Oče hodi v službo, mamica skrbi za dojenčka ... Kdo naj vstaja ponoči?
Če oče vsak dan hodi v službo, ali to pomeni, da mu ponoči ni potrebno vstajati, ko se dojenček zbudi in ga je potrebno previti oziroma nahraniti ali zgolj nazaj uspavati? Kakšna naj bi bila vloga očeta pri »nočnih« opravilih okrog dojenčka?

V preteklosti je bila vloga moškega pri vzgoji otrok povsem porinjena v ozadje. Očetom so bile prihranjene umazane plenice, stekleničke in nočno hranjenje dojenčka. Kaj pa danes? Vloga moških pri skrbi za otroke vse od rojstva dalje se je korenito spremenila. Očetje so veliko bolj prisotni pri vseh opravilih, ki se tičejo dojenčka, veliko bolj se posvečajo skrbi zanj in tudi vzgoji, prav tako pa so prevzeli veliko gospodinjskih opravil, ki so bila tradicionalno »naloga« žensk, mamic.
Še vedno je veliko očetov, ki očetovskega dopusta ne izkoristijo v celoti
Danes imajo očetje možnost, da si po rojstvu otroka vzamejo očetovski dopust, zato imajo veliko več priložnosti, da se že od prvih dni aktivno vključijo v skrb za novorojenčka. Še vedno pa je veliko očetov, ki pravice do očetovskega dopusta ne izkoristijo v celoti. Kot kažejo podatki ministrstva za delo je v letu 2017 prvih 15 dni očetovskega dopusta (ki ga mora oče izkoristiti v strnjenem nizu do dopolnjenega šestega meseca otrokove starosti) koristilo 16.366 očetov (rodilo se je 20.241 otrok). Ob rojstvu otroka očetje načelno še vzamejo dopust, a pravice do dodatnih 15 dni (oče jih lahko izkoristi najpozneje do končanega prvega razreda osnovne šole otroka) izkoristi le peščica – 1844 očetov.
PREBERITE TUDI: Očetovski dopust
Koriščenje dopusta je najbolj odvisno od vrste zaposlitve očeta, pa tudi od tega, kako se lahko očetje dogovorijo za daljšo odsotnost pri svojem delodajalcu. Največ očetov, ki koristijo dopust v celoti, so samozaposleni ali lastniki podjetij.
Očetje med poglavitnimi razlogi za manjše izkoriščanje očetovskega dopusta navajajo predvsem višino nadomestila, prožnost sistema dopustov, dostopnost informacij ter strah pred izključenostjo s trga dela.
Ko gre očka nazaj v službo ...
Potem ko se očetu izteče očetovski dopust, se mora vrniti nazaj na delo, kar pomeni, da mora zjutraj vstati. Tu pa pridemo do vprašanja, če je potrebno »vzdrževalcu družine« zagotoviti mirne noči, da se dobro spočije, saj je preko dneva v službi, ali bi moral tudi oče, ki hodi v službo, prevzeti kakšno nočno izmeno pri dojenčku.
Ni malo očetov, ki to počnejo ne da bi jim bilo to potrebno posebej povedati. Nekaterim pa je kljub temu še vedno zelo priročen izgovor »se moram naspat, moram v službo«. Dragi ti očetje, tudi mamica ima zjutraj službo, ne bo spala in njena služba traja ves dan. Ves dan daje vse od sebe, da dojenček lepo raste in je srečen otrok, daje vse od sebe, da tej mali osebi ustvarja okolje za zdrav razvoj.
Zelo lepo od vas bi bilo, da bi mamicam pomagali oziroma bili vsaj v moralno podporo takrat, ko tudi vas dojenček prebudi sredi noči in ji delate družbo. Včasih namreč traja, da dojenček zaspi nazaj, da se podoji in mamica lahko z njim sedi v nedogled, v temi ali poltemi, sama in mogoče se počuti malce osamljeno.
Očetje, ni dovolj, da tu in tam »priskočite na pomoč«, ampak se zavedajte, da ste temu dojenčku prav toliko starš kot vaša partnerka in prav je, da enakovredno sodelujete pri vzgoji dojenčka. Oče ne varuje otroka. Oče ni varuška, ampak oče!
PREBERITE TUDI: Očetovo pismo otrokovi mami
Naredita načrt
V prvih dneh po rojstvu otroka skupaj z mamico naredita načrt, s pomočjo katerega se bosta lahko oba malce naspala »v kosu«. Tako bosta oba bolj spočita in bolje razpoložena, bolje se bosta razumela in kar je najpomembneje, bolj bosta uživala v družbi svojega otroka. Oba.
VIR: Ringeraja.rs