lahko različna in da je to zato, da smo lahko povsod varni.
Najtrdnejši most, ki ga lahko zgradite je, da spustite svoje predsodke in verjamete, da je vrtec narejen zato, da se ima otrok lepo, da se uri v različnih spretnostih in spoznava različne ljudi, da počne nove stvari in na tak način odkriva lastne talente in področja zanimanja.
Dragi starši, zmorete!
Vzgojiteljica Miriam
Miriam Kalan navdušuje delo z ljudmi, še posebej z najmlajšimi. Po duši naravoslovka, ki je matematiko in fiziko zamenjala za predšolsko vzgojo. Učiteljica plavanja, animatorka in strastna potapljačica, z veseljem barva platna in obraze. Radovednost jo vodi do različnih formalnih in neformalnih znanj, ki jih z veseljem tudi deli.
Z vami diplomirana vzgojiteljica, ki poleg vseh ostalih izkušenj in interakcij, že vrsto let "hodi v vrtec" in temu pravi poslanstvo. Hkrati pa ohranja jezikavo trmoglavko, ki jo žene, da bi vsak zakaj imel svoj zato.
Mnenja blogerke ne izražajo nujno mnenja uredništva Ringaraja.net.