Kako potrošiti čim manj denarja za darila?
Najpomembnejši korak, s katerim lahko zares privarčujete denar za božična darila, je, da si še pred nakupom določite skupen znesek za vsa darila.
Tudi vas pogosto med božično-novoletnimi prazniki preveč "zanese", ko gre za darila, in si vsako leto januarja obljubite, da ob naslednjem Božiču pa zares ne boste več tako pretiravali?
Če boste sledili naslednjem nasvetom, vam to letos lahko celo zares uspe.
Določite skupen znesek
Najpomembnejši korak, s katerim lahko zares privarčujete denar, ki sicer kar nekako čudežno izpuhti za božična darila, je, da si še pred nakupom določite skupen znesek za vsa darila.
To sicer res ni lahka naloga, toda edina pot do zares odgovornega božičnega nakupovanja. In ne pozabite: doma izdelana darila so pogosto veliko lepša in dragocenejša kot kupljena!
Sestavite seznam vseh obdarovancev in daril
Še pred pohodom v trgovine, sestavite seznam vseh ljudi, ki jih želite obdariti z božičnim darilom. Tako boste lahko že doma poiskali veliko idej za darila, ki bodo veliko bolj premišljena in osebno naravnana.
Če ste ugotovili, da je seznam občutno predolg, se lahko še vedno odločite za družinska darila - darila, s katerimi obdarite vso družino in si tako zmanjšate previsoke stroške za božična darila. Vaši sorodniki in prijatelji pa res ne želijo, da si zaradi njih nakopljete božične dolgove, ki jih boste odplačevali še nekaj mesecev po Božiču.
PREBERITE TUDI: TEST: Med fotokoledarji so le manjše razlike
Imejte dve "splošni" darili na zalogi
Vedno je dobro imeti kakšno "splošno" božično darilo, ki ga lahko podarite takorekoč komur koli, na zalogi. Za vse tiste nepričakovane decembrske obiske in prijatelje, ki vas presenetijo v prazničnem času. Tako se boste izognili pogosto (pre)dragim nakupom tik pred zdajci.
Pri tem ne pozabite, da ni prav nič narobe, če kakšno darilo, ki ste ga prejeli, podarite naprej. Prav je, da stvari krožijo, saj tako varčujemo ne le z denarjem, temveč tudi z naravo.
Po sistemu Vsak le eno darilo
Ste že slišali za sistem obdarovanja, pri katerem vsak družinski član izžreba eno osebo, ki ji kupi darilo in je to njegov edini strošek za darila? V resnici pogosto nakupimo obilico majnih darilc, da bomo ja vse razveselili, toda s tem sistemom lahko tisti osebi kupimo kakšno večje in dragocenejše darilo, ki si ga zares želi.
Seveda je pomembno, da se s tem sistemom strinjajo vsi družinski člani, saj le tako lahko deluje in prav vsem omogoči, da za Božič ne potrošijo preveč denarja.
Ne pozabite na dobrodelnost!
Božično potrošništvo boste veliko lažje preživeli in si oprostili, če boste tudi dobrodelni. Skupaj z otroki lahko spakirate škatlo nerabljenih igrač in otroških knjih ter jih odnesete v Zvezo prijateljev mladine ali katero drugo dobrodelno organizacijo.
Kaj pa, če bi letos za Božič obdarili kakšnega brezdomca z novimi rokavicami ali kapo? Ali starejšo sosedo, za katero veste, da se težko preživlja, presenetili z vrečo ozimnice? Lahko si priskrbite tudi hrano za mačke in pse, četudi nimate ljubljenčkov, za vse tiste potepuške mucke in kužke, ki se vsake toliko potikajo okoli vaše hiše.
Občutek, ko nekoga obdarite kar tako, je neprecenljiv!