Dojenčki se ponoči zbujajo, da prestavijo spočetje mlajših sester in bratov, pravi študija
Zakaj dojenčki to počnejo? Razlog je evolucija. Potrebujejo starše, ki bodo vložili vse svoje moči v njihovo vzgojo.
Majhni otroci se ponoči običajno zbujajo in jokajo, kar ve vsak starš. Nekaterim staršem se tak scenarij ponavlja leta. Eden pogostih razlogov za nočno prebujanje in jok pri otrocih je lakota. Vendar kaže, da ne gre vedno za prazen želodec, niti za umazane plenice ali kolike.
Raziskave so pokazale, da gre za prvinski poskus majhnega dojenčka, da bi odložil spočetje mlajših sestric in bratcev.
Intenzivnost joka in zbujanja ponoči se lahko razlikuje od dojenčka do dojenčka in se sčasoma spreminja. In tu igra dojenje veliko vlogo. Glede na študijo so se dojenčki, ki so bili dojeni, ponoči pogosteje zbujali kot tisti, ki so bili hranjeni po steklenički. Število prebujanj se je še povečalo ob daljšem dojenju.
Mamina začasno zmanjšana plodnost
Dojenje pa povzroča poporodno neplodnost, ki ženskam preprečuje zanositev. In intenzivnejše kot je sesanje, dlje traja neplodnost. Običajno traja do šest mesecev, včasih pa tudi do dve leti.
Zakaj dojenčki to počnejo? Razlog je evolucija. Potrebujejo starše, ki bodo vložili vse svoje moči v njihovo vzgojo. Večkratni potomci lahko vplivajo na otrokovo preživetje, zato ga poskušajo obvladovati, piše BrightSide.