cookie-img

Spletno mesto uporablja piškotke

za zagotavljanje spletne storitve, analizo uporabe, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotov ne bi mogli nuditi. Z nadaljnjo uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Kako odpravimo temenca?

clock-img

22.2.2024

Temenca pravimo rumenkastim mastnim, lepljivim luskicam, ki se pojavijo v prvih treh mesecih življenja in skoraj ni novorojenčka, ki jih ne bi imel. Kako jih lahko odpravimo, smo povprašali Nastjo Lazar, dr. med., specialistko dermatologije.

Kako odpravimo temenca?

Temenca (strokovno jih imenujeno diseboroični dermatitis) so odraz nezrelega in neuravnoteženega izločanja maščobe, ki ščiti kožno površino. Vendar, naj vas ne skrbi, dojenčka te spremembe ne srbijo in tudi ne motijo.

 

Temence so včasih znak bolj občutljive kože, lahko pa tudi posledica uporabe penečih šamponov, ki jih težko dovolj dobro speremo z lasišča. »Te luskice so lahko omejene na vrh glave ali pa se včasih razširijo po glavi, do obraza. Kadar se poleg luskic pojavi še rdečina kože govorimo o vnetju – seboroičnem dermatitisu in takrat je potrebno obiskati zdravnika, saj se lahko (redko) razširi še pod pazduhe, okoli popka in pod pleničko,« pojasnjuje Nastja Lazar, dr. med., specialistka dermatologije.


Kako preprečiti in odpraviti temenca?

»Sama temenca se lahko odpravlja z vrsto sredstev, od olivnega, mandljevega, arganovega olja do kamiličnih ali fizioloških obkladkov in nenazadnje tudi s pomočjo otroških kozmetičnih preparatov namenjenih taki problematiki  Princip ostaja vedno isti: luske je potrebno zmehčati in čim bolj nežno odstraniti s površine kože. Preprečimo jih lahko le delno, s primerno nego. To pa pri dojenčku pomeni, da površina kože potrebuje dodatno zaščito primerno letnemu času in to tako s kozmetiko, kot tudi z oblačili. Osebno priporočam uporabo pH 5,5 mila in preparatov za osnovno nego dojenčkove kože,« svetuje Nastja Lazar, dr. med., specialistka dermatologije.


Dojenček ima izpuščaje po telesu

Novorojenčkova in dojenčkova koža se močno razlikuje od odrasle kože. »Vezi med celicami so rahle, znojnice in lojnice niso popolnoma razvite in ne delujejo primerno, apokrine žleze ne delujejo in se šele v puberteti številčno in funkcijsko razvijejo. Imunski sistem še ne deluje, zato je infekcija lahko hitreje sprožena,« o dojenčkovi koži razlaga dr. Lazarjeva. In ravno zato je dojenčkova koža bolj občutljiva na vse zunanje dražeče faktorje, med katere prištevamo: saprofitne bakterije, glivice, plesni, mraz, sonce, vročina, veter itd.

 


news-img

Zdrava črevesna mikrobiota

Črevesje in pljuča medsebojno delujeta dvosmerno prek črevesne mikrobiote, njenih presnovnih produktov in imunskega sistema. Ta povezava je še posebej pomembna pri dojenčkih in malčkih, saj se črevesje in imunski sistem še razvijata.

favorite-img

Oglasno sporočilo

DARILNI PAKETI

article-img

Vsak mesec podarjamo bogata darila nosečkam, družinam z novorojenčki, malčki in otroki, parom, ki si želijo otroka in ženskam, ki bi se razvajale.

Klikni in izberi svoj darilni paket!

Darilni paketi - Prijava Nosečka
Darilni paketi - Prijava Novorojenček, dojenček
Darilni paketi - Malček (od 1 do 3 let)
Darilni
Darilni paketi - Želiva si otroka
Darilni paketi - Ženska sem