Koriščenje letnega dopusta po starševskem dopustu
Ko se bliža konec starševskega dopusta, večino mamic zanima, kdaj in kako lahko porabijo še svoj letni dopust, da ta ne bo zapadel.
Rok za izrabo lanskega dopusta
Določba zakona o delovnih razmerjih pravi, da je treba skladno z zakonom letni dopust praviloma koristiti v tekočem letu, za katerega je dopust odrejen, vendar dopušča izjeme:
- v dogovoru z delodajalcem dopust prenesti v naslednje koledarsko leto, pri čemer pa je delavec dolžan do konca tekočega koledarskega leta izrabiti najmanj dva tedna, preostanek letnega dopusta pa v dogovoru z delodajalcem do 30. junija naslednjega leta
- delavec ima pravico izrabiti ves letni dopust, ki ni bil izrabljen v tekočem koledarskem letu oziroma do 30. junija naslednjega leta zaradi odsotnosti zaradi bolezni ali poškodbe, materinskega dopusta ali starševskega dopusta, do 31. decembra naslednjega leta.
Po preteku omenjenih rokov delavec dopusta ne more več izrabiti in mu ta »propade«.
Najlažje si bo to predstavljati na primeru.
PRIMER 1
Če delavka materinski dopust začne v maju leta 2021 in svojega letnega dopusta za leto 2021 še ni koristila, se ji celoten dopust prenese v leto 2022, in sicer v dogovoru z delodajalcem lahko izkoristi letni dopust za 2021 do 31. decembra 2022 (seveda ima tudi letni dopust za leto 2022).
PRIMER 2
Delavka zaradi prezgodnjega poroda dvojčkov začne materinski dopust pred rokom - v septembru 2020. Zaradi okoliščin - prezgodnje rojstvo, podaljšano starševsko varstvo zaradi dvojčkov se ji dopust podaljša do decembra 2021. Potem uveljavlja še dodatek zaradi odločbe za posebno nego in varstvo otroka in starševski dopust se podaljša do junija 2022.
Delavka lahko koristi letni dopust za leto 2021, ki ga lahko izkoristi do 31.12. 2022 in letni dopust za leto 2022 (ki ga mora koristiti kot opredeljeno v zakonu). Letni dopust za leto 2020, pa ji, kljub temu da ga ni koristila takrat, propade.
VIR: Zakon o delovnih razmerjih
PREBERITE TUDI: Starševski dopust