cookie-img

Spletno mesto uporablja piškotke

za zagotavljanje spletne storitve, analizo uporabe, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotov ne bi mogli nuditi. Z nadaljnjo uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Dojenje na dopustu

Prav z dojenčkom se gre najlažje na počitnice. Še posebej s tistim dojenčkom, ki je dojen.

Dojenje na dopustu

Dolgo ste se že veselili poletja, ko otroku ne bo treba kar naprej oblačiti jopice in kapice, ko boste lahko z njim več zunaj, bodisi na sprehodu v parku ali doma na vrtu. Ali je prihod dojenčka spremenil vaše vsakoletne načrte za počitnice? Ali si želite s celo družino na morje ali v hribe, pa vas begajo mnoge bolj ali manj ostre pripombe sorodnikov in znancev? »Ali si nora, z dojenčkom na morje, pa v taki vročini?« Kaj šele v gore ali na taborjenje! Pa je to res tako nepremišljeno?


Za take nergače imam samo en odgovor: »Prav z dojenčkom se gre najlažje na počitnice. Še posebej s tistim dojenčkom, ki je dojen.« Mama ima namreč vse, kar dojeni otročiček potrebuje; mehko naročje in sladko materino mleko. Seveda bo prav prišel tudi zavoj plenic, majčka in dobra krema in klobuček, ki bosta zaščitila nežno otroško kožo pred soncem. Toda mamici dojenčka v primerjavi s tisto, ki gre na dopust z malčkom ali predšolskim otrokom, ne bo treba vlačiti s sabo stekleničk, kašic, kahlic, kanglic in druge opreme, ki zavzame polovico, če ne kar ves prtljažnik. Doječi mamici ne bo treba skrbeti niti za stekleničke, prekuhano vodo in sterilizirane cuclje. Doječa mamica ima hrano in pijačo za svojega otročička vedno pri roki, ni je treba ne mešati, ne redčiti, ne pogrevati, ne hladiti. Če bo dojenčka pristavila k prsim vsakič, ko bo želel, ne bo nikdar lačen ali žejen.


Dve vrsti materinega mleka

V materinih prsih se namreč proizvajata dve vrsti mleka, redkejše t.i. »prednje mleko«, ki je bolj vodeno in otroka odžeja, ter bolj mastno »zadnje mleko«, ki otroka nasiti. Če je torej otrok samo žejen, bo sesal pri prsih krajši čas in se odžejal le s prednjim mlekom. Doječega otroka je namreč nemogoče prisiliti, da bi popil več, kot mu to narekuje njegova notranja potreba. Ko se odžeja ali naje, bradavico preprosto izpusti. Če mu jo znova ponudimo ali ga damo na drugo stran, bo morda še nekajkrat potegnil, potem pa zopet prenehal.


Poleti imajo dojeni otroci drug ritem

Mamice, ki ne dojijo po urniku, ampak se odzivajo na želje in potrebe svojih dojenčkov, bodo verjetno opazile, da se poleti oziroma v bolj vročih dneh spremeni ritem otrokovega hranjenja. Rajši se doji večkrat po malem in ima manj dolgih, polnih podojev. Tudi nam poleti ne prijajo veliki obroki z juho, mesom in prikuho, ampak rajši posežemo po osvežujoči solati ali sadju.


Več tekočine tudi za dojenčke!

Popijemo seveda tudi veliko več tekočine, saj našo telesno tekočino izgubljamo s potenjem. Tudi dojenčkom je vroče in so zato bolj žejni in se tako želijo dojiti pogosteje. Mnoge mamice se sprašujejo, ali materino mleko zadošča tudi poleti, saj dobivajo nasvete, da je treba dojenčkom poleti ponuditi tudi vodo, čaj ali sadni sok. Če se pri dojenju držite urnika in ga ne želite prilagoditi, potem je prav, da vaš otrok dobi dodatno količino tekočine. Najbolj zdrava je seveda sveža pitna voda, nesladkan čaj in na koncu sadni sok, ki ga je dobro razredčiti z vodo. Toda če se boste odločili in poskušali vse otrokove potrebe izpolniti z dojenjem, vam ne bo treba skrbeti, kakšne kvalitete je pitna voda na kraju počitnikovanja, ne bo vam treba izgubljati časa in energije s kuhanjem čajev ter zapravljati denarja za sok, ki se na vročini tako hitro skisa.


