cookie-img

Spletno mesto uporablja piškotke

za zagotavljanje spletne storitve, analizo uporabe, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotov ne bi mogli nuditi. Z nadaljnjo uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Je res primerno objavljati otrokove fotografije?

clock-img

6.8.2024

Pri objavi fotografij na socialnih omrežij po navadi ne razmišljamo o tem, da bo morda kdo to fotografijo brez našega dovoljenja delil po svetovnem spletu ali jo celo uporabljal za pedofilijo. Je previdnost pri objavi otrokovih fotografij odveč?

Je res primerno objavljati otrokove fotografije?

Do konca sveta ponosne mamice želimo svojo srečo - tega najbolj srčkanega dojenčka oziroma otroka pokazati tudi drugim in tudi njim polepšati dan.

Tudi tako, da na katerem od socialnih omrežij podelimo njegovo fotografijo, ko se srečno smeji ali usvoji kakšen nov razvojni mejnik.


Pri tem seveda ne razmišljamo o tem, da bo morda kdo to fotografijo brez našega dovoljenja delil po svetovnem spletu ali jo celo uporabljal za pedofilijo.

Pa saj jo vidijo samo moji Facebook ali Instagram prijatelji, ki jim zaupam!

Je torej previdnost pri objavljanju otrokovih fotografij zares odveč, smo preverili pri gibanju študentk socialne pedagogike - Mali biser. 

 

PREBERITE TUDI: So otrokove fotografije na Facebooku varne?

 

Vsak naj si sam kroji svoj digitalni odtis

"Ideja za Mali biser je nastala  na Pedagoški fakulteti, ko smo študentke magistrskega študija socialne pedagogike ugotavljale, da imamo v Sloveniji zares visok odstotek zaupanja in s tem občutka varnosti, ko gre za objavljanje otrokovih fotografij na spletu. Kot da starši enostavno ne pomislijo na morebitne negativne posledice, ki pa so v sodobni spletni družbi vse bolj verjetne in številne.

Z našim profilom na Instagramu smo zato želele spodbuditi vse starše, da se pred objavo otrokove fotografije prav vsakič vprašajo, če je ta fotografija zares primerna za objavo in če bi to dejanje lahko v prihodnosti prineslo neprijetne posledice za otroka," so pojasnile avtorice projekta, ki v skladu z osnovno smernico gibanja Mali biser, ki je varovanje zasebnosti otroka, ostajajo anonimne.

"Pri tem ne smemo pozabiti, da ne gre le za problem pedofilije, saj ima lahko neprimerna objava otrokove fotografije tudi druge negativne plati. Same smo prepričane, da je prav, da prav vsakemu posamezniku - pa četudi je star le nekaj mesecev ali let - omogočimo, da si sam kroji svoj digitalni odtis oziroma, da si sam izbere, kaj želi, da je o njem objavljeno na spletu in kaj ne," starše opozarja Mali biser.

 

otrokove fotografije

Pri fotografiranju in objavah otroka ne prikazujmo otrokovega obraza, otrok naj ne bo pomanjkljivo oblečen in ne razkrivajmo lokacije nastale fotografije. (FOTO: Mali Biser)

 

Niste slab starš, če objavite otrokovo fotografijo!

"Ko smo ustvarjale profil Mali Biser, smo se srečevale predvsem z dilemo glede tega, da bi se starši, ki objavljajo fotografije svojih otrok, zaradi naših objav lahko počutili napadene. Pa vendar naš namen tega gibanja ni, da bi se starši, ki so objavili ali objavljajo fotografije svojih otrok na spletu, počutili kot slabi starši.

Pri našem raziskovalnem delu nas je zanimalo predvsem to, zakaj je objavljanje otroških fotografij postalo tak velik trend. Želele smo razumeti vzgib staršev, ki to počno, in jim ponuditi neko varno alternativo, s katero bi morda lahko zadovoljili to svojo potrebo, hkrati pa poskrbeli za otrokovo varno zasebnost na spletu," so pojasnile študentke, ki same še niso mame, toda razumejo ponos staršev, ki želijo fotografije svojih otrok podeliti tudi na spletu.

 

PREBERITE TUDI: Kako posneti dobro fotografijo nosečniškega trebuščka?

 

Kako vendarle poskrbeti, da bodo objave fotografij varne?

"Vsak človek je zase svet, pravi Tone Pavček, zato pravil ni. So pa priporočila, ki si jih lahko ogledate na Instagram profilu Mali Biser.

Gre za načine fotografiranja in objav, na katerih ne prikazujemo otrokovega obraza in ne razkrivamo lokacije nastale fotografije. Pomembno je tudi, da otrok ni pomanjkljivo oblečen ter da ne razkrivamo njegovih navad, intimnih dogodkov in delov vsakdanje rutine. Poleg tega pa se nam prav tako ne zdi primerno oglaševanje izdelkov skozi otrokove besede," je le nekaj priporočil za bolj varno objavljanje otrokovih fotografij z nami podelil Mali biser, ki dodaja:

"Pri tem pa se moramo vedno zavedati, da vsaka objava otrokove fotografije na spletu s sabo prinaša določeno tveganje. Tudi, če nimamo veliko Facebook prijateljev in Instagram sledilcev. Previdnost je potrebna na prav vsakem koraku."

 

Mali Biser

Na strani Mali Biser staršem ponujajo varno alternativo, s katero bi lahko zadovoljite to svojo potrebo, da pokažete svoj zaklad, hkrati pa poskrbite za otrokovo varno zasebnost na spletu. (FOTO: Mali Biser)


news-img

ABC Šport: Migamo, igramo in fino se imamo že 25 let!

ABC Šport že 25 let ponuja pestre in netekmovalne vadbe za otroke od 1. do 16. leta. Programi so prilagojeni starosti in potrebam otrok – od telovadbe za najmlajše do atletike za šolarje. Pridružite se nam in odkrijte svet športa na zabaven način.

favorite-img

Oglasno sporočilo

DARILNI PAKETI

article-img

Vsak mesec podarjamo bogata darila nosečkam, družinam z novorojenčki, malčki in otroki, parom, ki si želijo otroka in ženskam, ki bi se razvajale.

Klikni in izberi svoj darilni paket!

Darilni paketi - Prijava Nosečka
Darilni paketi - Prijava Novorojenček, dojenček
Darilni paketi - Malček (od 1 do 3 let)
Darilni
Darilni paketi - Želiva si otroka
Darilni paketi - Ženska sem