Lahko bolna še vedno dojim?
Zelo malo je resnih bolezni, zaradi katerih bi mama morala prenehati dojiti. Ko mama zboli, je namreč njeno telo že ustvarilo protitelesa za točno ta virus, zaradi katerega je zbolela.
Zelo malo je resnih bolezni, zaradi katerih bi mama morala prenehati dojiti. V razvitih državah sta edini nalezljivi bolezni, ob katerih doječa mama ne sme dojiti, HIV in HTLV-1.
Ko gre za "navadne" bolezni, kot so prehlad, viroza, gripa, vročina in mastistis, lahko torej brez skrbi še naprej dojite.
Pomembno je le, da v primeru, da vam zdravnik predpiše kakšna zdravila, tega opozorite, da dojite, da vam predpiše ustrezna zdravila, ki jih lahko uživa doječa mama.
Zastrupitev s hrano
Celo, če ste se zastrupili s hrano, lahko še vedno dojite. In to ne samo v primeru, da so simptomi ostali v prebavnem traktu, temveč tudi, če je bakterija prišla v materino kri oziroma je prišlo do sepse. Čeprav v primeru sepse obstaja verjetnost, da bo bakterija zašla tudi v materino mleko, strokovnjaki svetujejo, da mati nadaljuje z dojenjem, hkrati pa prejema antibiotik, ki je primeren za doječe matere, saj je to za otroka najbolje.
Dojenje je treba začasno oziroma za prvih 24 ur terapije z antibiotiki ustaviti le, če gre za zelo nalezljivo bakterijo (na primer streptokok A, ki povzroči pri mami hudo infekcijo), svetujejo zdravniki.
PREBERITE TUDI: Materino mleko JE najboljša hrana za otroka
V resnici prenašate protitelesa
Pogosto bolne mame ne upajo dojiti, ker jih je strah, da bodo s svojim mlekom okužile še dojenčka. Še posebno, če gre za novorojenčka oziroma zelo majhnega dojenčka. Toda resnica je pravzaprav popolnoma nasprotna.
Ko mama zboli, je njeno telo že ustvarilo protitelesa za točno ta virus, zaradi katerega je zbolela. Zato bi bilo najslabše, kar bi lahko storila za dojenčka, da bi prenehala dojiti, saj bi ga tako oropala dragocenih protiteles. Z dojenjem pa tako na otroka prenese protitelesa za točno ta virus, zaradi katerega je bolna, in tako otroka v resnici ščiti pred boleznijo, ki jo je položila v posteljo.
Če bo torej otrok vendarle zbolel, bo zbolel veliko manj kot bi, če ga ne bi dojili, saj bo z dojenjem že prejel nekaj vaših protiteles. Poleg tega bi ga s prenehanjem dojenja spravili v stisko, zaradi katere bi se verjetnost za to, da bo zbolel, samo še dodatno povečala.
Seveda pa je kljub pozitivnim učinkom dojenja priporočljivo, da se kljub vsemu držite preventivnih ukrepov - da ne kihate in kašljate v dojenčka, da si redno umivate roke in se vsaj v času največje bolezni poskušate izogniti stikom obraz na obraz.
PREBERITE TUDI: Prehlad pri dojenčku in majhnem otroku
Preselita se v posteljo
Če ste zboleli, je torej najbolj praktično, da se skupaj z dojenčkom začasno "preselita" v posteljo, kjer boste vi lahko počivali in se zdravili ter otroka podojili vsakič, ko bo lačen.
Zelo pogosto mame med boleznijo premalo pogosto dojijo ali ne pijejo dovolj, da bi dojenje normalno teklo. Včasih so tudi kakšna zdravila kriva, ki zaustavijo normalen pretok mleka.
Zato med boleznijo poskrbite, da boste pili dovolj tekočine, se potrudite dojiti tako pogosto kot pred boleznijo in poskušajte jemati čim manj zdravil, ki bi lahko negativno vplivala na dojenje.