Magnezij in železo v nosečnosti
V nosečnosti se poveča potreba po določenih mineralih v telesu in med njimi sta zelo pomembna magnezij in železo. Ali moramo nosečnica ta dva minerala dodatno uživati s pomočjo prehranskih dodatkov?
Pomen in posledice pomanjkanja magnezija
Poleg kalcija je magnezij najpomembnejši element za zdravje kosti in tudi za srčnožilni sistem ter zadostno količino energije. Magnezij v nosečnosti pa ima velik pomen tudi za zdravje še nerojenega otroka, razvoj njegovih možganov, krvnih žil in kosti.
Nezadostna količina magnezija v telesu se kaže kot krči v mišicah, predvsem v mečih, v primeru večjega pomanjkanja tega minerala pa lahko pride celo do predčasnih popadkov.
Kako naj poskrbimo za dovolj magnezija?
Nosečnice naj bi dnevno zaužile okrog 350 miligramov magnezija, predvsem z ustrezno prehrano, kot je: zelenolistnata zelenjava, polnovredne žitarice, stročnice, oreški in semena.
Potrebno je opozoriti, da številne raziskave kažejo, da komaj polovica vseh nosečnic s hrano zaužije zadostno količino magnezija, zato je dodatek magnezija v obliki prehranskega dopolnila dobra rešitev.
PREBERITE TUDI: Mora nosečnica jemati prehranska dopolnila?
Železo je pomembno za kri
Potreba po železu se v nosečnosti podvoji, od 15 miligramov pred nosečnostjo na 30 miligramov v času nosečnosti. Dodatna količina železa je nujno potrebna za tvorbo hemoglobina, potrebnega zaradi povečane količine krvi pri materi. Tudi zarodek pridno skladišči železo, da si zagotovi zaloge tega elementa za prvih nekaj mesecev življenja, ko mu v prehrani primanjkuje tega pomembnega minerala.
Kje dobimo železo?
Nosečnice morajo poznati živila, bogata z železom in le ta redno vključiti v svojo prehrano. Rdeče meso je posebej bogato z železom, prav tako so dober vir magnezija ribe in perutnina. Večje količine tega minerala vsebujejo tudi obogateni pekovski izdelki, polnozrnati izdelki, zelenolistnata zelenjava, stročnice, jajca in suho sadje.
PREBERITE TUDI: Pomanjkanje železa v nosečnosti
Pomembno je vedeti, da se železo iz različnih živil ne asorbira v telo v enaki meri. Železo iz jajc in zelenjave se ne asorbira enako učinkovito kot železo iz mesa, ribe in perutnine. Absorpcijo železa iz zelenjave lahko pospešimo z istočasnim uživanjem hrane, bogate z vitaminom C, kot je na primer sveže stisnjen pomarančni sok, ali da uživamo zelenjavo kot prilogo mesu, ribam ali perutnini.
Pri veliko ženskah se v prvih mesecih nosečnosti pokaže pomanjkanje zalog železa in zaradi tega veliko zdravnikov nosečnicam rutinsko predpisuje železove dodatke v nizkih količinah (30 mg dnevno) vse od začetka same nosečnosti.
PREBERITE TUDI: 8 najboljših zdravih zajtrkov za nosečnico
VIR: Ringeraja.ba