Jubilejna deseta serija Lahkonočnic namenjena spodbujanju pripovedovanja
V projektu Lahkonočnice bo po objavljeni celotni seriji novih pravljic že 163 pravljic, ki nagovarjajo aktualne teme, s katerimi se pri odraščanju srečujejo otroci, staršem in vzgojiteljem pa nudijo izhodišče za pogovor z njimi.
Zadnje poročilo Mednarodne raziskave napredka bralne pismenosti1 je slovenske otroke uvrstilo v spodnjo polovico sodelujočih držav in pokazalo, da je bralna pismenost pri nas v zadnjih letih upadla. Nova serija prepoznavnih pravljic Lahkonočnic zato s pripovedovalskimi spodbudami otrokom pomaga osvojiti to veščino. Premišljeno zasnovana zvočno pravljična nanizanka v petih delih je nastala v sodelovanju s strokovnjaki in znanimi ustvarjalci, prvi del pa je že na voljo za poslušanje v mobilni aplikaciji Lahkonočnice.
»Lahkonočnice so čudovit družbeno odgovoren projekt, ki so skozi leta od širše naravnanih družbenih tem prerasle v razvojno usmerjene in didaktične serije pravljic, s katerimi zabavamo in poučujemo otroke, hkrati pa služijo kot pripomoček za starše in vzgojitelje. Z novo serijo želimo otroke navdušiti za pripovedovanje, kar je veščina, ki jih bo spremljala vse življenje,« je o novih Lahkonočnicah povedala Tatjana Kos, vodja projekta Lahkonočnice.
Pripovedovanje enakovredno branju in pisanju
Nova serija Lahkonočnic je nastala po kreativni zasnovi in v sodelovanju z izr. prof. dr. Barbaro Baloh, strokovnjakinjo za didaktiko slovenščine, in Samanto Kobal, dramaturginjo in gledališko pedagoginjo s Pedagoške fakultete Univerze na Primorskem. Kot pravita, je pripovedovanje zgodb enakovredna dejavnost za razvoj pismenosti, kot sta branje knjig in pisanje besedil: »Pripovedovanje je najosnovnejši način komunikacije in ena izmed ključnih jezikovnih zmožnosti, ki vpliva tudi na učni uspeh. Če želimo postati dobri pripovedovalci, se je potrebno pripovedovalskih tehnik in strategij naučiti že v predšolskem in zgodnjem šolskem obdobju, ki sovpadata s ključnim razvojem vseh jezikovnih in govornih zmožnosti,« je povedala dr. Barbara Baloh. »Zgodbe in tehnike, ki otroka spodbujajo k izražanju svojih misli, so zametek plodne ustvarjalnosti, ki otroka nauči, kako odkrivati, negovati, trenirati in uporabiti lastne potenciale skozi celo življenje,« je dodala Samanta Kobal.
PREBERITE TUDI: Zvočne pravljice Lahkonočnice odslej na voljo tudi v mobilni aplikaciji
Več kot 160 pravljic znanih ustvarjalcev
V projektu Lahkonočnice bo po objavljeni celotni seriji novih pravljic že 163 pravljic, ki nagovarjajo aktualne teme, s katerimi se pri odraščanju srečujejo otroci, staršem in vzgojiteljem pa nudijo izhodišče za pogovor z njimi.