cookie-img

Spletno mesto uporablja piškotke

za zagotavljanje spletne storitve, analizo uporabe, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotov ne bi mogli nuditi. Z nadaljnjo uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Kako otroci vidijo prometne znake?

clock-img

14.5.2010

Za otroke so prometni znaki izjemno zanimivi. Očarajo jih zlasti tisti, ki vsebujejo simbole ljudi, živali in vozil. Hitro si zapomnijo njihova imena, a ko se je potrebno po njih ravnati, se pogosto znajdejo v slepi ulici …

Kako otroci vidijo prometne znake?

Stop

Otroci vseh starostnih skupin ob besedi prometni znak, najprej pomislijo na prometni znak Stop. Ta znak je edinstven, saj se bistveno razlikuje od vseh drugih prometnih znakov. Zaradi svoje oblike in barve je za malčke še posebej vpadljiv in zanimiv. Stop znak je navadno tudi prvi prometni znak, katerega pomen znajo otroci pravilno razložiti.


Teorija ja, praksa še ne …

Otroka doma sprašujemo po imenih prometnih znakov in nalogo opravi brez napake. Kasneje, ko se v realni prometni situaciji znajde pred določenim prometnim znakom, pa napak kar mrgoli. Čeravno pozna ime prometnega znaka, v praksi ne ve, kaj mora oz. česa ne sme storiti, ko vidi določen znak. Za nameček si otrok nekatere prometne znake razlaga povsem narobe in tako tudi ravna.


Dvoumni prometni znak »Otroci na cesti«

Ironično je, da otroci najbolj pogosto ravnajo napak prav ob prometnem znaku Otroci na cesti, ki opozarja voznike, da prihajajo na območje, kjer so na cesti pogosto otroci. Kako simbol dveh otrok v teku, ki ga prometni znak vsebuje, razumejo otroci? Najpogosteje tako, da je pri tem znaku potrebno hitro steči čez cesto. In to, pogosto brez pomišljanja, tudi storijo…


Pritegne jih barva in simboli na znaku

Na Svetu za preventivo in vzgojo v cestnem prometu opozarjajo, da otroci med četrtim in šestim letom slabo poznajo pomen najobičajnejših prometnih znakov. V raziskavah, ki so jih opravili, se je izkazalo, da mnogi otroci sploh niso vedeli, da so prometni znaki v povezavi s prometom. Izjavili so le, da jih vidijo vsepovsod, njihovo pozornost pa je najbolj pritegnila barva posameznih znakov in simboli na njih. Najbolj dobro so si zapomnili znake, na katerih so simboli ljudi, živali in vozil.


Najprej naj osvojijo znake za pešce

Otroka čim prej naučimo tistih prometnih znakov, ki zadevajo njega osebno, torej znake za pešce in vse tiste, ki se pogosto pojavljajo v njegovem življenjskem okolju. Vendar ni dovolj le, da jih pozna po imenih, pač pa jih mora dejansko spoznati in pravilno razumeti. Poznati morajo predvsem znake, ki pešce obveščajo o varni hoji, jim zapovedujejo ravnanje ali prepovedujejo hojo (prometne znake kot so Steza za pešce, Prepovedano za pešce, Prehod za pešce, Podzemni prehod za pešce, Ustavi, Območje umirjenega prometa …)


Otroci v vrtcu poznajo tri prometne znake

Raziskave kažejo, da tisti otroci, ki obiskujejo vrtec, povprečno poznajo tri elemente prometne signalizacije. Kar se prometnih znakov tiče, otroci najbolj dobro poznajo znak Stop, katerega pomen znajo tudi pravilno razložiti. Dobro poznajo še prometni znak Prehod za pešce (moder kvadrat) ter prometni znak, ki ponazarja bližino šole. Drugih prometnih znakov predšolski otroci večinoma še ne poznajo.


Preskromno znanje, da bi otroci sami prihajali v šolo

Če pričakujete, da poznajo otroci, stari od šest do osem let, že veliko več prometnih znakov kot otroci v vrtcu, se motite. Poznali naj bi le enega več, torej štiri. Povprečno znanje otrok o prometni signalizaciji je v prvih letih šolanja torej daleč preskromno, da bi sami prihajali v šolo in odhajali iz nje. Varni bodo le v spremstvu odrasle osebe. Učenci petih razredov poznajo povprečno devet elementov prometne signalizacije. Dobro so jim poznani prometni znaki, kot so Prehod za pešce, Kolesarska steza, Ustavi, Kolesarska steza idr.

 

Še več napotkov, ki vam bodo koristili pri seznanjanju potomcev s prometno signalizacijo in prometom nasploh, najdete v priročniku Prometna psihologija: Mladi v prometu, avtorjev prof. dr. Marka Poliča, prof. dr. Vlaste Zabukovec in mag. Bojana Žlendra ter v brošuri Prvi koraki v svetu prometa: v pomoč staršem pri prometni vzgoji, avtorjev, Mateje Markl in mag. Bojana Žlendra, od koder smo podatke črpali tudi mi.

DARILNI PAKETI

article-img

Vsak mesec podarjamo bogata darila nosečkam, družinam z novorojenčki, malčki in otroki, parom, ki si želijo otroka in ženskam, ki bi se razvajale.

Klikni in izberi svoj darilni paket!

Darilni paketi - Prijava Nosečka
Darilni paketi - Prijava Novorojenček, dojenček
Darilni paketi - Malček (od 1 do 3 let)
Darilni
Darilni paketi - Želiva si otroka
Darilni paketi - Ženska sem