cookie-img

Spletno mesto uporablja piškotke

za zagotavljanje spletne storitve, analizo uporabe, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotov ne bi mogli nuditi. Z nadaljnjo uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Koliko telefona na dan? To odgovarjajo strokovnjaki.

clock-img

18.7.2024

Na spletni strani Logout.si, kjer lahko najdete številne koristne informacije o varni uporabi sodobne tehnologije, smo preverili starostna priporočila za uporabo mobilnega telefona za otroke do 11. leta starosti.

Koliko telefona na dan? To odgovarjajo strokovnjaki.

Vsekakor ni prijetno, če si edini otrok v razredu oziroma med prijatelji, ki še nima svojega mobilnega telefona. To lahko postane tudi ovira za druženje z vrstniki in nabiranje skupnih izkušenj.

Tega se moramo starši zavedati preden otroku prepovemo to "presneto moderno tehnologijo".

Pa vendar to ne pomeni, da lahko otroku povsem prepustimo uporabo mobilnega telefona, računalnika, tablice in drugih sodobnih naprav, s katerimi dostopajo do spleta in virtualnega sveta.

Preverili smo, kakšna so starostna priporočila za uporabo mobilnega telefona, ki jih lahko najdete v Smernicah za starše na spletni strani Logout.si.

 

Od 0 do 3 let

1) V prvem letu otrokovega življenja je stik z mobilnim telefonom, tablico in računalnikom povsem odsvetovan. Prehiter prvi stik s tehnologijo lahko namreč negativno vpliva na razvoj otrokove navezanosti na pomembne osebe.

2) Med 2. in 3. letom starosti je dopustna raba mobilnega telefona ali druge elektronske naprave le pod budnim očesom starša in to največ 15 minut na dan.

3) Otroku čim več berite, pa četudi iz zaslona. Vaš glas ima namreč na otroka pomirjujoč in magičen učinek, skupno branje pa pomembno krepi družinske odnose. 

4) Mobilni telefon lahko občasno uporabljate za skupno poslušanje glasbe.

 

PREBERITE TUDI:   6 prednosti otroka, ki bere

 

Od 3 do 6 let

1) Predšolskemu otroku lahko že predstavite mobilni telefon, vendar ga naj uporablja le v prisotnosti staršev.

2) Čas za zaslon omejite na največ 25 minut na dan.

3) Določite posebno mesto v stanovanju za mobilni telefon, ki ne sme biti v otroški sobi.

4) Mobilnega telefona in drugih elektronskih naprav ne uporabljajte namesto varuške ali kot nagrado za lepo vedenje.

5) Mobilni telefon naj bo kot pripomoček za raziskovanje in nova spoznanja, zato nanj naložite enostavne aplikacije (brez oglasov!), pri katerih se bo otrok čim več učil. Na primer: e-pravljice, iskanje skritih predmetov, razvrščanje po različnih dimenzijah, spomin, aplikacije za učenje števil, črk in besed, sestavljanke ter pobarvanke.

 

PREBERITE TUDI:  BLOG - Kdaj je telefona, tablice, računalnika ... preveč?

 

Od 6 do 9 let

1) V tem obdobju je za otrokov prvi mobilni telefon še nekoliko prezgodaj, zato naj otrok še nima svojega, čeprav ga zelo zanima in ga že zna uporabljati. 

2) Čas za zaslonom omejite na največ 30 minut na dan.

3) Otroku pustite, da uporablja katerega od družinskih mobilnih telefonov, vendar se dogovorite, da vas mora pred uporabo prositi za dovoljenje.

4) Vsebine na spletu naj otrok preko mobitelnega telefona ali druge naprave pregleduje le ob prisotnosti starša. Spletne igre pred prvo uporabo najprej preverite sami. Sicer pa mu naložite aplikacije za učenje branja in računanja, razvijanja ustvarjalnosti in raziskovanje.

5) Otroka naučite spoštljive in varne uporabe mobilnega telefona in drugih elektronskih naprav.

6) Onemogočite opcijo nakupa prek spleta in če je mogoče, onemogočite tudi vsa oglasna sporočila.

7) Pozor: Družbena omrežja za otroka te starosti še niso primerna!

 

PREBERITE TUDI:   Z otrokom sklenita pogodbo glede mobilnika

 

Od 9 do 11 let

1) Sedaj je čas za nakup prvega otrokovega mobilnega telefona oziroma elektronske naprave.

2) Čas za zaslonom, namenjen zabavi (idealno bi bilo tudi sicer!), omejite na največ 45 minut na dan.

3) Skupaj z otrokom sestavite jasna pravila uporabe in prvo pogodbo. Pa ne pozabite tudi na Družinski načrt uporabe zaslonov!

4) Mobilni telefon naj otrok vsak večer odlaga in polni na skupnem prostoru, ki ne sme biti v otroški sobi.

5) Če ima otrok svoj mobilni telefon, naj vam zaupa vsa svoja gesla, uporabo pa uredite tako, da otrok lahko samostojno uporablja preverjene povezave, vsebine in aplikacije, za nove pa potrebuje vaše dovoljenje.

6) Ne dovolite uporabe mobilnega telefona med poukom, obroki, družinskim druženjem in pogovorom ter podobno. 

7) Otroku razložite osnove spletne varnosti in zasebnosti ter mu pomagajte ločiti med prijaznimi in nasilnimi vsebinami. Vzemite si dovolj časa za sproščen pogovor.

8) Določite en dan v tednu, ko imate družinski "digitalni post", med počitnicami pa uvedite družinsko "digitalno dieto" (samo od 9. do 11. ure dopoldne).

news-img

Prvi koraki k srečnemu otroštvu z Generali

Program Za srečen začetek zavarovalnice Generali mladim staršem ponuja ključne nasvete o negi dojenčka in malčka ter prvo pomoč v primeru nezgod. Hkrati skrbi za finančno varnost družine in otrokovo prihodnost.

favorite-img

Oglasno sporočilo

DARILNI PAKETI

article-img

Vsak mesec podarjamo bogata darila nosečkam, družinam z novorojenčki, malčki in otroki, parom, ki si želijo otroka in ženskam, ki bi se razvajale.

Klikni in izberi svoj darilni paket!

Darilni paketi - Prijava Nosečka
Darilni paketi - Prijava Novorojenček, dojenček
Darilni paketi - Malček (od 1 do 3 let)
Darilni
Darilni paketi - Želiva si otroka
Darilni paketi - Ženska sem