cookie-img

Spletno mesto uporablja piškotke

za zagotavljanje spletne storitve, analizo uporabe, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotov ne bi mogli nuditi. Z nadaljnjo uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Kako pripraviti otroka na prihod bratca/sestrice?

clock-img

29.11.2024

Ne malo staršev se sooča s težavo imenovano ljubosumje na mlajšega bratca ali sestrico. Da bi se izognili tej težavi, je prav, da svojega starejšega otroka pred rojstvom pripravite na prihod bratca/sestrice ter ga vključite v priprave.

Kako pripraviti otroka na prihod bratca/sestrice?

Ne pozabite pa ga tudi vključiti v vsakdanjik po rojstvu mlajšega otroka, naj starejši otrok se vključi v dogajanje, naložite mu kakšno posebno nalogo, ko bo tudi on skrbel za mlajšega bratca ali sestrico.  



Velika sprememba

»Prihod novega družinskega člana je za celotno družino vedno velika sprememba. Družina je v prvi vrsti zapleten sistem medsebojnih odnosov, ki so nabiti s čustvi, različnimi izkušnjami – tako sedanjimi kot tistimi iz naših primarnih družin, pričakovanji, željami … Rojstvo novega družinskega člana v ustaljen družinski sistem vnaša (pozitivni) nemir in zato je potrebno nekaj časa, da se zopet vzpostavi novo ravnotežje. To velja tako za rojstvo prvega kot tudi za rojstvo naslednjih otrok. Če je v družini že kakšen otrok, je potrebno nekaj časa, da novega družinskega člana sprejme tudi starejši otrok.« Neža Ajdišek, svetovalna delavka, VVO Jesenice.  



Različni dejavniki vplivajo

»To, kako bo rojstvo novega sorojenca, vplivalo na starejšega otroka, je odvisno od različnih dejavnikov: otrokove starosti, njegovih osebnostnih lastnosti, od tega, kako in ali smo sploh otroka pripravili na novega družinskega člana, kako ga bomo kot starši skušali vključevati dejavnosti v zvezi z novorojencem.« Neža Ajdišek, svetovalna delavka, VVO Jesenice.  

Saj veste, vsaka družina namreč na svoj edinstven način doživlja rojstvo in prihod novega družinskega člana. Na podlagi izkušenj opazimo nekatere skupne značilnosti v odzivanju starejših sorojencev na prihod novega družinskega člana, ki včasih vzbujajo pri starših zaskrbljenost in občutke krivde ter nemoči, nam je povedala Neža.  



Nekateri odzivi starejših otrok
»Pri mlajših predšolskih otrocih pogosto opažamo določene spremembe v njihovem vedenju. Otrok, ki je bil npr. že suh in ni potreboval plenic, začne ponovno lulati v hlače, nekateri odklanjajo hrano ali se ponoči pričenjajo več zbujati, so bolj občutljivi, jokavi, se hitro razjezijo, zahtevajo še več pozornosti zase ter podobno. Starši pogosto poročajo o tem, da se po rojstvu drugega otroka več posvečajo starejšemu in da novi dojenček sploh ne dobi dovolj njihove pozornosti. Vse to so običajni odzivi, ki pri večini otrok sčasoma izzvenijo. Če se skušamo vživeti v doživljanje majhnega otroka, potem tudi lažje razumemo te odzive. Otroci (npr. mlajši od treh let) si težko predstavljajo, kaj to pomeni, da bodo dobili bratca ali sestrico, koliko nege, časa bo potreboval nov član družine, zato se soočajo z občutji ljubosumja, saj imajo občutek, da morajo z nekom tekmovati za naklonjenost in pozornost staršev. Navaditi se morajo, da bo odslej vedno še nekdo zraven, zaradi katerega kdaj pa kdaj njihove potrebe ne bodo vedno na prvem mestu. Ker majhni otroci običajno še ne znajo ubesediti ta svoja notranja občutja in imajo včasih zaradi njih tudi občutja krive in sramu (saj jim vendarle celotna okolica sporoča, kako prisrčen je bratec ali sestrico in kako ga ima sigurno rad), reagirajo nebesedno in rezultati so vidni v njihovem odzivanju. Tako lahko npr. otroku, ki je trmast, ker zaradi mlajšega bratca ali sestrice ne more takoj na igrišče rečemo: “Razumem, da si jezen, ker ne moremo takoj ven na igrala. Kolikor bo le mogoče hitro, se bomo uredili in odšli ven, do takrat pa se lahko še malo poigraš.”« Neža Ajdišek, svetovalna delavka, VVO Jesenice.

