Kako otroka naučimo smučati?
Sneg je za otroke velika zabava in smučanje prav tako, vendar le, če so starši pri učenju smučanja potrpežljivi in če znajo učenje spremeniti v igro. Preberite si predloge, kako otrok učiti prvih smučarskih zavojev!
Ko se starši sami spoprimemo z učenje smučanja svojega otroka, naletimo na dve težavi. Bodisi sami nismo dovolj potrpežljivi ali pa nas otrok ne posluša tako pazljivo, kot bi poslušal, da če bi ga smučanja učil smučarski učitelj. Zato je velikokrat tako za starša kot za otroka najboljše, da se prvih smučarskih korakov uči z učiteljem. Splošno znano je, da otroci veliko hitreje usvojijo smučarsko znanje na smučarskem tečaju, kot pa na učnih urah s starši.
Učenje smučanja naj bo postopno
Za otroka mora biti tudi učenje smučanja v prvi vrsti igra. Otrok naj uživa na snegu, se veliko igra in se zabava. To je najpomembnejše. Prav ta prvi stik s snegom in smučmi je namreč ključen pri tem, ali bo otrok sneg in smučanje vzljubil ali pa bo to zanj postalo muka. Zato je zabavna in zanimiva vadba na smučeh v prvih učnih urah zelo pomembna. Učenje bo najbolj učinkovito, če se bo otrok skozi igro, neopazno učil prvih zavojev.
Otroci se lažje naučijo smučanja
Smučanje je šport, za katerega velja, da se ga je najboljše učiti od mladih nog. Otroci imajo več poguma in se na smučeh hitreje počutijo sproščeni, kot če se smučanja lotimo v starejših letih, ko nas že malce omejuje strah.
Smučarsko vadbo je najbolje začeti z različnimi igrami in gibanjem na snegu. Otrok v tem času, ko se samo igra, preizkusi tudi smučarske čevlje, ki so okornejši in trši od običajnih ter se nanje privaja, da mu niso preveč moteči.
Katere vaje so najboljše za začetek?
Najboljše je, da začnete s hojo in drsenjem na smučeh. Otroka vlečemo na smučeh, da dobi sploh občutek, kako je stati na smučeh. Nadaljujemo s snemanjemin natikanjem smuči.
Igrajte se različne domišljijske igre, z oponašanjem živali, likov. Otrok naj se poskuša v lovljenju po eni in obeh smučeh. Otroka naučimo padati in ponovno vstati na smučeh. Te vaje bodo otroku omogočile, da bo dobil občutek za stanje na smučeh, za stabilnost in ravnotežje na obeh smučkah.
Palice lahko uvedete v igro kasneje, naj otrok najprej vzljubi smuči. Potem lahko iste vaje ponovite še s palicami.
Vaje za nadaljevanje
Počasi in po občutku lahko dodajamo vaje, ki otroku izboljšujejo ravnotežje: izmenično dvigovanje smuči, čim daljše vztrajanje na eni in drugi nogi, poskakovanje na smučeh, prehajanje iz visoke v nizko prežo.
Nadaljujete z učenjem "štamfanja", ki na začetku za otroka ne bo tako preprosto, zato bodite potrpežljivi. Ko otrok usvoji "štamfanje", lahko poskusite s pravilno držo v smuk preži naravnost. Strmina naj bo blaga in jo potem počasi stopnjujte, da se otrok privadi hitrosti. Ker se otrok še ni naučil zaustavljati, izberite teren, ki se izteče v ravnino, da ga bo ta zaustavila.
Nato ga naučimo zaustavljanja in počasi lahko začnemo otroka učiti še prenašanja teže iz ene noge na drugo. Otroci so si različni, eni bodo hitreje dobili občutek za smuči, drugi bodo potrebovali malce več časa. Pomembno je, da starši, kot učitelji, ostaneme čim bolj potrpežljivi.
Nadaljujemo z nastavljanjem smuči na robnike in nato s pravilnim gibanjem kolen naprej in navznoter ter z izmeničnim obremenjevanjem in razbremenjevanjem ene oziroma druge smučke. S tem otroka postopoma pripeljemo do vodenja smuči v želeno smer. Ne pričakujte, da boste otroka vse to naučili že v eni sezoni, razen, če boste veliko dni na snegu. Prilagodite tempo učenja otroku samemu in bodite pozorni, kako se na učenje odziva.
Vožnja z vlečnico
Smučišča imajo za najmlajše začetnike posebne proge in njim prilagojene vlečnice, tako da najprej otroka postavite na posebne tekoče trake, da se navadi na vlečenje v klanec navzgor. Ko bosta z učenjem že tako daleč, da bo vaš malček že samostojno s smučmi spreminjal smer na blagi strmini ter se bo znal sam zaustaviti, ga lahko naučite še vožnje s "krogci". Sprva je priporočljivo, da mu pomagate tako, da ste mu v oporo zraven, potem pa ga lahko počasi na krogce posadite tudi samega, seveda, ko otrok izrazi željo po tem.
Če boste videli, da vam učenje ne gre, da otroku učenje ni po godu, čim prej odnehajte in ga raje prepustite strokovno usposobljenim vaditeljem, ki so izkušeni v učenju smučanja otrok. V skupini sebi enakih bo imel zagotovo večjo spodbudo, da se nauči smučarskih zavojev in po nekaj urah boste že lahko opazili očiten napredek.
Veliko zabave na snegu!