cookie-img

Spletno mesto uporablja piškotke

za zagotavljanje spletne storitve, analizo uporabe, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotov ne bi mogli nuditi. Z nadaljnjo uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Kako se globlje povezati z dojenčkom?

clock-img

15.12.2024

Za to, da se dojenček počuti zares varnega in ljubljenega, potrebuje varno oziroma zares globoko povezanost vsaj z eno odraslo osebo, v idealnem primeru pa tako z mamo kot očetom.

Kako se globlje povezati z dojenčkom?

Veliko staršev, ki sami v otroštvu niso bili deležni takšne varne navezanosti, imajo seveda pri povezovanju in navezovanju na otroka težave. Četudi v sebi čutijo neizmerno ljubezen, se jim pri stiku z dojenčkom, ki še ne zna govoriti in nam povedati, kaj hoče in kaj ne, kaj mu ustreza in kaj ne ter kako se v odnosu z nami počuti, pogosto zatakne. Kar dojenček seveda začuti in postane vse bolj jokav, starši pa vse bolj negotovi in prestrašeni in tako kmalu nastane začaran krog, ko povezovanje z otrokom postane težava.

Toda, brez skrbi. Tudi povezovanja in navezovanja se je možno naučiti. Če se želite s svojim dojenčkom globlje povezati, počnite čim več naslednjih reči:


1. Svojega otroka čim več pestujte in imejte pri sebi

Ljubeč dotik je način povezovanja brez besed, po katarem otroci (pa tudi odrasli!) dobesedno hlepijo. Zato odvrzite predsodke, da boste svojega dojenčka razvadili, da ga morda ne znate pravilno držati ali da ga boste preveč navezali nase ter bodite s svojim otrokom čim večkrat v telesnem stiku. Če mu bo dotikov preveč oziroma mu ne bodo ustrezali, vam bo to jasno pokazal. Vas odrinil, obrnil glavo ali z jokom pokazal, da mu vaša bližina v tem trenutku ne ustreza. 

 

PREBERITE TUDI: 5 resničnih dejstev o spanju skupaj z otrokom


2. Otroku podarite ljubečo nego

Predvsem zaradi ljubečega dotika je odličen način povezovanja z otrokom tudi nega - ko svojega dojenčka kopate, mu nežno brišete ali oljite telo, ga češete in oblačite ali se celo skupaj z njim okopate v kadi. Vsa ta opravila so odličen trening učenja, kakšen dotik paše vašemu otroku. Ste morda pregrobi ali prenežni, prehitri ali prepočasni, premalo umirjeni ali preveč zaletavi? Pri tem ne pozabite, da je prav vsak otrok drugačen, zato morda nekaj, kar je ustrezalo prvorojencu, drugemu otroku ne bo.


3. Igrajte se z njim v naročju

Igra v naročju ima številne prednosti tako za dojenčka kot vas in vajin odnos. Ko imate dojenčka v naročju in se igrata, sta si tudi fizično zelo blizu, kar pomaga ustvariti tudi čustveno bližino. Za to, da se lahko oba sprostita in prepustita igri, si morata drug drugemu zaupati, kar ponovno krepi otrokovo navezanost na vas, v vas pa krepi občutek starševske samozavesti. Igra v naročju je tako lahko odličen "čas samo za naju", ki bo otroku sporočal, kako dragocen je za vas, vam pa bo ponudil igriv odklop od vsakodnevnih starševskih skrbi.


4. Ko ga hranite, ga glejte v oči

Očesni kontakt med hranjenjem dojenčka ima za dojenčkov razvoj zelo pomembno nalogo. Ko se namreč dojenček med hranjenjem (dojenjem ali po flaški) zazre in potopi v vaše oči, se z vami zlije v eno in se hrani tudi s tisto temeljno varnostjo, ki je potrebna, da se razvijemo v samozavestne in notranje močne odrasle ljudi. Za nekatere starše, ki sami kot otroci niso bili deležni te popolne predanosti, je lahko takšno zlitje z dojenčkom prav naporno oziroma moteče. Če je le možno, poskušajte čim večkrat vaditi in se korak po korak prepustiti globokemu dojenčkovemu pogledu.


PREBERITE TUDI: Bom s tem početjem razvadila otroka?


5. Berite mu in pojte ter se z njim čim več pogovarjajte

Četudi dojenček še ne zna govoriti, naj vas to ne ovira, da se ne bi z njim "pogovarjali" - mu brali, kaj pripovedovali in peli. Otrok namreč ne zaznava le besed in glasov, ki jih še ne razume, temveč tudi in predvsem vašo energijo in sporočilo besed. Zato otroku razložite, kaj počnete medtem, ko ga previjate, kuhate in ga hranite. Berite mu pravljice, pa tudi članke iz časopisa, z veseljem bo prisluhnil vašemu glasu, četudi mu boste prebirali novico iz sveta politike. Ko mu pojete, se ne ozirajte na to, kako glasbeno talentirani ste, temveč se predajte ljubezni do otroka, ki jo bo otrok zagotovo začutil. 


6. Bodite ob njem, ko se zbudi

Veliko dojenčkov in otrok je jokavih, ko se zbudijo. Največkrat predvsem zato, ker še nekako niso povsem preklopili med svetom sanj in resničnim svetom, kar jih seveda zmede in lahko tudi prestraši. Zato se potrudite, da ste otroku takrat zares na voljo in mu lahko ponudite varno naročje, da lažje in mirneje prestopi v resnični svet. V takšnem stanju otroka čim manj sprašujte ter bodite ob njem predvsem kot tiha priča in varen pristan, v katarem se bo lahko sam ponovno našel. Takšni tihi skupni trenutki vaju bodo gotovo povezali na poseben način.


7. Ne pozabite na poljubčke

Saj veste, starševski poljubček ljubezni pozdravi marsikatero ranico, potolaži tudi veliko žalost in prežene najbolj strašno pošast. Zato ne varčujte s poljubi in svojega otroka poljubite, ko začutite naval ljubezenskih občutkov. Pri tem seveda bodite pozorni na otrokova počutja in znake, ki vam jih kaže - si v tem trenutku želi vašega poljuba ali ne? In ne pozabite - tudi, ko poljubite spečega otroka, bo poljub prispel do njegovega srca, četudi otrok spi in se ga ne zaveda.

 

PREBERITE TUDI: Več kot boste dojenčka objemali, pametnejši bo


news-img

Zato so kocke LEGO® dobra igrača

Kocke LEGO® spodbujajo ustvarjalnost, razvijajo fino motoriko, krepijo kognitivne in socialne veščine ter ponujajo nešteto izzivov za vse generacije. So sinonim za igračo, ki zabava in uči hkrati.

favorite-img

Oglasno sporočilo

DARILNI PAKETI

article-img

Vsak mesec podarjamo bogata darila nosečkam, družinam z novorojenčki, malčki in otroki, parom, ki si želijo otroka in ženskam, ki bi se razvajale.

Klikni in izberi svoj darilni paket!

Darilni paketi - Prijava Nosečka
Darilni paketi - Prijava Novorojenček, dojenček
Darilni paketi - Malček (od 1 do 3 let)
Darilni
Darilni paketi - Želiva si otroka
Darilni paketi - Ženska sem