Dojenje nedonošenčkov in dvojčkov
Dojenčki, ki se rodijo pred predvidenim datumom poroda in so nedonošeni, včasih še nimajo razvitega sesalnega refleksa. Dojenje pa je nekoliko težje tudi za mamico, ki rodi dvojčka. Kako se lotiti teh izzivov?
![Dojenje nedonošenčkov in dvojčkov](https://static1.ringaraja.net/uploads/SLO/articles/4518/large/dc105fa98efa319e9bbe5c3588ec965c.jpg)
Kako je z dojenjem pri nedonošenčkih in dvojčkih, smo povprašali svetovalko za dojenje Leo Ahčin iz porodnišnice Kranj.
Kako naj mamica dvojčkov uspešno doji? Dvojčki so namreč velikokrat rojeni prej, ali to vpliva na dojenje?
Tudi mamica dvojčkov lahko uspešno doji. Pri tem je zelo pomembna priprava matere na dojenje že v času nosečnosti.
Pozitiven odnos do dojenja je vsekakor pozitiven motiv oziroma stimulus, ki pripomore, da se dojenje čim prej vzpostavi. Mati, ki doji, mora imeti dovolj počitka, biti mora pomirjena, dojenje je ne sme obremenjevati.
Za uspešno dojenje je pomemben tudi zadosten vnos tekočine, ki naj bo vsaj tri litre na dan, in primeren vnos kalorij, kar pomeni, da mora doječa mati jesti mešano, raznoliko in lahko prebavljivo hrano. Prav tako je pomembno, da ima mati podporo okolja, še posebej moža oziroma partnerja.
Že v porodnišnici se trudimo, da bi mati dojila oba otroka hkrati. Najpogostejši položaj, ki ga prakticiramo, je položaj rugby žoge. V kolikor nismo uspešni, pa mati podoji najprej enega in nato drugega otroka s tem, da menja pri vsakem obroku vrstni red. Pomembno je, da v primeru težav mati takoj ne obupa, temveč vztraja.
Danes je materam omogočena 24-urna pomoč, v smislu nasvetov, kako ukrepati ob nastanku težav tako strokovnjakov IBCLC, ki smo mednarodni pooblaščeni svetovalci za laktacijo z opravljenim izpitom, prav tako pa jim je omogočena laična pomoč svetovalcev LLLI. Matere do otrokove starosti enega meseca lahko v primeru težav pri dojenju pokličejo tudi v porodnišnico, kjer so rodile.
PREBERITE TUDI: S pomočjo začimb do več mleka
Kaj pa mamice, ki so rodile nedonošenčke, ga lahko uspešno dojijo oziroma kako naj se pripravijo na dojenje?
Na uspešno dojenje vsekakor vpliva donošenost otroka, kar pomeni, da bližje predvidenemu datumu rojstva kot je otrok rojen, manj težav pri dojenju se pričakuje. Sesalni refleks se namreč razvije med 35. in 36. tednom gestacijske starosti.
Kako bo dojenje steklo, pa ni odvisno samo od prisotnosti sesalnega refleksa, temveč so tu pomembni tudi drugi dejavniki. Velikokrat se zgodi, da ima nedonošen otrok prisoten sesalni refleks, pa se pri dojenju hitro utrudi. V takem primeru dolgotrajno dojenje ne pride v poštev, temveč 10-15 minut na vsaki strani oziroma je interval odvisen od vsakega otroka posebej in se je potrebno prilagoditi njegovim potrebam in zmožnostim.
Tudi mati, ki rodi nedonošenčka, lahko torej uspešno doji, vendar je pričakovati malo več prehodnih težav, spet odvisno od gestacijske starosti otroka in kako je mati na dojenje pripravljena. V prvih dneh življenja je pričakovati, da bo mati potrebovala malo več pomoči s strani medicinskih sester pri dojenju.
Metod, kako vzpostaviti dojenje nedonošenčka, je več. Katero metodo bomo uporabili, pa je odvisno od posameznega otroka in mamice. Pomembno je, da izberemo metodo, ki bo čim hitreje pripeljala do uspešnega dojenja in s tem k zadovoljstvu tako mamice kot otroka in zdravstvenega osebja.