Materinski čut je samo mit
Kot pravijo francoski znanstveniki, naj bi bil materinski čut le mit. Tudi očetje enako dobro prepoznajo jok svojega dojenčka in vedo, kaj pomeni.
Francoski znanstveniki, ki so raziskovali, ali matere zaradi nagona lažje prepoznajo jok svojega dojenčka, so ugotovili, da to ne drži. Pomembna je le ena stvar, in sicer to, koliko časa starš preživi z dojenčkom. Več časa, ko je z njim, hitreje zna prepoznati, kaj mu njegov malček preko joka sporoča. In to nima nobene veze z materinskim nagonom.
Ekipa strokovnjakov je snemala jok 29-ih dojenčkov, starih od 58 do 153 dni. Od tega je bilo 15 dojenčkov iz Francije, ostali pa iz Konga. Strokovnjaki so menili, da jim bo 'raznolikost' dojenčkov, drugačna kultura, podala boljše rezultate.
Staršem so nato predvajali jok petih dojenčkov. Kar 90 odstotkov jih je preko joka prepoznalo svojega. Od tega je 98 odstotkov mater prepoznalo jok svojega dojenčka, odstotek tistih očetov, ki s svojim dojenčkom preživijo vsaj štiri ure dnevno, pa je bil le za osem odstotkov nižji.
Raziskava je utemeljila predvidevanja strokovnjakov. Očetje in matere prepoznajo svojega dojenčka po joku, prepoznajo, kaj jim ta z jokom želim sporočiti. Tukaj ne igra nobene vloge materinski nagon, temveč čas, ki ga starši namenijo svojemu malčku.