Kašelj pri otroku: Kdaj k zdravniku?
Kašelj pri otroku včasih izzveni v nekaj dneh, včasih pa je dolgotrajen in nakazuje na poslabšanje bolezni. Starši se večkrat sprašujejo, kdaj je otroka potrebno odpeljati do zdravnika in kdaj zaradi kašlja naj ne obiskuje vrtca.
Kdaj mora otrok, ki kašlja, k zdravniku, kako mu lahko pomagajo starši in ali je lahko na svežem zraku, smo vprašali zdravnika Boruta Baniča.
Obisk zdravnika
Otrok, ki kašlja, mora k zdravniku, če je videti zelo bolan, težko ali hitro diha (frekvenca je odvisna od starosti), ima lajajoči kašelj in ukrepi proti laringitisu ne pomagajo. Obiskati mora zdravnika, če kašlja dlje kot štiri noči ali sedem dni, če kašlja in ima zjutraj, ko se zbudi povišano telesno temperaturo (38 stopinj Celzija ali več). Prav tako mora do zdravnika, če začne gnojno izkašljevati, če se mu je zaletela hrana in kašlja več kot 30 minut, če je pri dihanju slišati piskanje ali podaljšan izdih, kljub temu, da ni znan kot astmatik in mu običajna zdravila za astmo ne pomagajo.
PREBERITE TUDI: Bananina krema - okusno zdravilo proti kašlju
Domača zdravila
Če otrok prične kašljati in ni opaziti znakov, zaradi katerih mora k zdravniku, mu lahko bolezen olajšajo starši sami. Kašelj lahko ublažijo tako, da otroku dajo zdravilo za izkašljevanje in čaj pljučnik. Otroku pri ležanju in spanju zmerno dvignejo vzglavje, vlago v stanovanju dvignejo nad 70 odstotkov, spodbujajo, da pije dovolj toplega čaja, ga obdržijo doma, dokler kašelj ne preneha.
V vrtec in na sprehod
Otrok, ki kašlja zaradi infekta v fazi, ko je kužen, ne sme v vrtec. Če gre lahko ven, je odvisno od vzroka za kašelj in letnega časa, temperature in vlage na prostem. Če ima otrok povišano telesno temperaturo, mora biti doma.