cookie-img

Spletno mesto uporablja piškotke

za zagotavljanje spletne storitve, analizo uporabe, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotov ne bi mogli nuditi. Z nadaljnjo uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Igre za dojenčke

clock-img

28.9.2024

Otroci se ob igri naučijo razumeti svet, ki jih obdaja. Otrok se prek igre uči, razvija in pripravlja na življenje; igra je spoznavanje sebe in drugih, igra spodbuja razvoj in pripomore k popolnemu razmahu otrokovih sposobnosti.

Igre za dojenčke

O tem, zakaj je igra tako pomembna in predvsem, kako se z dojenčkom igrati, smo govorili z Damijano Medved, oblikovalko in koordinatorko programov Mamezofe.

 

Kdaj se lahko začnemo igrati z dojenčkom?

»Pravzaprav se lahko začnemo z njim igrati že v času nosečnosti. Npr. v pozni nosečnosti tako, da potrkamo po trebuhu in potem počakamo na njegov odziv. Sama sem zelo rada tako komunicirala z mojimi otroki, še posebej takrat, ko me je zaskrbelo, da jih že nekaj časa nisem čutila. In vedno so mi odgovorili :-)

Sicer pa od prvega hipa, ko so na svetu. Seveda nam je pri načinih igranja v veliko pomoč tudi osnovno védenje o otrokovem razvoju. Najbrž nam je vsem jasno, da dojenčku ne bomo za igro dali v reševanje sudoku, manj pa je znano, da novorojenček zelo dobro vidi kontrastne barve (npr. kombinacija črno-bele) in da so nežni pastelni toni igračk, ki jih obesimo nad previjalno mizo, potemtakem bolj v veselje staršem kot otrokom.«

 

PREBERITE TUDI: Igre z dojenčkom za spodbujanje govora

 

Zakaj je igra pomembna tudi za najmlajše?

»Strinjam se s Katjo Sodnik, ki piše: »Igra je v prvih sedmih letih otroka življenjsko pomembna, saj je osnova njegove prihodnje dobrobiti, pa tudi temelj njegovega intelektualnega, socialnega in fizičnega razvoja.« In nadaljuje: »V zgodnjem otroštvu gre pravzaprav za raziskovanje in odkrivanje sveta: to otroka zaposluje ves čas njegove budnosti. Svoje čute polno preizkuša, ne glede na to, ali vleče, meče, okuša, gleda …«

Za otroke je igra dejavnost, ki ji namenijo največ časa in posebej pomembno dejstvo je, da je pri igri proces tisti, ki nudi zadovoljstvo in ne toliko končen rezultat. Zato je tudi zelo pomembno, da se otrok pri igri ne prekinja in da jim pustimo, da 'naredijo sami', saj sicer s svojim posredovanjem pokvarimo vse veselje.

 

Kakšne so igre za najmlajše?

»To so igre, ki zaposlujejo dojenčkove čute. Damo mu npr. poslušat različne zvoke (šumenje vode, morja, dežja, glasbila …). Nesemo ga pod drevo, kjer lahko opazuje premikanje listov, naredimo svoj mobile iz kontrastnih barv in ga obesimo nad previjalno mizo ali igralno površino. Izpostavljamo ga različnim vonjem (cvetja, hrane …), v otip mu ponudimo različne materiale (različno blago, les …). V posebno sprostitev in zadovoljstvo je tudi skupna kopel z dojenčkom. Igramo se različne prstne igre, bibarije (še znate Miška kašo kuha?). Dojenčku so tudi zelo zanimive igre z ogledalom, pa ples v naročju pri mami. Z njim lahko tudi nežno telovadimo in mu ob tem pojemo. Zanimive so tudi pesmice, spremljane z gibi (saj poznate tisto Če si srečen …). K igri sodi tudi skupno listanje in prebiranje knjig. Nad pihanjem in lovljenjem milnih mehurčkov so tudi vedno znova očarani. Zabavne so tudi skrivalnice. In še in še.

Marsikdaj nas preseneti, kaj zabava in zaposli našega dojenčka. Kaj in s čim se rad igra. Eno od temeljnih navodil bi tako lahko bilo, da ni treba preobložiti iger, jih preveč zakomplicirati. Očarajo namreč lahko povsem preproste, nam tako zelo samoumevne stvari, kot je npr. strmenje v premikajoče se liste v lahnem poletnem vetrcu. Odrasli tega še opazimo ne, dojenček pa se s tem prvič sreča in je seveda prevzet.«


Koliko časa naj traja igra z dojenčkom?

Igra je med drugim lahko tudi odličen način za urjenje koncentracije pri otroku. Zato je tudi zelo pomembno, da otroka ne prekinjamo pri igri, mu ne vsiljujejemo novih idej za igranje, nove igrače, medtem, ko se on igra s svojo prvo izbiro.

Merilo za dolžino igre naj bo otrokovo zadovoljstvo. Težko bi postavila normo, koliko časa naj traja igra; saj tu igra vlogo veliko dejavnikov: razvojna stopnja otroka, njegovo razpoloženje, stopnja naspanosti, okolja, v katerem se ta igra vrši, kdo se z otrokom igra in v kakšnem odnosu je s to osebo … Če določena igra torej ne vzbudi takojšnjega zanimanja, velja poskusiti ponovno v drugačnih okoliščinah.