Za razliko od mlajših prvorojencih, pa pri nekoliko starejših otrocih lahko opazimo nasprotno vedenje in sicer njihovo pretirano skrb do novorojenčka. Starejši otroci želijo biti ves čas z novorojenčkom, želijo ga imeti ob sebi, ga pestovati, ga ljubkovati, predvsem pa želijo pomagati pri negi, na nek način so lepljivi in želijo biti ves čas zraven. »Tudi to so normalni odzivi in prav je, da starši ta vedenja prav tako sprejmejo z razumevanjem, otroka pohvalijo za njegovo pomoč in skrb, pa vendarle mu pokažejo tudi jasne meje sprejemljivega vedenja. Npr. če bratec dojenčka preveč stiska, mu pokažemo, kako naj ga nežno poboža. Dovolimo mu, da ga pod našim nadzorom malo pestuje, pohvalimo ga, kadar mu zapoje uspavanko ali lepo pokaže kakšno igračo.« Neža Ajdišek, svetovalna delavka, VVO Jesenice.



V nosečnosti se začnejo priprave
Starši imajo pri pripravi starejšega otroka na novega člana pomembno vlogo. Že v nosečnosti se z otrokom na njemu primeren način pogovarjate o tem, kaj se bo zgodilo, kaj pomeni, če je mamica noseča. »Staršem so v pomoč številne otroške knjige, ki na poučen način obravnavajo to temo.« Neža Ajdišek.  

Nekaj primerov, kako otroka vključiti v priprave na prihod bratca/sestrice:

  • otroka vključite za izbiranje imena za bratca ali sestrico,
  • vključite ga pri opremljanju sobe,
  • pri nakupu opreme za novorojenčka (pleničke, banjica …).

 

 

Po rojstvu
»Po rojstvu je pomembno, da starejšemu otroku omogočimo obisk mamice in novorojenčka v porodnišnici, pri nakupu darila za mamico in dojenčka. Nadvse pomembno vlogo ima pri tem oče, ki naj si v dneh po porodu rezervira več časa za starejšega otroka. Skupaj z njim lahko npr. pripravi dobrodošlico za mamico in dojenčka (balone, šopek, speče pecivo …). Pri tem so lahko mladi družini v pomoč tudi drugi sorodniki, babice in dedki, ki naj mladi družini nudijo oporo, hkrati pa naj pazijo, da jih s svojo prisotnostjo ne obremenijo preveč.« Neža Ajdišek. Ko pa prideta mamica in novorojenček domov, čim bolj vključite starejšega otroka v različne aktivnosti v zvezi z nego novorojenčka. »Starejši otrok lahko pripravi pleničko, prinese krpice, oblačila, dojenčku poje uspavanko, mamici poda blazino pri dojenju …« Neža Ajdišek, svetovalna delavka, VVO Jesenice.

Lahko pa se zgodi in to morate starši razumeti, da vaš starejši otrok ne bo pokazal zanimanja za novorojenčka. Zato ne silite starejšega otroka v aktivnosti, če ne želi, saj lahko s tem naredite večjo škodo in sicer, da bo imel vaš starejši otrok odpor do novorojenčka. Pustite starejšemu otroku čas, da sprejme svojega bratca/sestrico in sam vzpostavi stik k njim.

Rojstvo in prihod še enega otroka v družino je za mnoge starše stresno, ker ne vedo kaj lahko pričakujejo od starejšega otroka, a ne pozabite, da je to v prvi vrsti vesel dogodek. Pred vami je odgovorna naloga, vsi skupaj, naj si boste starši ali vaši starejši otroci, se morate navaditi in vzpostaviti stik z novim družinskim članom. 

 

Preberi še:

Pride čas, ko se moremo imeti več samo radi

DARILNI PAKETI

article-img

Vsak mesec podarjamo bogata darila nosečkam, družinam z novorojenčki, malčki in otroki, parom, ki si želijo otroka in ženskam, ki bi se razvajale.

Klikni in izberi svoj darilni paket!

Darilni paketi - Prijava Nosečka
Darilni paketi - Prijava Novorojenček, dojenček
Darilni paketi - Malček (od 1 do 3 let)
Darilni
Darilni paketi - Želiva si otroka
Darilni paketi - Ženska sem