cookie-img

Spletno mesto uporablja piškotke

za zagotavljanje spletne storitve, analizo uporabe, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotov ne bi mogli nuditi. Z nadaljnjo uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Kako otroka pravilno zaščititi na soncu?

clock-img

15.7.2024

Je zares treba izbrati zaščitno kremo z najvišjim faktorjem? In na plaži otroka poleg kreme obleči še v zaščitna oblačila s pokrivalom, pa ga lahko pustimo tudi na opoldanskem soncu? Preverite v članku!

Kako otroka pravilno zaščititi na soncu?

Čeprav smo starši vsakodnevno bombardirani z opozorili pred nevarnimi sončnimi UV-žarki, ne smemo pozabiti, da brez sonca ni življenja in da tudi otrok potrebuje sonce, da se lahko zdravo razvija.

Pa vendar to ne pomeni, da lahko dojenčka in otroka pustimo na žgočem soncu oziroma se popolnoma brezskrbno in brez kakršne koli zaščite odpravimo na poletni sprehod - doma ali na dopustu. 

Preverite, kakšna je pravilna zaščita otroka na soncu, ki upošteva tudi to, da je sonce lahko tako zdravilno kot škodljivo, če z njim pretiravamo oz. otroka preveč izpostavljamo njegovim žarkom.

 

Med 10. in 16. uro v senco!

Res je, da je na dopustu včasih to težko doseči, ko bi se otrok najraje kar cel dan igral z vodo in s kamenčki na plaži, toda kot odgovorni starši moramo poskrbeti, da otrok v najbolj žgoči vročini ne bo na soncu. Pa četudi smo mu nanesli zaščitno kremo, mu nadeli zaščitna oblačila in pokrivalo. Vročina, ki je koža ne more prenesti brez zaščite, je za občutljivo otroško kožo enostavno preveč!

Če bi vendarle radi bili ob morju, otroka zvabite v senco (najboljša je naravna pod drevesom) z majhnim bazenčkom, igračami in družabnimi igrami. Tako se bo še vedno lahko igral, toda v varni senci.

 

Kako ga obleči?

Za to, da otrok dobi sončne opekline, je včasih dovolj le deset minut preveč na soncu v parku ali sprehodu po mestu, ko kar nekako pozabimo, da četudi smo v gibanju in nas prijetno hladi veter, sonce še vedno sije na kožo.

Zato poleti poskrbite, da bo otrok nosil tanka, ohlapna in zračna, toda daljša oblačila - daljše majice ter dolga krila in obleke, s katerimi boste vsaj deloma zaščitili otrokovo občutljivo kožo. Na glavo mu ne pozabite natakniti dovolj velikega pokrivala, ki pokrije tudi njegov vrat, in mu priskrbite tudi sončna očala za zaščito oči.

 

PREBERITE TUDI: Zaščitna oblačila za otroke: jim lahko zaupamo?

 

Kako izbrati pravo zaščitno kremo?

V idealnem svetu zaščitne kreme za sonce tako pri otrocih kot odraslih sploh ne potrebujemo - ker s preventivnim vedenjem poskrbimo, da svoje kože in kože otrok nikoli ne izpostavljamo preveč močnim sončnim žarkom, ki bi kožo lahko poškodovali.

Toda, ker v resničnem svetu žal to pogosto ni izvedljivo, je dodatna zaščita v obliki začitne kreme nujno potrebna. Še posebej, ko gre za občutljivo otroško kožo. In kako izbrati pravo zaščitno kremo?

Če želite za zdravje svojega otroka narediti zares največ, se najprej izognite kemičnim UV-filtrom, še posebej pa pazite, da krema ne vsebuje retinil palmitata, ki v stiku s sončnimi žarki pospešuje staranje kože ter razvoj kožnih lezij in tumorjev, ter oksibenzona, ki je ne le hormonski motilec, temveč tudi fotokancerogena snov, ki poveča tvorbo škodljivih prostih radikalov, kar lahko posledično vodi v poškodbe DNK v celicah. Izogibajte se tudi oktokrilenu in etilheksil metoksicinamatu, ki sta prav tako hormonska motilca.

