Kaj je rožnati šum in kako otroku pomaga zaspati?
Za uspavanje otrok se starši poslužujemo različnih trikov. Eden najbolj priljubljenih načinov je uporaba metode »belega šuma«. Vendar se v zadnjem času veliko govori tudi o še bolj učinkovitem rožnate šumu. Kako vam lahko ta šum pomaga pri uspavanju?
Beli šum se nanaša na pomirjujoč, monoton zvok, ki izniči vse druge zvoke in otroku pomaga zaspati. Tudi rožnati (ali roza) šum, tako kot beli, prekrije neprijetne zvoke, ki lahko motijo spanec, a ima še nekaj drugih prednosti pred belim šumom.
Razlika med rožnatim in belim šumom
Rožnati šum je vrsta zvoka, ki vsebuje vse zvočne frekvence, ki jih lahko sliši človek, a za razliko od belega ne izvaja vseh frekvenc enakomerno. Beli šum je monoton zvok, rožnati šum pa je različica belega šuma, ki proizvaja globoke, bogate in monotone zvoke. Tako so visoke frekvence manj intenzivne.
Za mnoge je nujno, da se prekrije moteče zvoke iz okolja, a brez motečih neprijetnih tonov, ki znajo zveneti rezko in preostro. Beli šum je npr. statika televizije, šum ventilatorja ali fena ipd. A ker je človeško uho bolj občutljivo na visoke zvoke, so nekateri zvoki lahko zelo neprijetni, stresni in (z)motijo spanec, Beli šum namreč pogosto zaznavamo kot visokofrekvenčno brenčanje.
Rožnati šum to težavo odpravi, saj ne predvaja visokih frekvenc. Tako ušesa, pa tudi možgani niso obremenjeni, temveč zvok nanje deluje nadvse pomirjajoče, saj se predvajajo le nižje frekvence.
PREBERITE TUDI: Najboljše glasbene uspavanke za dojenčke (in starše)
Najboljši primeri rožnatega šuma
Popolni primeri rožnatega šuma so zvoki srčnega utripa, zvok oceanskih valov, ropotanje dežnih kapelj ali šelestenje listov na drevesih. Rožnati hrup je nežnejši za ušesa in boljša možnost za pomiritev in uspavanje dojenčka.
Rožnati šum je precej novejša stvar kot beli in še ni bilo narejenih veliko raziskav, a ko so beli šum predvajali bolnikom v bolnišnicah, so ti zaspali skoraj 40 odstotkov hitreje; prav tako dojenčki. Otroci se ob belem šumu bolje koncentrirajo. Lahko predvidevamo, da bodo dojenčki s pomočjo roza šuma zaspali še lažje in hitreje, saj nima nobenih motečih frekvenc.
Ena izmed raziskav o rožnatem šumu, objavljena leta 2017, je pokazala, da se med spanjem ob rožnatem šumu poviša aktivnost počasnega valovanja v možganih, ki je povezano z globljim spancem.
Ali takšen "zvok" otroku res pomaga spati?
Tako beli kot rožnati šum sta varna za dojenčke, če upoštevamo nekaj stvari.
Pozorni morate biti na glasnost. Idealna glasnost je približno enaka zvoku vode v tuš kabini. Vse, kar je glasnejše od tega, lahko poškoduje občutljiv sluh novorojenčka. Položite glavo na mesto, kjer dojenček spi, da preverite, ali je glasnost zvoka ugodna.
Druga pomembna stvar je, da vir hrupa postavite na varno razdaljo od dojenčka, ki naj bo nekaj korakov stran od dojenčka, na primer postavljen na omarico, ki se nahaja nasproti posteljice, kjer dojenček spi.
Rožnati šum lahko otroku predvajate s pomočjo različnih naprav, ki ga oddajajo, lahko pa si preorsot pomagate tudi z aplikacijami na mobilnem telefonu.
PREBERITE TUDI: Formula za uspavanje jokajočega dojenčka v 13 minutah
VIRI: Ringeraja.rs, Planet Lepote, Bodi Eko