Strokovnjaki svetujejo: Kako otroka spodbuditi k branju?
Starši moramo poskrbeti za raznolik nabor kakovostnih vsebin, saj tako spodbujamo k branju in tako poskrbimo, da naši otroci odrastejo v razgledane, radovedne posameznike.
Vsak starš bi se verjetno strinjal, da je pridobivanje in ohranjanje pozornosti otroka za daljše obdobje v času porasta digitalnih zaslonov vse prej kot mačji kašelj. Pri tem je ključnega pomena, da otroke že od malih nog navdušujemo tudi nad raznolikim naborom kakovostnih vsebin, saj prav te poskrbijo, da ti odrastejo v razgledane, radovedne posameznike.
Spar tako v najnovejši akciji zbiranja sličic, Stickermania, otroke razveseljuje z zabavnimi, a hkrati kakovostnimi vsebinami, s pomočjo katerih je raziskovanje sveta povsem edinstvena dogodivščina. Tudi tokrat lahko najmlajši svet odkrivajo v družbi glavnega lika, Oskarja, in njegovega najboljšega prijatelja Boba.
Kako kakovostne vsebine sploh prepoznati v morju izbire?
Po besedah komika in pisatelja otroške literature, Boštjana Gorenca Pižame, je v prvi vrsti pomembno, da so besedila slovnično pravilna, da se konflikti v zgodbi razrešijo in da nauki niso nujno servirani na pladnju, ampak so prikazani skozi dejanja in misli nastopajočih. Poudari pa tudi, da ima Slovenija zares bogato tradicijo otroških ilustracij, zato estetskih vsebin resnično ne primanjkuje, le poiskati jih je treba znati.
Med izbiranjem del v knjižnicah in knjigarnah je po besedah Pižame zato modro paziti na nalepko zlatih hrušk, saj so strokovno priznanje za kakovostno otroško in mladinsko književnost.
Kako in zakaj je v otroku vredno vzbuditi zanimanje za branje?
Dr. Sabina Fras Popović, Čopova nagrajenka in prejemnica nagrade slovenske sekcije IBBY za promocijo branja, pravi, da je branje odnos, ki ga nekateri zgradijo že v zgodnjem otroštvu, drugi pa vezi s prakso branja začnejo tkati kasneje v življenju.
Ob tem pove, da je praksa branja zanjo precej več kot le tehnika – je resnično potovanje. Pri tem pa ključno vlogo igrajo starši, stari starši ali drugi odrasli, ki otroke s kakovostnimi vsebinami kot prvi spoznavajo.
Po besedah profesorice za razvojno psihologijo, dr. Ljubice Marjanovič Umek, pa nikakor ne gre zanemariti pozitivnih učinkov pogostega skupnega branja na razvoj govora otrok, širjenje besednega zaklada in zmožnost pripovedovanja zgodb ter razvoj empatije.
Strokovnjaki nas za konec opomnijo tudi na to, da lahko otrokovo odkrivanje sveta skozi branje in zgodbe dodatno popestrimo še s konzumiranjem vsebin v nekoliko drugačnih oblikah, kot so revije, albumi in zvočnice.
Nova Stickermania z albumom in zvočnicami lahko služi kot poučno razvedrilo.
S Stickermanio pri otrocih na zabaven način spodbudite željo po branju in učenju
V Sparu verjamejo, da se skrivnost do otroške pozornosti skriva v zanimivi predstavitvi vsebin, kar znova dokazuje album Stickermania. Ob prebiranju zanimivih zgodb v zbirni knjigi lahko otroci odkrivajo kakovostne vsebine in se podajo na domišljijsko pot po sledeh Atlantide. Letos pa lahko skupaj s svojimi starši zgodbi sledijo tudi ob pomoči zvočnega dnevnika, v katerem Desa Muck s svojo pripovedjo poslušalce popelje skozi zgodbo glavnih junakov.
Prisluhnite mu tukaj.
Promocijsko sporočilo