cookie-img

Spletno mesto uporablja piškotke

za zagotavljanje spletne storitve, analizo uporabe, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotov ne bi mogli nuditi. Z nadaljnjo uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Dr. Katarina Beguš: Dojenčki neprestano usmerjajo našo pozornost

Z moderno tehnologijo je znanost o učenju dojenčkov v zadnjih letih razkrila, da so otroci še pred enim letom starosti zelo dejavni in vedoželjni učenci. Kaj je dojenčkom zanimivo? Kako nam zastavljajo vprašanja, še preden znajo govoriti?

Dojenčki so zmožni izjemno hitrega učenja

Ko opazujemo najmlajše med nami – dojenčke, ki še ne znajo hoditi ne govoriti – se nam zlahka zdi, da so nebogljeni in popolnoma prepuščeni odraslim, ki zanje skrbimo in jih učimo, kar se nam zdi pomembno in ustrezno. Ampak, videz vara. Z moderno tehnologijo in sistematičnimi raziskavami je znanost o učenju dojenčkov v zadnjih letih razkrila, da so otroci še pred enim letom starosti pravzaprav zelo dejavni in vedoželjni učenci. O tem veliko ve dr. Katarina Beguš, ki jo je vedoželjnost dojenčkov tako zelo navdušila, da jim je posvetila svojo raziskovalno kariero.

 

Dr. Katarina Beguš je slovenska psihologinja, k živi in dela v tujini. Že v času študija psihologije si je prve raziskovalne izkušnje pridobila na Kolidžu Birkbeck Univerze v Londonu. Po zaključenem doktoratu jo je pot najprej vodila v Budimpešto, zatem pa v ZDA na Univerzo v Rutgersu, New Jersey. Koronakrizo pa po spletu okoliščin kljub vsemu preživlja v rodnem Tolminu. V ponedeljek, 11. 5. 2020, bo nekaj svojega znanja o učenju dojenčkov predala na Zoom dogodku Pozitivne psihologije za boljše življenje. Za ogrevanje smo ji postavili nekaj vprašanj.

 

katarina beguš

Katarina Beguš pri raziskovalnem delu v Babylabu (zaslonska slika iz videa Visiting Birkbeck Babylab – avtor Tom Canning)  

 

Na prvi pogled si lahko mislimo, da so dojenčki le pasivni sprejemniki informacij. Pa je temu res tako?

Daleč od tega. Podobno kot znanstveniki, dojenčki in otroci v svoji igri, opazovanju in interakcijah z drugimi zastavljajo vprašanja, postavljajo predpostavke, testirajo svoje teorije in tako gradijo nova znanja in nove teorije, ki jih pripeljejo do naslednjih vprašanj.

 

Kako lahko v vsakodnevnem življenju dojenčkov opazimo, da so v resnici dojenčki aktivni učenci?

Lahko naredite enostaven eksperiment. Dajte jim dva nova predmeta in poimenujte enega od njih z besedo, ki je dojenček ne pozna (ali je izmišljena), brez da bi gledali ali kakorkoli kazali, o katerem predmetu govorite. Otrok bo najverjetneje poizkusil izvedeti, o čem govorite, tako da bo izmenjeval poglede od predmetov do vašega obraza, iskajoč znake, ki bi razkrili, kateri predmet ste imenovali. Primerjajte to z dvema poznanima predmeti in poznano besedo in opazujte, ali je dojenčkovo vedenje drugačno.


POGLEJTE TUDI VIDEO: Igrače za spodbujanje fine motorike 


Kako nam dojenčki zastavljajo vprašanja, še preden znajo govoriti?

S pogledi, s čebljanjem, s prinašanjem in kazanjem predmetov in dogodkov okrog nas. Ljudje smo najpomembnejši vir informacij za dojenčke in, četudi se tega mogoče ne zavedamo vedno, dojenčki s svojim vedenjem neprestano usmerjajo našo pozornost in črpajo informacije iz nas.

 

Kako so videti njihovi možgani, ko se učijo?

Na to vprašanje ni kratkega odgovora, ampak - na podlagi izsledkov raziskav na živalih in odraslih ljudeh, in s pomočjo nove tehnologije, s katero lahko možgansko aktivnost dojenčkov spremljamo brez invazivnih postopkov - začenjamo odkrivati zapletene procese učenja na ravni možganov tudi pri dojenčkih.

 

možgani pri dojenčkih

Merjenje možganskih funkcij pri 13-mesečni dojenčici v Gambiji v okviru projekta Global fNIRS.(FOTO: globalfnirs.org) 

 

Kaj vas najbolj preseneča v najnovejših odkritjih o učenju dojenčkov?

Težko se je odločiti za eno samo odkritje. Dojenčki so fascinantni in nas vedno znova presenečajo s svojim razumevanjem in sposobnostjo hitrega učenja. Že v prvih dveh letih starosti, na primer, kažejo osnovno razumevanje zakonov fizike, statistike, logike; se naučijo enega ali več jezikov; prepoznavajo čustva in prepričanja drugih, ipd.

 

PREBERITE TUDI: Novorojenček: Tega verjetno še niste slišali

 

Kako se lahko odrasli odzovemo na dojenčkova vprašanja?

Z odgovori. Četudi se mogoče zdi nesmiselno in si mislimo, da pri tej starosti marsičesa še ne razumejo, ni nobena informacija odveč - če nič drugega, se dojenček uči, da so odrasli odzivni na njihove pozive. Seveda pa vsakemu odgovoru navadno sledi novo vprašanje in je otroško vedoželjnost lahko naporno in včasih nemogoče nasititi.

  

news-img

Hitri nakup na Petrolu

Ste vedeli, da lahko na Petrolovih prodajnih mestih odslej opravite nakup brez obiska blagajne? Z aplikacijo Petrol GO lahko izdelke preprosto skenirate, plačate in ... Greste. Račun namreč prejmete digitalno, v aplikacijo.

favorite-img

Oglasno sporočilo

DARILNI PAKETI

article-img

Vsak mesec podarjamo bogata darila nosečkam, družinam z novorojenčki, malčki in otroki, parom, ki si želijo otroka in ženskam, ki bi se razvajale.

Klikni in izberi svoj darilni paket!

Darilni paketi - Prijava Nosečka
Darilni paketi - Prijava Novorojenček, dojenček
Darilni paketi - Malček (od 1 do 3 let)
Darilni
Darilni paketi - Želiva si otroka
Darilni paketi - Ženska sem