Ektopična ali zunajmaternična nosečnost je nosečnost, pri kateri se plod razvija ali zunaj maternične votline (v jajcevodu, trebušni votlini) ali pa na netipičnem mestu znotraj nje (maternični rog, maternični vrat).
Vzroki
Ektopična nosečnost lahko nastane zaradi mehaničnih ali funkcijskih faktorjev, ki ovirajo prehod oplojenega jajčeca v maternično votlino. Večina ( do 98%) jih nastane v jajcevodu (>50% v ampuli, 20% na maternični ožini in 12% na fimbrijah-resičasti izrastki jajcevoda), ostale pa drugje v trebušni votlini.
Kot vzrok za nastanek ektopične nosečnosti je na prvem mestu kronična pelvična (medenična) vnetna bolezen, ki jo večinoma povzroča okužba z bakterijo Clamydia trachomatis ali Neisserio gonorrheae, od ostalih pa predhodni operativni posegi v medenični votlini, kajenje, uporaba znotrajmaterničnega vložka, starost, število spolnih partnerjev in predhodni splav.
Posledice
Visok odstotek žensk z ektopično nosečnostjo splavi v zgodnjih stadijih nosečnosti. Produkti nosečnosti se lahko dalj časa nahajajo znotraj jajcevoda kot kronična ektopična nosečnost ali se postopoma absorbirajo. Če pride do ugnezdenja oplojenega jajčeca na delu jajcevoda se sčasoma zaradi omejene raztegljivosti jajcevod pretrga, pri tem pa nastane krvavitev, ki je lahko postopna ali nagla in lahko privede do hemoragičnega šoka (šok, ki nastane zaradi velike izgube krvi), kar lahko predstavlja življenje ogrožajoče stanje za nosečnico. Plod pri tem načeloma odmre, razen izjemoma, ko lahko dobi kljub temu dovolj cirkulacije (krvnega pretoka od matere), da se nosečnost v abdominalni votlini izpelje do termina (konca).
Kako jo lahko prepoznamo?
V primerjavi z ostalimi oblikami motenj v zgodnji nosečnosti tu ne najdemo značilne bolečine ali najdb v kliničnem pregledu, ki bi diagnosticirale razvijajočo se zunajmaternično nosečnost. Najpogosteje se pojavita vaginalna krvavitev in kronična pelvična bolečina, ki ju včasih spremljajo krči. Menstruacija je lahko zakasnjena ali odsotna. Ob pretrganju se lahko pojavi nenadna huda bolečina, ki jo spremljajo znaki šoka ali vnetja trebušne mrene.
Pri sumu na ektopično nosečnost je potrebno najprej v urinu izmeriti hormon, ki ga izloča posteljica in je povišan tako pri ektopični, kot ne-ektopični nosečnosti, prav tako pa je potrebno narediti tudi ultrazvočno preiskavo. Če se pri tej najde zunajmaternična nosečnost, predstavlja to najbolj zagotovo diagnozo, žal pa večkrat rezultati ultrazvoka niso visoko specifični.
Zdravljenje
Način zdravljenja ektopične nosečnosti je lahko kirurški ali ne-kirurški. Pri kirurškem se s posebnim inštrumentom odstrani jajcevod z jajčnikom, ne-kirurškem pa se zametki ektopične nosečnosti posrkajo, lokalno pa se vbrizgajo različni mediatorji vnetja. Seveda pri vsem tem ne smemo pozabiti, da določen odstotek ektopičnih nosečnosti spontano izgine.
Ektopična nosečnost je načeloma usodna za zarodek in nezdravljena predstavlja visoko tveganje za nosečnico, zato jo je zelo pomembno hitro diagnosticirati. Ultrazvok in meritev hormona nosečnosti v urinu predstavljata predpogoj za uspešno zdravljenje in spremljanje takšnih pacientk.
Literatura:
- M.H.Beers, R.S.Porter,T.V.Jones,J.L.Kaplan,M.B.Berkwits; 2006, The Merck Manual. 18th edition. b.k.; Merck Research laboratories
- Slovenski Medicinski e-Slovar; 2002; Medicinska fakulteta v Ljubljani, Lek d.d.
- Monga; 2006;Gynaecology by ten teachers. 18th ed.; Edward Arnold (Publishers) Ltd.
- Pajntar, Novak-Antolič; 2004; Nosečnost in vodenje poroda; Cankarjeva založba