 

PREBERITE TUDI: Ali dojenček potrebuje igrače?


Katere igrače ponuditi dojenčku in zakaj prav tiste?

Marsikdaj smo presenečeni, s čim vse se dojenček igra in nas lahko obenem tudi žalosti, da igrača, ki smo jo skrbno izbirali, ostaja pozabljena in za dojenčka nezanimiva. Sicer je priporočljivo, da je igrača narejena iz naravnih materialov, okolju prijazna, lahko jo seveda izdelamo tudi sami. Take igrače imajo še posebno vrednost, saj vanje vtkemo tudi ljubezen do svojega otroka.

Zlato pravilo za igro z novorojenčkom je: Najboljša igra za moj razvoj je tvoj dotik. Dotik je namreč ključen, saj vpliva na otrokov čustveni razvoj, razvijanje zaupanja, daje mu občutek varnosti. Skrb, da bi novorojenčka razvadili, ker bi bil preveč v našem naročju, je tako resnično odveč. Z znanjem o otrokovem razvoju ter opazovanju pa lahko sami ugotovimo, kdaj je čas za uvajanje nove igre ali nove (kompleksnejše) igrače. Pri čemer naj nam temeljna dejstva o razvoju služijo kot okvir, bistveni del pa je naše opazovanje in spremljanje otrokovega razvoja. Tako npr. vemo, da je sluh pri zdravem novorojenčku odlično razvit in da ga naš glas pomirja ter se lahko igramo z njim tako, da mu pojemo, pripovedujemo, se z njim pogovarjamo.

 

- Pri treh mesecih dojenček odkrije roke in prste na njih in mu postanejo najljubša igrača; mi pa se z njim igramo tako, da poimenujemo dele telesa med previjanjem in kopanjem.

- Pri štirih mesecih pa je čas za prve igrače; naj bodo take, ki jih lahko dojenček brez nevarnosti da v usta, to je tudi trenutek za prve ropotuljice.

- Pri petem mesecu se morda že zna prevaliti s hrbta na trebuh, kar mu nudi novi zorni kot opazovanja.

- Pri šestih mesecih že lahko lokalizira izvor zvoka, zato je to tudi čas za zvočne igrače.

- Pri sedmih mesecih se začne igrati s svojimi stopali, od osmega meseca naprej že tudi spušča predmete iz rok, kar mu nudi velik užitek (poznate igro Jaz mečem, ti pobiraš?).

- Od devetega meseca dalje so aktualne igrače, kot so lončki, ki se jih da zlagati drugega v drugega, pa natikanke, tudi mehke igrače.

- Pri enem letu starosti so že motorično zelo spretni in v tej starosti damo otroku tudi prvo žogo. Z njo naj počenja, kar hoče. Žoga sili otroka k posebnemu gibanju, ko se pred njim kotali. To je seveda le nekaj primerov in zelo grob prikaz osnovnih igralnih dejavnosti.

Svoj čas je v okviru Ministrstva za šolstvo in šport delovala Komisija za oceno igrač, katere primarna naloga je bila dodelitev znaka dobra igrača tistim igračam, ki ustrezajo kriterijem, ki zajemajo oceno varnosti igrače, likovno oblikovno oceno, tehnološko in tehnično vzgojno oceno ter pedo-psihološko oceno. Nekaj teh igrač s to oznako je še vedno mogoče dobiti.«

 

Kaj moramo upoštevati pri igri z dojenčkom?

»Pomembno je, da smo pri igri z dojenčkom sproščeni, da nam je igranje (tudi nam) v veselje. Da nam ni nerodno. Da se preprosto radi igramo. Tudi tega se da naučiti; s prizanesljivostjo in ljubeznijo do sebe. In ja, da tudi priznamo, kadar nam do igre ni in se ne silimo. Preprosto bodimo spontani in iskreni – do sebe in do otroka.«

 

PREBERITE TUDI: Družinske aktivnosti na prostem 


Kje naj dobim ideje za igro z dojenčkom?

»Prej ali slej nam nekako zmanjka idej, kaj bi se lahko igrali z dojenčkom. Najlažje se bomo naučili novih iger tako, da se jih bomo igrali. Dober vir informacij in idej so tudi druge mame, vzgojiteljice in učiteljice. Seveda obstajajo tudi različne knjige s predlogi, spletne strani, različne delavnice, igralne urice … Ampak, najlažje se je nove igre naučiti in tudi zapomniti tako, da se jih preprosto – igraš.«

 

DARILNI PAKETI

article-img

Vsak mesec podarjamo bogata darila nosečkam, družinam z novorojenčki, malčki in otroki, parom, ki si želijo otroka in ženskam, ki bi se razvajale.

Klikni in izberi svoj darilni paket!

Darilni paketi - Prijava Nosečka
Darilni paketi - Prijava Novorojenček, dojenček
Darilni paketi - Malček (od 1 do 3 let)
Darilni
Darilni paketi - Želiva si otroka
Darilni paketi - Ženska sem