Ne pretiravajte z dodatno tekočino!

Če že na vsak način menite, da dojenček potrebuje nekaj dodatne tekočine, ne pretiravajte in ne nalivajte otroka s sokovi in čajčki. Lahko se namreč zgodi, da bo otrokov želodček tako poln neenergetske tekočine, da se ne bo več dobro dojil in bo zaužil premalo zdrave, idealne tekočine - materinega mleka, ki ga potrebuje tako za žejo kot lakoto in dobro rast ter pravilen razvoj. Verjemite, mamice imajo dovolj mleka za žejo in lakoto svojih dojenčkov. Vsepovsod po svetu so skozi stoletja v najbolj vročih predelih sveta v afriških puščavah in tropskih džunglah matere uspešno odžejale in nasitile svoj naraščaj. Tudi vi ga lahko.


Ne pozabite na svojo žejo!

Prav pa je, da poleti, še posebej, če ste doječa mamica, ne pozabite tudi na svojo žejo. Prav količina zaužite tekočine je najbolj pomemben dejavnik pri nastajanju zaloge materinega mleka. Imejte pri roki dovolj zdrave tekočine. Tudi za vas je najboljša voda, katere okus lahko po želji izboljšate s kolobarjem limone in vejico mete. Izogibajte se pretiranim količinam umetno slajenih napitkov, še posebej tistih, ki vsebujejo kofein. Vendar pa naj vas pretirano ne skrbi, če ste obtičali v koloni v avtu, ki čaka na trajekt ali vam v kampu zmanjka pijače, trgovina pa ni odprta pred jutrom. Kratkotrajno sušo bo telo prebrodilo brez težav in za proizvodnjo mleka posrkalo zaloge. Bodite pa zelo pozorni, ko se nastavljate sončnim žarkom, da vas in vašega dojenčka ne doleti dehidracija ali še kaj hujšega.


Počitek koristi obema

Marsikatera mamica je prav na počitnicah, kjer je bilo več časa in manj prahu ter domačih opravil, dosegla cilj - polno dojenega otroka. Na počitnicah se nam ne mudi, smo bolj sproščeni in manjkrat gledamo na uro. Dojenčku se lahko popolnoma posvetimo, smo bolj mirni in bolj pozorni na njegovo obnašanje. Lahko si vzamemo več časa za dojenje. To tudi začutijo dojenčki, ki se odzovejo z bolj navdušenim dojenjem. In mamice kmalu ugotovijo, da stekleničk z dodatkom ne potrebujejo več.


Ne čakajte!

Poznam mnogo družin, ki so, tako kot naša, pogosto počitnikovale in potovale z dojenčki. Skupaj so kolesarili z otrokom v posebnem vozičku, hodili v hribe z dojenčkom v nahrbtniku, plezali v alpinističnem taboru, taborili na otokih, potovali z letali v tuje kraje. Prav vsi očetje in mame pa so po prihodu domov radi pripomnili, kako čudovito in enostavno je bilo potovati z dojenčkom, ki je dojen. Uživajte, kajti prav verjetno je, da bodo vaše naslednje počitnice že bolj obremenjene s prtljago in opremo za malčka …

news-img

Zdrava črevesna mikrobiota

Črevesje in pljuča medsebojno delujeta dvosmerno prek črevesne mikrobiote, njenih presnovnih produktov in imunskega sistema. Ta povezava je še posebej pomembna pri dojenčkih in malčkih, saj se črevesje in imunski sistem še razvijata.

favorite-img

Oglasno sporočilo

DARILNI PAKETI

article-img

Vsak mesec podarjamo bogata darila nosečkam, družinam z novorojenčki, malčki in otroki, parom, ki si želijo otroka in ženskam, ki bi se razvajale.

Klikni in izberi svoj darilni paket!

Darilni paketi - Prijava Nosečka
Darilni paketi - Prijava Novorojenček, dojenček
Darilni paketi - Malček (od 1 do 3 let)
Darilni
Darilni paketi - Želiva si otroka
Darilni paketi - Ženska sem