Kako zmanjšati strah pred porodom?

clock-img

20.4.2025

Je porod res tako zastrašujoč? Se ga moramo bati? Strah pred porodom (lokiofobija, tudi tokofobija) je pogosto pojav, vendar ga lahko zmanjšamo. Treba je razumeti, od kod strah izvira in se z njim uspešno soočiti. Kako, preverite v članku!

Strah pred porodom se lahko pokaže v različnih oblikah. Nekatere ženske slabše spijo, ker si predstavljajo težak in boleč porod, druge skrbi, ker se rok poroda približuje prehitro. Nekatere ženske razmišljajo, da se lahko zgodi pri porodu nekaj slabega, njim ali pa otroku. Nekatere ženske celo vztrajajo pri carskem rezu, da bi se tako izognile bolečini, ki spremlja naravni porod. Pri posameznih primerih lahko strah, ki so ga ženske čutile pred porodom, preraste v poporodno depresijo, zato ga ne gre jemati tako zlahka.

Kot v svojem govoru poudarja svetovno znana babica, Ina May Gaskin, ni potrebe za neprespane noči zaradi tega strahu, poskušajmo ga razumeti, najti njegov vzrok oziroma vzroke in poiskati način, kako se z njim spopasti.


Kateri so najpogostejši vzroki strahu pred porodom?

Najpogostejši je zagotovo strah pred močno bolečino, vendar obstajajo tudi drugi. Večina strahov dejansko izhaja iz tega, da ženske po televiziji ali na spletu pogledajo nešteto posnetkov, kjer je porod eno samo pretiravanje. Strah povzročajo tudi negativne izpovedi ljudi, še posebej ožjih prijateljev v naši bližini, ki nam vlivajo neprijetne občutke s poudarjanjem svoje slabe porodne izkušnje.

Kot je pokazala danska raziskava (objavljena v BJOG, 2008), je strah pred porodom pogostejši pri manj izobraženih ženskah, mladih, nezaposlenih in pri kadilkah ter ženskah, ki na splošno ne skrbijo za svoje zdravje. Ženske, ki imajo ali so imele depresijo, zakonske težave, so bile spolno zlorabljene ali imajo nizko samospoštovanje, so prav tako nekoliko bolj podvržene temu strahu.


Strah lahko vpliva na nosečnost in poporodno obdobje

Strah pred porodom lahko močno poslabša psihično zdravje v nosečnosti. Vpliva tako na žensko kot tudi na otroka, ki ga nosite. Zaradi strahu se lahko pojavi neješčost, nespečnost, visok krvi tlak, glavoboli in slabša odpornost. Zaradi strahu lahko celo pride do nepotrebnega carskega reza, predčasnega poroda ali določenih zapletov pri porodu, zato je treba strah obravnavati resno. Zaradi strahu se lahko pojavijo tudi težave v partnerskem razmerju in težave z ostalimi odnosi v družini oziroma z ljudmi, ki vas obkrožajo. Prav tako lahko strah kasneje vodi v poporodno depresijo.


Skrbi pred porodom

V primeru velikega strahu, je priporočljivo, da si poiščete strokovno pomoč. Zapišite svoje občutke in s terapevtom analizirajte, kaj se vam dogaja.

V nadaljevanju vam ponujamo nekaj nasvetov, kako se spopasti z najpogostejšimi skrbi, ki tarejo nosečnice pred porodom: 


1. Bolečina

Je najbolj pogosta skrbi, ki tare bodoče mamice in tudi najbolj razumljiva, vendar jo lahko omilite - z dihalnimi vajami ali drugimi metodami sprostitve in meditacije. Naj vam ne bo nerodno poiskati pomoč strokovnjaka iz tega področja ali obiščite materinsko šolo, kjer boste našli namige, kako se soočiti s porodno bolečino.


2. Carski rez

Carski rez je operacija in se mu je bolje izgoniti ter izbrati naravni porod. Tudi porodnišnice so bolj nagnjene k temu, da vztrajajo pri naravnem porodu, saj je za žensko manj nevaren. Vseeno pa se kdaj zgodi, da je potreben in takrat lahko zaupate osebju, da bodo naredili vse, da bo potekal varno.


3. Sram

Rojevanje ni nekaj, kar bi lahko imeli popolnoma pod svojo kontrolo, marsikaj gre povsem drugače kot ste si zamislili in to je del vsakega poroda, zato naj vas ne skrbi. Tudi če boste kričali ali se pokakali med pritiskanjem, naj vam ne bo nerodno, to za porodno osebje ni čisto nič neobičajnega.


4. Strah pred raztrganjem

Če vas je strah, da boste "tam spodaj" vse raztrgane, imejte ves čas v mislih, da ustrezno dihanje in menjavanje porodnih položajev precej pomaga pri tem, da se vam to ne bo zgodilo oziroma bodo raztrganine minimalne.


5. Strah pred porodnimi deformacijami novorojenčka

Če vas je strah, da bi prišlo pri porodu do okvar pri otroku, poskusite to odmisliti, saj se takšne okvare zgodijo pri manj kot 3 odstotkih otrok. Večina otrok se rodi popolnoma zdravih. S predhodnimi ultrazvoki in drugimi preiskavami, ki ste jih imeli v času nosečnosti, so z veliko verjetnostjo že ovrgli možnosti za različne genetske okvare, tako da ste zdaj lahko resnično brez skrbi.


Kako premagati strah pred porodom?

- Ne glejte oddaj in filmov, niti posnetkov na spletu, ki očitno pretiravajo, kar se poroda tiče.

- Izogibajte se prijateljem in družinskim članom, ki radi na dolgo in široko razlagajo o svoji negativni porodni izkušnji.

- Ne dramatizirajte in si predstavljajte slabih stvari v naprej.

- Če opažate psihične težave, poiščite pomoč.

- Meditirajte. Poskrbite za počitek. Vadite jogo ali kakšno drugo meditacijsko tehniko. Vadite globoko dihanje in poskušajte razmišljati pozitivno.

- Privoščite si sproščujoče kopeli in dolge sprehode.

- Poiščite podporo pri partnerju oziroma osebi, na katero se lahko zanesete.

- Poglejte si video zgoraj, v katerem svetovno znana babica, Ina May Gasking, deli nasvete, kako premagati strah pred porodom. (Video je v angleškem jeziku.)


Čaka vas izjemno potovanje in pred vami je izjemna izkušnja, ki se jo lahko nadvse veselite. Srečno, drage nosečke. 

 

VIR: Momjunction.com

Naroči se in spremljaj razvoj svojega otroka!

Brezplačne tedenske e-novičke, ki podrobno spremljajo razvoj tvojega otroka.

Tvoj e-mail

Predvideni datum poroda / rojstni dan

calc-img

Izračunaj datum poroda

DARILNI PAKETI

article-img

Vsak mesec podarjamo bogata darila nosečkam, družinam z novorojenčki, malčki in otroki, parom, ki si želijo otroka in ženskam, ki bi se razvajale.

Klikni in izberi svoj darilni paket!

Darilni paketi - Prijava Nosečka
Darilni paketi - Prijava Novorojenček, dojenček
Darilni paketi - Malček (od 1 do 3 let)
Darilni
Darilni paketi - Želiva si otroka
Darilni paketi - Ženska sem