Kdaj je pravi čas za otrokove počitnice zdoma?
Je moj otrok že zrel za počitnice pri babici in dedku? Bo zdržal več noči brez domače postelje in maminega poljubčka za lahko noč?
Nekateri otroci že kot dojenčki kakšno noč ali tudi več dni preživijo stran od mame in staršev. Drugi še pri desetih letih s težavo preživijo kakšno noč zdoma.
Ali to pomeni, da so nekateri starši enostavno preveč zaščitniški in otroke preveč vežejo nase ali so otroci enostavno drugačni?
Različne potrebe
Ne glede na to, kdaj menite, da je vaš otrok pripravljen prvo noč preživeti brez vas, staršev, imejte ves čas v mislih, da so prav vsi otroci, starši in družine različne. Kar pomeni, da imamo tudi različne potrebe in razvojne korake.
Nekateri otroci enostavno potrebujejo več časa, da lahko zaupajo tudi drugim ljudem razen staršev. Nekatere družine so odseljene tako daleč od sorodnikov, da otroci enostavno nimajo prave priložnosti za prenočitev drugje.
Razlogov je vsekakor veliko in med njimi so seveda tudi starševski strahovi, kako bo otrok zmogel večerno rutino speljati drugje kot doma, toda otroka na silo pustiti nekje čez noč samo zato, da bo že končno premagal ta strah, zagotovo ni prava pot.
PREBERITE TUDI: Kako otroka spraviti iz hiše?
Temeljni občutek varnosti
Da lahko otrok brez večjih težav prespi pri sorodnikih, prijateljih ali na počitniškem kampu, se mora tam počutiti varnega. Da pa lahko začuti ta temeljni občutek varnosti, mora najprej začutiti, da starši zaupajo odraslim, ki bodo skrbeli zanj.
Ko smo torej starši polni strahov, jih vsekakor čuti tudi otrok in se odhoda od doma vse bolj boji. Četudi ga na videz spodbujamo in poskušamo motivirati za super počitniško izkušnjo.
Če torej menimo, da je prišel pravi čas za otrokove prve počitnice zdoma, je pomembno, da najprej kot vodje družine pri sebi ugotovimo, kakšen je naš odnos do otrokovega odhoda od doma. Kaj nas skrbi, česa nas je najbolj strah in ali menimo, da bo otrok zmogel.
Premislil sem si, ne grem!
Ko otrok odhaja na počitnice zdoma, se stiska včasih pojavi že nekaj dni prej. Pokaže se lahko kot slaba volja, jezljivost in jokavost. Takrat je dobro, da otroka vprašamo, ali ga morda kaj skrbijo počitnice. Če smo uganili, bo verjetno zajokal in si morda celo premislil oz. rekel, da ne želi oditi od doma.
Takrat je pomembno, da se starši ne ustrašimo otrokove stiske in strahu, temveč ga poskušamo spomniti na vse lepe reči, ki ga čakajo na počitnicah. Da skupaj z njim vzdržimo te neprijetne občutke in mu priznamo, da bo na počitnicah v kakšnih trenutkih (predvsem zvečer) morda tudi hudo, toda mi verjamemo, da bo zmogel in domov prišel poln novih doživetij in dogodivščin. Ko bo otrok začutil našo mirnost in zaupanje, se bo tudi sam veliko lažje podal novim izzivom naproti.
PREBERITE TUDI: 5 razlogov ZA počitniški dolgčas!
Kaj pa, če bo ...?
Starševski strahovi pred otroškimi počitnicami zdoma so seveda normalni, saj starši najbolje poznamo svoje otroke in najbolje vemo, kaj potrebujejo, kakšne so njihove navade in kako jih potolažiti, ko jim je hudo.
Pa vendar ne smemo pozabiti, da otrok ne bo trajno poškodovan, če na počitnicah ne bo vse šlo tako kot doma in bo kdaj frustriran, če bo kakšna njegova potreba nenalašč spregledana in če nas bo ob večerih pogrešal. Vse to so dragocene življenjske izkušnje, ki otroka krepijo in ga oblikujejo v trdoživega človeka, ki zmore prenesti tudi neprijetne občutke, ki so normalen del življenja.
Če imate zares velike skrbi glede kakšne otrokove navade ali posebnosti, najprej preverite pri otroku, če je vaša skrb zares upravičena. Če to skrbi tudi otroka, skupaj z njim sestavite "rezervni načrt", s katerim si bo lahko pomagal v nepredvidenih situacijah. Tako bosta oba mirnejša in se bo otrok veliko lažje in bolj sproščeno podal na pot.