Dojenje: S pomočjo začimb do več mleka
Preverite, katere so tiste začimbe, ki na povsem naraven in znanstveno dokazano učinkovit način spodbujajo tvorbo materinega mleka.

V idealnem svetu mama takoj po porodu pristavi svojega novorojenčka, ki se brez težav prisesa na mamino dojko in dojenje steče kot po maslu.
V resničnem svetu je dojenje lahko strašno velika frustracija za mamo, ki si želi dojiti, pa se ji na pot postavljajo številne ovire - od težav pri pristavljanju in slabem sesalnem refleksu dojenčka do razpokanih bradavic in mastitisa ter enostavno premajhne količine mleka.
Če je tudi vaša proizvodnja mleka še vedno v zaostanku z dojenčkovimi potrebami oziroma se še vedno ni uspela prilagoditi otrokovemu ritmu hranjenja, si lahko pomagate na naraven način - z začimbami, ki spodbujajo proizvodnjo materinega mleka. Katere so te začimbe (ki morajo biti seveda ekološkega izvora!), smo preverili v knjigi Ščepec rešitve.
Bazilika
Bazilika spodbuja proizvodnjo materinega mleka in pri dojenih otrocih zmanjšuje kolike. Njeno delovanje ni estrogensko, temveč deluje predvsem tako, da sprošča morebitne blokade (stres, strah), ki lahko povzročajo težave pri izločanju mleka.
Janež
Janež deluje krepčilno na spolne žleze, zato so ga uporabljali kot afrodiziak. Pri doječih materah spodbuja ustvarjanje mleka, lajša krče in dviga energijo telesa.
Koper
Tradicionalno je znano, da koper pospešuje tvorbo mleka pri doječih materah, obenem pa tudi preventivno deluje proti kolikam pri otrocih mater, ki si pomagajo s koprom.
Koromač
Semena koromača so še ena izmed začimb iz družine kobulnic, ki ima neposreden vpliv na pospeševanje izločanja mleka. Danes je tudi znanost priznala njihovo fitoestrogensko delovanje, s čimer razlagajo tudi njihov vpliv na tvorbo mleka.
PREBERITE TUDI: Lahko bolna še vedno dojim?
Kumina
Tudi kumina sprošča gladke mišice, krepi izločanje mleka v času dojenja in deluje proti napenjanju.
Peteršilj
V skupino kobulnic sodita tudi luštrek in peteršilj. Tudi pri njiju zasledimo podoben mehanizem delovanja, vendar ne tako močno kot pri prej opisanih. Najmočnejše fitoestrogensko delovanje so ugotovili pri peteršilju - predvsem v semenih, nekaj manj v korenini in neznatno v listih -, zato so po porodu s peteršiljevimi koreninami in semeni sprožali prvo mleko in povzročali krčenje maternice, da se je posteljica lažje odluščila.
Zanimivo je, da tudi zelena spodbuja prekrvavitev maternice, vendar na tvorbo mleka deluje ravno obratno!
Majaron
Majaron prihaja iz drugačnega rodu rastlin, kljub temu pa ima preverjeno delovanje na ženske hormone. Povečuje prekrvavitev maternice, blaži krče in pri doječih materah spodbuja izločanje mleka.
Začimbna mešanica za doječe matere, ki se izvrstno poda k juham in vsem enoločnicam:
|