cookie-img

Spletno mesto uporablja piškotke

za zagotavljanje spletne storitve, analizo uporabe, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotov ne bi mogli nuditi. Z nadaljnjo uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Javna banka: Darovanje popkovnične krvi

clock-img

12.1.2012

Vsaka zdrava nosečnica se lahko pred porodom odloči, da bo popkovnično kri (matične celice) darovala v javno banko. Shranjevanje je prostovoljno in brezplačno.

Javna banka: Darovanje popkovnične krvi

Popkovnična kri je kri novorojenčka, ki se nahaja v posteljici in popkovnici, poleg zrelih krvnih celic vsebuje tudi majhno število matičnih celic. Matične celice sodelujejo pri obnavljanju telesa, delijo se in dozorevajo v različne vrste zrelih celic, ki zamenjujejo stare in poškodovane celice tkiv in organov. Po porodu se lahko starši odločijo, da bodo te matične celice shranili ter jih uporabili kot vir krvotvornih in drugih matičnih celic za zdravljenje bolezni s presajanjem celic.

Pomanjkljivosti popkovnične krvi pa sta majhno število krvotvornih matičnih celic, ki trenutno zadostuje za presajanje pri otrocih in osebah, ki so lažja od 25 kilogramov, ter daljši čas potreben za začetek delovanja presadka.

 

Darovanje v javno banko

Starši se lahko odločite in popkovnično kri darujete za potrebe javnega zdravstva, torej v javno banko. Tam jo shranijo in vpišejo v seznam shranjenih krvotvornih matičnih celic. Shranjena popkovnična kri je tako na voljo za zdravljenje bolnikov s presaditvijo krvotvornih matičnih celic tako v Sloveniji kot tudi drugje po svetu.

Shranjevanje v javni banki je prostovoljno in brezplačno.


Komu koristi darovana popkovnična kri?

Z darovanjem popkovnične krvi v javne namene, lahko rešite življenje bolnemu otroku ali odraslemu, ki potrebuje zdravljenje s presajanjem krvotvornih matičnih celic. In z vsakim darovanjem v javno banko se možnost, da za bolnike najdejo ustrezne tkivno skladne krvotvorne matične celice povečuje.

 

Kdo lahko daruje?

Vsaka zdrava nosečnica se lahko pred porodom odloči, da bo darovala popkovnično kri. Imeti mora negativne izsledke testov na prisotnost nalezljivih bolezni, kot so HIV in hepatitis. V svoji družini ne sme imeti genetskih bolezni, kot so hemofilija, avtoimunske bolezni. Prav tako ne sme imeti v svoji družini teh bolezni biološki oče otroka.


Kdaj se naj nosečnica prijavi za darovanje popkovnične krvi?

Najbolj priporočljivo je, da se prijavi okrog 32. tedna nosečnosti. Ker pa se lahko s presaditvijo krvotvornih matičnih celic iz popkovnične krvi prenesejo določene bolezni, nosečnica pred darovanjem izpolni vprašalnik, iz katerega je mogoče razbrati tveganje za prenos okužbe z nevarnimi mikroorganizmi in določenimi genetskimi boleznimi. Zaupnost in tajnost podatkov pa sta zajamčena.

Seveda pa se lahko o tem, ali bo darovala popkovnično kri, premisli kadar želi.


Ali je za shranjevanje pimerna vsaka popkovnična kri?

Čeprav se odločite za darovanje, vam v javni banki ne morejo zagotoviti, da je vaša popkovnična kri primerna za shranjevanje in kasnejšo presaditev. Shranijo namreč le okrog 26 odstotkov darovane krvi.

V določenih primerih popkovnična kri ni primerna za shranjevanje, sploh, če se med postopkom zbiranja kontaminira ali se je zbere premalo in posledično vsebuje tudi premalo matičnih celic. Kri, ki ni primerna za shranjevanje, bodo z vašim dovoljenjem uporabili v raziskovalne namene ali pa jo n neoporečen način uničili.

 

Kako poteka postopek?

Preden se odločite, da boste darovali popkovnično kri v javno banko, se o tem posvetujte s svojim ginekologom. Nato se obrnite na javno banko, kjer boste dobili vse potrebne informacije.

 

Kako poteka odvzem?

Odvzem je varen in povsem neboleč tako za mater kot tudi za otroka. Opravijo ga po porodu, ko je popkovnica že prerezana in otrok rojen. Iglo zabodejo v veno popkovnice, ko je posteljica šev materici. Kri steče po cevki v sterilno vrečko za zbiranje popkovnične krvi. V laboratoriju potem to kri pregledajo, obdelajo, zamrznejo in shranijo pri nizkih temperaturah v tekočem dušiku za dobo več let.


 

Preberi še:

Matične celice

DARILNI PAKETI

article-img

Vsak mesec podarjamo bogata darila nosečkam, družinam z novorojenčki, malčki in otroki, parom, ki si želijo otroka in ženskam, ki bi se razvajale.

Klikni in izberi svoj darilni paket!

Darilni paketi - Prijava Nosečka
Darilni paketi - Prijava Novorojenček, dojenček
Darilni paketi - Malček (od 1 do 3 let)
Darilni
Darilni paketi - Želiva si otroka
Darilni paketi - Ženska sem