Zato raje izberite zaščitno kremo z mineralnimi UV-filtri. Pri tem pazite, da izberete organsko certificirano kremo za sončenje (najboljša je brez nanodelcev!), pri čemer se ne pustite zavesti oznakam kot so naravno, brez parabenov, brez umetnih dišav in podobno, saj le ti na žalost niso garancija, da v izdelku ni kakšnih drugih spornih sestavin.


Je res potreben najvišji zaščitni faktor?

Po navadi za otroke, še posebej dojenčke, strokovnjaki in prodajalci zaščitnih krem za sončenje svetujejo kreme z najvišjim zaščitnim faktorjem - da bo otroška koža zares čim bolj zaščitena. Toda, ali to res drži?

Ali ste vedeli, da UV faktor 20 blokira 94 % UVB žarkov, UV faktor 30 96,7 % UVB žarkov, UV faktor 50 98 % UVB žarkov, UV faktor 100 pa 99 % UVB žarkov. Pri faktorju 50 tako na kožo nanesemo kar 2,5-krat več kemije za le 4% večjo zaščito kot pri faktorju 20!


To pa še ni vse. Bolj kot UVB so nevarni žarki UVA, ki prodrejo v globlje plasti kože in poškodujejo večje število celic. Ko torej na otroško kožo nanesemo zaščitno kremo z najvišjim zaščitnim faktorjem in z dopusta pride takorekoč bel, smo starši prepričani, kako smo ga učinkovito zaščitili. Toda v resnici smo le umetno podaljšali čas, ko so na otrokovo kožo lahko delovali nevarnejši žarki UVA, katerih nevarnosti pač ni videti navzven.

Zato poleg tega, da izberete zaščitno kremo z mineralnim UV-filtrom brez nanodelcev, izberite tudi nižji faktor, s katerim boste težje prekoračili otrokov varen čas na soncu.

 

PREBERITE TUDI: Tudi otrok naj nosi sončna očala

 

Ne bojte se sonca!

Ob vseh zgoraj navedenih opozorilih pa vendarle ne pozabite, da je sonce zdravilno - valovanje njegove energije zdravi in spodbuja otrokov razvoj. Zato poskrbite, da bo otrok čim več na soncu v jutranjih in večernih urah, ko so njegovi žarki milejši in varnejši. V teh urah sicer ne bo dobil veliko vitamina D (tega telo dobi največ v opoldanskem soncu, ko žarki sijejo pravokotno na kožo), toda za tvorbo tega je dovolj že deset minut v močnem soncu, ki se mu je sicer dobro izogibati.

Otroci se v resnici sami umaknejo v senco, ko začutijo, da je sonce premočno. Če jim le pustimo, da prisluhnejo lastnemu telesu in imajo na voljo dovolj sence. 


news-img

Nepozabni tematski vikendi v Falkensteinerju

Falkensteiner v Zadru to jesen ponuja tematske vikende za družine, polne zabavnih delavnic, predstav in aktivnosti. Od Halloween zabave do čarovniških predstav – vsak vikend je nepozabna dogodivščina za otroke in starše!

favorite-img

Oglasno sporočilo

DARILNI PAKETI

article-img

Vsak mesec podarjamo bogata darila nosečkam, družinam z novorojenčki, malčki in otroki, parom, ki si želijo otroka in ženskam, ki bi se razvajale.

Klikni in izberi svoj darilni paket!

Darilni paketi - Prijava Nosečka
Darilni paketi - Prijava Novorojenček, dojenček
Darilni paketi - Malček (od 1 do 3 let)
Darilni
Darilni paketi - Želiva si otroka
Darilni paketi - Ženska sem