Družinski sestanek - Družinske novoletne zaobljube
S pomočjo družinskih sestankov se bo otrok naučil dveh pomembnih življenjskih lekcij - kako predstaviti svoje ideje in želje ter da ni konec sveta, če jih ne more uresničiti.
Začetek novega leta je odlična priložnost za uvedbo družinskih sprememb, ki jih načrtujete že nekaj časa, pa za njih čez leto kar ni časa oziroma z njimi odlašate.
Zato si ta vikend vzemite čas za družinski sestanek, na katerem bodo sodelovali vsi družinski člani.
Preverite, kako se lotiti takšnega družinskega sestanka.
1. Največ pol ure
Družinski sestanki naj ne bodo predolgi, saj jih bodo sicer otroci zasovražili oziroma vse težje sodelovali. Že v 15 minutah se lahko pogovorite veliko, vsekakor pa pazite, da niso daljši kot pol ure. Še posebej, če imate majhne otroke.
Veliko bolje je, če je družinskih sestankov več in so krajši, kot da imate enega na mesec in poskušate na enem srečanju rešiti prav vse družinske težave ter dileme.
PREBERITE TUDI: Ko imata oče in hči težave ...
2. Termin, ki bo ustrezal vsem družinskim članom
Če gre za nujen družinski sestanek (zaradi akutne družinske težave), seveda ne boste čakali na primeren čas. Toda, ko gre za načrtovane družinske sestanke - kot je na primer sestavljanje družinskih novoletnih obljub -, je vsekakor smiselno, da izberete termin, ki bo ustrezal vsem družinskim članom. Ko nihče ni utrujen, lačen, pod stresom ali časovnim pritiskom.
Včasih je lahko že iskanje pravega termina velik družinski izziv, toda ne pozabite tudi na tradicionalne in pogosto zelo učinkovite predloge kot so med vožnjo v avtomobilu, pri kosilu ali čez vikend po zajtrku.
3. Določite pravila družinskega sestanka
Bistvo družinskega sestanka je ustvarjanje varnega prostora, v katerem lahko tudi otroci na glas povedo, vse, kar jih teži in bremeni. Tako glede družine kot njihovega življenja na splošno.
Zato je za zagotavljanje varnega prostora nujno, da postavite določena pravila družinskega sestanka. Na primer: Poslušamo brez prekinjanja, Vsak družinski član ima na voljo pet minut, Mama in oče izmenično vodita družinski sestanek in podobno.
PREBERITE TUDI: BLOG - Absurdnost kaznovanja
4. Prav vsak družinski član lahko pove svoje
Osnovno pravilo dobrega družinskega sestanka je, da zares vsakemu družinskemu članu omogočimo, da pride do besede.
Toda, to ne pomeni - kot pogosto zmotno sklepajo starši -, da moramo zato pri starševskih odločitvah upoštevati prav vse otroške želje, ki so bile izražene na družinskem sestanku.
Četudi otrokova beseda ne bo imela konkretnega učinka (uresničitve tega, kar si je zamislil), bo to frustracijo veliko lažje sprejel in predelal, če bo vedel, da smo mu vsaj prisluhnili in ga vzeli resno.
S pomočjo družinskih sestankov se bo tako otrok naučil dveh pomembnih življenjskih lekcij - kako predstaviti svoje ideje in želje ter da ni konec sveta, če jih ne more uresničiti.
5. Zapišite, kar ste se dogovorili
Kot na vseh sestankih, je tudi na družinskih sestankih zelo smiselno, če naredite "zapisnik" - da torej zapišete vse, kar ste se družinski člani med sabo dogovorili. Tako se boste izognili pogosti pasti, ko se nekaj dogovorimo, potem pa tega ne prenesemo v življenje.
Poleg tega zapisana beseda deluje nekako "magično" - postane veliko močnejša kot če je samo izgovorjena.
Zapisane dogovore lahko obesite kam na vidno mesto in tako vse družinske člane spomnite na njihov delež dogovora.
PREBERITE TUDI: RINGARAJIN KLEPET - Priložnosti iz izzivi bonus družin
6. Naj družinski sestanki postanejo vaša družinska rutina
Prvi družinski sestanek (v tem letu ali na splošno) je lahko odličen začetek nove družinske rutine - rednih družinskih sestankov, na katerih skupaj iščemo rešitve za družinske težave. Težave, ki jih imamo kot družina, in težave posameznih družinskih članov, ki vedno vplivajo na celotno družino in so torej tudi "naše" težave.
Prvi družinski sestanki morda ne bodo tekli brez težav in tekoče, toda bodite dosledni in vztrajni - tako z rednim sestajanjem (glede na časovni okvir, ki ustreza vaši družini) kot sledenjem pravilom vaših družinskih sestankov.
Uporaba družinskih sestankov za reševanje družinskih konfliktov in rojstvo skupnih družinskih odločitev bo vašo družino povezala na nov način, otroke pa spodbudila pri izražanju lastnega mnenja ter prevzemanju osebne in družinske odgovornosti.
V vsakem primeru pa bo otrokom sporočala: Nama, staršema, je pomembno, kaj menite in čutite vi otroci, in želiva si, da se v naši družini prav vsi dobro počutimo. Pri tem vsi sklepamo kompromise in ne dobimo vedno vsega, kar si želimo, toda vse to doživljamo in preživljamo skupaj. Kot skrbna in ljubeča družina.